Studenci w Izbie Celnej

W środę, 21 maja, w siedzibie Izby Celnej we Wrocławiu odbyło się spotkanie ze studentami Wydziału Nauk Ekonomicznych Katedry Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - kierunek międzynarodowe stosunki gospodarcze, specjalność Rynki Europejskie.

Przybyłych studentów 3. roku studiów licencjackich powitała Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu Pani Barbara Basista, nakreślając kluczową rolę Służby Celnej. Prelegenci z naszej izby, omawiając 5 obszarów tematycznych:

Zarządzanie strategiczne w Służbie Celnej w perspektywie roku 2020.

Główne zadania Izby Celnej we Wrocławiu i podległych urzędów celnych. Struktura organizacyjna. Karty Usług.

Aktywne wspieranie przedsiębiorczości. Status upoważnionego przedsiębiorcy AEO (korzyści wynikające z posiadania świadectwa oraz procedura ubiegania się o świadectwo). Działalność Izby Celnej wspierająca i ułatwiająca legalną działalność gospodarczą.

Metody zwalczania oszustw oraz ochrona rynku i społeczeństwa (w tym pokaz wyszkolenia psa służbowego oraz zaprezentowanie sprzętu do wykonywania kontroli)

Informatyzacja Służby Celnej – innowacje informatyczne. Program e-cło oraz formularze elektroniczne w procedurach celnych,

W aspekcie inicjatywy 3i i planowania strategicznego oraz w nawiązaniu do Misji i Wizji Służby Celnej, podkreślali szczególnie rolę służebną naszej formacji, jej prokliencki charakter działania. Artykułując otwarty charakter Strategii w odniesieniu do interesariuszy Służby Celnej, w tym również dla naszych klientów i partnerów zachęcano słuchaczy do włączenia się w realizację poszczególnych programów nowej Strategii, w ramach partnerskiego współudziału. Nakreślając jak aktywnie Służba Celna wspiera i ułatwia legalną działalność gospodarczą zaprezentowano korzyści wynikające z posiadania świadectwa AEO oraz innych uproszczeń a także sposób ubiegania się o takie przywileje.

Wskazując motto Inicjatywy 3i – Służba Celna innowacyjnie wykorzystująca wiedzę do świadczenia lepszych usług w erze cyfrowego stylu życia – wprowadzono słuchaczy w temat innowacji informatycznych i informatyzacji Służby Celnej oraz korzystania z formularzy elektronicznych.

Efekty modernizacji Służby Celnej zaprezentowano w odniesieniu do stosowanych przez naszych funkcjonariuszy metod (w tym m.in. prezentacja sprzętu) zwalczania oszustw oraz ochrony rynku i społeczeństwa.

Wszystkie wykłady były prowadzone w taki sposób, aby młodzież mogła spojrzeć na poruszaną przez nas tematykę zarówno z punktu widzenia studenta jak i potencjalnego klienta. Spotkanie zorganizowała Katedra Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych w ramach specjalizacji Rynki Europejskie.

Informacja pochodzi ze strony: http://www.icwroclaw.pl/, na której dostępna jest również galeria zdjęć z wydarzenia.