1947 Prekursorem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu była Wyższa Szkoła Handlowa, powstała z inicjatywy i jako własność Towarzystwa Popierania Nauk Ekonomiczno.-Handlowych we Wrocławiu w oparciu o ustawę z 1937 o prywatnych szkołach wyższych. Kadrę stanowili głównie byli wykładowcy Uniwersytetu Jana Kazimierza i Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie oraz Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie - T. Bigo, W. Styś, Wł. Bartyński, St. Hubert, E. Żychiewicz, S. Przeździecki, A. Chełmoński. Pierwszym rektorem został prof. Kamil Stefko.

3 lutego miał miejsce wykład inauguracyjny prof. Wincentego Stysia, późniejszego Rektora Wyższej Szkoły Ekonomicznej.

WSH była 3-letnią, jednowydziałową uczelnią zawodową kształcącą w specjalnościach: ogólnohandlowej, spółdzielczości., administracji i gospodarki publicznej, ubezpieczeniowo-handlowej. W 1948 Szkoła liczyła 2817 studentów i była drugą pod względem wielkości uczelnią na ziemiach Zachodnich. 1947-50 studiowało na niej już 6000 osób.

Uczelnia obecnie liczy cztery Wydziały:

1. Nauk Ekonomicznych
  2. Inżynieryjno-Ekonomiczny