Wydawnictwo "70 lat dla przyszłości"

okladka

W związku z jubileuszem Uczelni powstała publikacja nietypowa, począwszy od narracji w trybie inwersji – zaczynamy podróż przez historię Uczelni w obecnym 2017 roku i docieramy w końcu do roku 1947 – a kończywszy na formie. Nowe czasy, nowe obyczaje!
Książka jest niezwykle współczesna, bogato ilustrowana zdjęciami, a kalendarium wydarzeń z życia uczelni wzbogacono o  daty z historii świata. I tak np. w 1958 roku na uczelni odbyły się pierwsze obrony dysertacji doktorskich. Swoje prace bronili: Zdzisław Hellwig, Ber Haus, Wiktor Malc, Zofia Szapajtis i Adolf Liwacz. Tymczasem… 2 września w Chinach uruchomiono pierwszy kanał telewizyjny, 18 września w Warszawie rozpoczął się I Festiwal Jazz Jamboree (pod nazwą Jazz 58) a 24 września Władysław Gomułka po raz pierwszy sformułował hasło:Tysiąc szkół na tysiąclecie państwa polskiego.
To nietypowe kalendarium przeplatane jest fragmentami wywiadów z kilkunastoma  znanymi absolwentami naszej uczelni, bądź wspomnieniami o nich.

Wydawcą księgi „70 lat dla przyszłości” jest Biuro Promocji Uczelni, jednak koncepcja i redakcja należała do głównych autorek: Tamary Chorążyczewskiej i Katarzyny Wołowiec.

Publikacja „70 lat dla przyszłości” ukazała się 1 marca 2017 roku.

SŁOWA WSTĘPNE

Leszek Żabiński | wywiad z absolwentem
Jan Sadlak | wywiad z absolwentem

LATA 1950-1947
Początki inicjatywy utworzenia wrocławskiej uczelni ekonomicznej

O publikacji

Ze wstępu do księgi

Niniejsza jubileuszowa publikacja przedstawia ważne momenty z życia Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, w subiektywnym, na pewno niekompletnym wyborze, prezentowane na delikatnie zarysowanym tle wydarzeń światowych i krajowych, które uświadamiają, jak wraz z Uczelnią zmienił się otaczający nas świat. Punktem wyjścia do tej sentymentalnej – momentami zabawnej, choć niepozbawionej refleksji – podróży w czasie staje się rok jubileuszowy.

Owo nietypowe kalendarium przeplecione zostało sylwetkami naszych wybitnych absolwentów, których kariery i sukcesy zawodowe są najlepszym kryterium oceny ich macierzystej Uczelni, a wspomnienia stanowią dodatkowy element budujący jej historię. Bardzo liczymy, że publikacja dotrze do szerszego grona naszych wychowanków i zainspiruje ich, czy wręcz ośmieli, do kontaktu z nami. Już dziś zakładamy bowiem przygotowywanie dalszych tego typu publikacji, traktując je jako ważny element kształtowania kultury organizacyjnej i prestiżu Uczelni.

Andrzej Kaleta
Rektor w kadencji 2016–2020