Aktualności


„Gaudeamus igitur” po raz 11-y

Radość – jak w tekście hymnu akademickiego – była najczęściej przywoływana podczas inauguracji roku 2018/2019 Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym,

w piątek, 12 października.

Wcześniej jednak Samorząd Słuchaczy zorganizował 5 października wykład otwarty pt. „Wrocław – wędrówka przez wieki”. Dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, jak zwykle, bardzo ciekawie opowiadał o ludziach naszego miasta, który zostawili swój ślad, przyczyniając się do jego świetności.

A inauguracja, zgodnie z tradycją, była bardzo uroczysta. Oto relacja z wybranych, najważniejszych jej elementów.

    Dr inż. Marek Urban, Pełnomocnik Rektora ds. UTW w UE powitał wszystkich zebranych – przedstawicieli macierzystej uczelni oraz gości z innych uniwersytetów dla seniorów: Wiesławę Olczyk z Bolesławca, Ryszarda Kretschmera z Uniwersytetu Medycznego, Zbigniewa Szulca z Papieskiego Wydziału Teologicznego.

    Prof. dr inż. Edmund Cibis, Prorektor ds. Dydaktyki, zwierzchnik UTW w UE powiedział m.in., że UTW trwale wkomponował się w strukturę uczelni. W minionym dziesięcioleciu wiele osób przyczyniło się do rozwoju, co pokazały obchody jubileuszu, w kwietniu 2018 roku. Podkreślił, że UTW zainicjował „trzecią misję”, czyli służenie edukacji seniorów. Podziękował im za zaangażowanie i życzył jak najlepszych wrażeń: „Oby państwo byli tu jak najdłużej”.

    Ryszard Gajny, Przewodniczący Prezydium Samorządu Słuchaczy zaznaczył, że inauguracja to wzniosłe wydarzenie i nawiązał do dorobku dziesięciolecia: 300 wykładów audytoryjnych oraz 13000 godzin zajęć dydaktycznych, kulturalnych i sportowych. Powitał 25 przyjętych w br. słuchaczy, a wszystkim życzył radości z nowych i dotychczasowych kontaktów.

    W okolicznościowym liście od prof. dra hab. Bogusława Fiedora. założyciela UTW, znalazły się słowa o samorządności UTW – najważniejszej i największej wartości, którą bardzo docenia uczelnia. Ponadto – uznanie dla poszerzania wiedzy i umiejętności „w srebrnym wieku”. Prof. B. Fiedor pogratulował też woli i wytrwałości w działaniach na rzecz poczucia szczęścia seniorów. Dr hab. inż. Zofia Hasińska, Pełnomocnik Rektora ds. UTW w latach 2008 – 2013 dołączyła się do podziękowań dla Samorządu Słuchaczy, życzyła wielu sukcesów i satysfakcji. Na koniec, przywołując słowa poety, dodała, że kto chce rozkoszować się radością, powinien się nią dzielić, bo tak może przebiegać łączenie pokoleń. Prof. dr hab. Stanisława Bartosiewicz, powiedziała o sobie Super Senior, co wywołało aplauz zebranych; tym większy, „bo do stu lat brakuje mi niespełna dwóch” – zaznaczyła. A jej wystąpienie – dowcipne i ciepłe zakończyły gromkie brawa. Pozdrowienia od Prezydenta Bolesława – Piotra Romana przekazała W. Olczyk: - Żebyście byli pogodni, radośni i zdrowi!

    Pełnomocnik Rektora dr inż. M. Urban podziękował Zarządowi Prezydium Samorządu Słuchaczy, który zakończył dwuletnią kadencję w maju 2018 r., wręczając wraz z Prorektorem E. Cibisem, jego przedstawicielkom pamiątkowe dyplomy i kwiaty. Były uściski dłoni i serdeczne podziękowania od Bogumiły Kurek. Po ślubowaniu nowych słuchaczy i wygłoszeniu sakramentalnej formuły o rozpoczęciu nowego roku akademickiego, chór UTW „Apasjonata” odśpiewał „Gaudeamus igitur” i na podium pojawiła się dr hab. inż. Zuzanna Goluch z UE, która wygłosiła wykład inauguracyjny pt. „Dieta seniora”.

    Zwarta i dynamiczna prezentacja, nasycona wieloma ciekawymi i ważnymi informacjami spotkała się z uznaniem zebranych. Czterdzieści minut minęło niepostrzeżenie! Pani dr Goluch zaprosiła zainteresowanych na indywidualne konsultacje i na ekranie pokazała zalecenia końcowe diety seniorów: żywienie powinno być urozmaicone, posiłki regularne, na czczo należy wypić pół litra przegotowanej wody, a potem w ciągu dnia jeszcze ok. 2 l mineralnej. Następnie: rano należy tak skomponować śniadanie, aby organizmowi dostarczyć dopaminy, potem ok. g. 14 obiad, po trzech godzinach – podwieczorek, a kolacja, jeśli się uda, powinna być na ciepło. Można przegryzać między posiłkami bakalie. Spożywać mało cukru, kofeiny, alkoholu i soli.

Wykładowczyni życzyła dobrej diety i co się z nią wiąże – dobrego samopoczucia. A dr inż. M. Urban podzielił się zamiarem zorganizowania warsztatów dietetycznych dla słuchaczy.

Uroczystość zakończył występ chóru „Apasjonata”, pod batutą Bartosza Jugo oraz wspólne odśpiewanie „Hymnu trzeciego wieku”.

M. G.VI Międzynarodowy Konkurs i Festiwal Chóralny im. Mikołaja Kopernika Per Musicam Ad Astra 27-30 czerwca 2018

Uwieńczeniem bardzo bogatego w wydarzenia artystyczne sezonu 2017/2018 było uczestnictwo „Apasjonaty” w Toruńskim festiwalu PER MUSICAM AD ASTRA. Udział w festiwalu był dla nas niezwykłą przygodą nie tylko muzyczną, ale i – co tu ukrywać – towarzyską. Wspaniałe występy festiwalowe renomowanych chórów z całej Europy, przeplatały się z imprezami towarzyszącymi, podczas których udało nam się nawiązać doskonałe relacje z innymi chórami. Szczególnie cieszymy się, że kategoria chórów senioralnych – coraz częściej pojawiająca się na dużych festiwalach – była tym razem reprezentowana nie tylko przez Apasjonatę. Podczas czterodniowego pobytu wystąpiliśmy podczas przesłuchań konkursowych w pięknej i świetnie brzmiącej sali koncertowej Dworu Artusa, na koncercie festiwalowym w kościele w Rogowie oraz w amfiteatrze w Toruńskim Muzeum Etnograficznym. Przywieźliśmy z Torunia mnóstwo wspaniałych wspomnień, ale i konkret, w postaci SREBRNEGO DYPLOMU i najwyższej punktacji w kategorii chórów senioralnych.

Bartosz Jugo


hhh

20180630_kkkk
WYCIECZKA 15.05.2018

Zorganizowana w tym dniu wycieczka to nagroda dla słuchaczy naszego UTW, którzy w bieżącym roku akademickim najbardziej zaangażowani byli w działalności naszego uniwersytetu.

Pierwszym punktem było zwiedzanie wzniesionego w latach 1288 – 1292 przez księcia Bolka I Surowego Zamku Książ w Wałbrzychu. To trzeci pod względem wielkości po Malborku i Wawelu zamek w Polsce położony w malowniczym miejscu, na wysokim skalistym urwisku. Gmach budowli słynie z bogato zdobionych, stylowych komnat, wśród których największe wrażenie robi barokowa sala Maksymiliana. Wyjątkowo piękne są również eksponowane tutaj ceramika artystyczna i porcelana użytkowa. Przy zamku rozciągają się starannie utrzymane tarasy wielopoziomowe. Przez ten piękny i warty odwiedzenia obiekt oprowadził nas przewodnik, który zapoznał nas również z jego historią.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Świdnicy – miasta uznanego za jedno z najcenniejszych zabytkowych miast Polski. Tutaj również po największych zabytkach oprowadzał nas przewodnik odkrywając jednocześnie przed nami wszystkie uroki miasta. Były to:

Katedra Świdnicka, której 101,5 metrowa wieża góruje nad miastem. To potężna budowla, zbudowana w stylu gotyckim, zadziwia swym rozmachem i charakterystycznym wystrojem reprezentującym mieszaninę stylów.

Kościół Pokoju pw. św. Trójcy. To wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO budowla powstała jedynie z drewna, gliny, piasku i słomy. Dzięki mistrzostwu budowniczych, Kościół Pokoju cieszy oczy zwiedzających do dziś. Oszałamiające wnętrze stanowi przykład barokowego kunsztu artystycznego i dbałości o zdobnicze szczegóły.

Ostatnim punktem zwiedzania miasta był spacer po Rynku, którego układ urbanistyczny zachowany został w nienaruszonym stanie od czasów średniowiecza. Piękne kamieniczki starówki reprezentują mieszaninę stylów architektonicznych od renesansu po secesję. Niepowtarzalny nastrój tego miejsca budują wszechobecne rzeźby, kupieckie symbole i herby oraz charakterystyczne cztery fontanny w narożach Rynku.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z takiej nagrody. Serdeczne podziękowania złożyli Samorządowi UTW nagradzając to gromkimi brawami. Rozstaliśmy się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

T.E

 Plurimos Annos na X-lecie UTW w UE

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu X-lecie swojego istnienia świętował w dniach 26-27 04 2018r

Patronat honorowy nad tym doniosłym wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. dr hab. Andrzej Kaleta

Uroczyste obchody jubileuszowe odbyły się w dwóch etapach.

W pierwszym dniu jubileuszu 170 słuchaczy oraz zaproszeni goście w osobach: pani prof. Zofia Hasińska I pełnomocnik rektora ds. UTW oraz twórca UTW w UE i kreator integracji środowiskowej pan prof. dr hab. Bogusław Fiedor, uczestniczyli w przyjemnym dla zmysłów wzroku i smaku „party”. Pierwsze życzenia i toast wygłosił założyciel naszego uniwersytetu, następnie do życzeń dołączyła pani profesor. Zorganizowane spotkanie bardzo podobało się słuchaczom, byli radośni i uśmiechnięci. Dalsza część spotkania upłynęła na rozmowach, śpiewaniu biesiadnych piosenek przy akompaniamencie gitary i konsumując przygotowane małe co nie co.

p1120867


Drugiego dnia o godzinie 12tej przy dźwiękach poloneza do auli wszedł orszak składający się z Rady Naukowej i władz uczelni od tej chwili rozpoczęliśmy galę jubileuszową.

Powitanie gości zajęło pełnomocnikowi rektora ds. UTW dr Markowi Urbanowi nie mało czasu, ponieważ na sali zasiedli zaprzyjaźnieni z nami przedstawiciele wielu Uniwersytetów Trzeciego Wieku takich jak : Uniwersytet Wrocławski, wraz z rzecznikiem prasowym, Uniwersytet Medyczny, UTW w AWF, przedstawiciel Uniwersytetu Trzeciego Wieku na papieskim wydziale teologicznym, UTW w UE z Bolesławca oraz UTW z Legnicy oraz UTW z Nowej Rudy.Gościliśmy również kierownika Dolnośląskiej Szkoły Wyższej .

Jak zawsze gorąco witaliśmy Posła RP mgr Sławomira Piechotę i posła Michała Jarosa oraz doradcę prezydenta Wrocławia dr Walentynę Wnuk. Gościem naszym była pani mgr Maria Bogowolska-Wepsięć z Urzędu Marszałkowskiego kierownik Działu Promocji i Zdrowia. Przedstawiciele organizacji pozarządowych również zaszczyciły nas swoją obecnością. Był to: pan Marek Ferenc z „Aktywny Senior” oraz pan Andrzej Scheuer ze stowarzyszenia „kolory nadziei” Dając pierwszeństwo gościom z zewnątrz przedstawię również gości z naszej szacownej uczelni. Radę Naukową reprezentowały pani prof. Zofia Hasińska, dr hab. inż. prof. UE Katarzyna Szołtysek i dr hab. prof. UE Olga Kowalczyk, naszym gościem była również prof. Stanisława Bartosiewicz, pan Prorektor ds. Nauki prof. dr hab. Jerzy Niemczyk, Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Edmund Cibis, były Rektor UE założyciel UTW prof. dr hab. Bogusław Fiedor, Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych prof. dr hab. Czesław Zając, oraz Prodziekan Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego prof. Anna Cierniak-Emerych. Poprzedni Prorektor ds Dydaktyki prof. Stefan Wrzosek, Stowarzyszenie Absolwentów reprezentowali Prezes p. Tadeusz Szymczak, Zastępca Prezesa p. Leszek Długołęcki oraz p. Halina Piskorz, Z Biura Karier i Promocji Zawodowej Kierownik Ałła Witwicka-Dudek. Z Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Dyrektor Jarosław Maroszek oraz p. Ewa Maćków. Z Noworudzkiego UTW p. Karolina Popiel. 

Na początek jak każe jubileuszowa tradycja zamiast słownych podsumowań zobaczyliśmy krótki film pod tytułem „za młodzi na sen” o historii oraz aktualnym obliczu UTW w UE. Narrację do filmu przygotowała i czytała przewodnicząca UTW w UE Bogumiła Kurek.


Powitania i wystąpienia zaproszonych gości nawiązywały również do historii 10-lecia naszego uniwersytetu, jego osiągnięć, zasług. Padło wiele życzliwych słów i życzeń na przyszłość. Przekazane zostały listy gratulacyjne i podziękowania za które serdecznie dziękujemy.

Przemówienia gości choć nie zawsze krótkie były bardzo ciepłe i serdeczne.

Duże poruszenie na sali odnotowaliśmy w momencie wystąpienia znanego i lubianego w naszym środowisku, założyciela naszego UTW prof. dr hab. Bogusława Fiedora. Wystąpienie profesora wzbudziło kolejny raz nie małe emocje. W dalszej części uroczystości glos zabrała przewodnicząca samorządu

UTW w UE Bogumiła Kurek która w swoim wystąpieniu przedstawiła nie tylko wszystko to co udało się wspólnie zorganizować , w ostatnim jubileuszowym roku, ale zwracając się do gości mocno zaakcentowała jak ważne jest dla seniorów bycie w takim środowisku jak Uniwersytety Trzeciego Wieku następującymi słowami cyt..” Jak widzicie Państwo jesień życia zmienia swój wizerunek na Waszych oczach. Jest złotym wiekiem realizacji zainteresowań, rozwijania pasji nie ważne nowych czy starych. Uniwersytet Trzeciego Wieku daje możliwość zmiany jakości naszego życia!. Dlatego swoim działaniem zapałem i niestrudzoną pracą przekonujemy tych od których tak wiele zależy, że póki działamy to naprawdę żyjemy! ,nie zależnie na jakim obszarze coś tworzymy, bo to działanie nadaje sens naszemu trwaniu.”

Następnie wręczono upominki wypróbowanym od lat przyjaciołom i sympatykom naszego UTW. W ten oto sposób dziękowaliśmy za wieloletnie wsparcie i gotowość niesienia nam pomocy. Popatrzcie z bliska na osoby którym tyle zawdzięczamy 


Po chwili przeznaczonej na gratulacje i zdjęcia, przewodnicząca zwróciła się do słuchaczy z podziękowaniami do osób które aktywnie włączyły się w przygotowanie jubileuszu. Prezydium Samorządu wyróżniło również przewodniczących sekcji za wieloletnią pracę, która prowadzi nas do sukcesów, i ma olbrzymi wpływ na rozwój i kreowanie naszego wizerunku. Wyczytane osoby w nagrodę pojadą na jednodniową wycieczkę 15 maja br. w kierunku do końca nie znanym ale na pewno z atrakcjami.

/Uśmiech i zaskoczenie zaobserwujcie na zamieszczonych fotkach/

7

p1120912


Dzięki sprawnie prowadzonej gali przez naszą koleżankę Gosię Garbacz, doszliśmy do części artystycznej, w której dał popis swojego artystycznego kunsztu nasz chór „Apasjonata” pod dyrekcją Bartosza Jugo oraz mini spektakl nowo utworzonego teatru „Obecny”, który przedstawił się publiczności w specjalnie na ten dzień przygotowanym przedstawieniu „do 10 odlicz”.

p1120926

p1120945

Z okazji jubileuszu opracowano i wydano specjalne publikacje: Antologię wierszy Haiku pod tytułem „Cztery pory roku”, folder w którym zawarto informacje i zdjęcia z całego dziesięciolecia działalności UTW w UE. Płytę na której pokazano 10 letni dorobek naszego chóru Apasjonata pod dyrekcją Bartosza Jugo.

Wszyscy uczestnicy uroczystości zostali obdarowani w/w publikacjami. Ostatnim i bardzo ciekawym akcentem jubileuszowej gali była

sesja plakatowa, którą pokazaliśmy w holu CKU. Trzynaście pięknie opracowanych plakatów mówiących o 10 letnim dorobku każdej sekcji przykuwały uwagę oglądających.

Jubileuszowe uroczystości zakończyliśmy wraz z gośćmi w sali kominkowej na kampusie uczelni przy torcie z fajerwerkami.

wp_20180427_15_59_57_pro

wp_20180427_16_00_27_pro_1

wp_20180427_16_00_40_pro_1


Sprawozdanie przygotowała

Bogumiła Kurek
Średnia wieku 65 lat a na dzisiejszym wykładzie pełna sala. Jaki temat zwrócił uwagę słuchaczy? Po mimo wstępnej zapowiedzi dr Dariusza Kałki że wykład będzie dotyczył „spraw męskich” nikt nie opuścił sali a to dla tego iż żony ,teściowe i mamy chciały dowiedzieć się jaki związek ma stan zdrowia męskiej części ich rodzin, a niedomagania seksualne. Wykład poprowadził Dr hab. n. med. Dariusz Kałka.

Inicjator i główny wykonawca prowadzonego od 2010 roku, w kilku ośrodkach kardiologicznych na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie projektu PREVANDRO, mającego na celu badania nad czynnikami ryzyka zaburzeń erekcji.

Doktor posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu zaburzeń erekcji u pacjentów z chorobami układu sercowo-naczyniowego. W swojej praktyce klinicznej wykorzystuje nowoczesne, nieinwazyjne metody leczenia zaburzeń erekcji i z pasją pomaga pacjentom wracać do męskiej sprawności i zdrowia.

Znakomity sposób przekazania seniorom tak „delikatnego” tematu był powodem że słuchacze zaprosili wykładowcę na kolejne spotkanie tym razem dotyczące kobiet.

KB
ZJAWISKA PIĘKNE I GROŹNE. WYŁADOWANIA ATMOSFERYCZNE

13 kwietnia 2018 r. wykład pod tym tytułem wygłosił dla naszych słuchaczy dr hab. Juliusz Gajewski profesor nadzwyczajny Politechniki Wrocławskiej – wykładowca podstaw elektrotechniki.

Już od najdawniejszych czasów ludzie interesowali się wyładowaniami atmosferycznymi. Wierzono, że piorunami władają bogowie. Teraz chociaż naukowcy odkryli ich mechanizm, nadal wyładowania atmosferyczne uważane są za tajemnicze zjawisko. Co to są wyładowania atmosferyczne? To wyładowanie elektryczne w atmosferze między chmurami, między chmurą i powierzchnią Ziemi oraz wewnątrz chmur. W jaki sposób objawia się wyładowanie atmosferyczne? Objawia się w postaci grzmotów, błyskawic i piorunów. Jak powstaje grzmot, skąd biorą się pioruny, jak powstają burze, co to jest piorun kulisty? Na te pytania w bardzo ciekawy sposób urozmaicając licznymi zdjęciami tych zjawisk opowiedział nam wykładowca. Na zakończenie słuchacze dowiedzieli się jakie są zagrożenia wyładowań i jak zachowywać się w czasie burzy.

Wykład cieszył się wielkim zainteresowaniem, z którego słuchacze wynieśli, że wyładowania atmosferyczne chociaż bardzo groźne są piękne.

T.E
WPŁYW PATOLOGII STOPY NA ORGANIZM CZŁOWIEKA

Stopy to fundament naszego ciała. Tak rozpoczęła wykład w dniu 06.04.2018 r. dla naszych słuchaczy Pani Katarzyna Szymczak – dyplomowany Podolog Wyższej Szkoły Medycznej.

Specjalistą, który pomaga utrzymać stopy w stanie zdrowia jest podolog. Jego podstawowe zadanie to profilaktyka na stopach. Podolog okresowo kontroluje i pomaga dbać o to, aby taki stan pozostał jak najdłużej. Jeśli doszło już do zaniedbań to podolog może wykonać zabiegi lub terapie służące niesieniu ulgi pacjentom cierpiącym z powodu procesów chorobowych w obrębie stóp. Przykładowe zabiegi wykonywane w gabinecie podologicznym to: profilaktyka i leczenie stopy cukrzycowej, fachowe skracanie paznokci, ortonyksja, usuwanie odcisków i kurzajek, leczenie grzybicy itp. Podologia jest coraz bardziej popularną dziedziną, co wynika z dużego zapotrzebowania na zabiegi specjalistyczne związane z leczeniem i pielęgnacją stóp. Zapotrzebowanie to wynika z różnych przyczyn, istotną jest świadomość społeczna. Zadbane i wypielęgnowane stopy, a zwłaszcza zdrowe to estetyczna konieczność.

Pani Podolog Katarzyna Szymczak aktualnie jest pracownikiem we Wrocławskiej Podologii Clinic przy ul. Grabiszyńskiej 2, w której to opieka podologiczna jest na najwyższym poziomie.

T.E
zyczenia_aktualnosci

KALLIOPE AUSTRIA. KOBIETY W SPOŁECZEŃSTWIE, KULTURZE I NAUCE

Kalliope Austria to projekt istniejący od 2015 roku. O jego powstaniu i organizacji na wykładzie w dniu 23.03.2018 r. opowiedziała słuchaczom naszego UTW Pani mgr Dalia Żminkowska – kierownik kustosz dydaktyczny Biblioteki Austriackiej przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Kalliope Austria to wystawa ukazująca 200 lat w świetle biografii wybitnych Austriaczek, którym Austria zawdzięcza swoją kulturową tożsamość, a które w oficjalnej historiografii swego kraju często były zapomniane, niedostrzegane, marginalizowane. W porządku chronologicznym opowiada dzieje arystokratek, artystek, dam prowadzących salony, aktorek, reżyserek, kompozytorek, śpiewaczek, uczonych, działaczek politycznych, aktywistek walczących o prawa kobiet. Wątkiem przewijającym się przez całą ekspozycję jest emancypacja kobiet.

Omawiając temat wykładowczyni przedstawiła nazwiska wybitnych Austriaczek opisując przy tym ich życie, osobowość i osiągnięcia.

T.E
TWÓRCZOŚĆ WIĘŹNIÓW W OBOZIE KONCENTRACYJNYM AUSCHWITZ – BIRKENAU

Wykład o tym tytule w dniu 16.03.2018 r. wygłosiła Pani Monika Siorek absolwentka Instytutu Historycznego na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Studium Kultury i Języków Żydowskich. Jest pracownikiem Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauscie w Państwowym Muzeum w Oświęcimiu.

Prace artystyczne stworzone w warunkach skrajnego zagrożenia są niezwykłym, poruszającym dokumentem czasu i historii. Równocześnie można w nich odnaleźć trudne do odtworzenia dziś uczucia i emocje, które towarzyszyły więźniom każdego dnia. I właśnie ze względu na tę olbrzymią wartość historyczną i emocjonalną sztuka obozowa jest niezwykle cenna i stanowi uniwersalny przekaz zrozumiały dla każdego odbiorcy.

Twórczość artystyczną więźniów można podzielić na prace wykonane w obozie oficjalnie – na zlecenie SS (m.in. w utworzonym przez Niemców Lagermuseum), dzieła tworzone w ukryciu, nielegalnie oraz prace powojenne byłych więźniów, będące rodzajem relacji z tamtych wydarzeń i próbą uporania się z obozową traumą.

Przyczyny tworzenia były różne, ale zawsze głęboko zakorzenione w obozowej rzeczywistości. Część więźniów wykonywała prace plastyczne, aby oderwać się od otaczającego ich koszmaru, by ratować w ten sposób zagrożoną psychikę, część po to, aby przenieść na płótno czy papier to, co widzą, jeszcze inni malowali lub rzeźbili dla zdobycia dodatkowej kromki chleba. Sztuka spełniała bardzo ważną rolę w ratowaniu ludzkiej godności. W sytuacji obozowej stawała się dla artysty istotą jego człowieczeństwa. Pomagała zachować sprawność umysłową i równowagę psychiczną, tak istotną w walce o przeżycie w warunkach skrajnie ekstremalnych. Była jedną z dróg ekspresji silnych emocji, a także realizacją, podyktowanej zwykłą ludzką wrażliwością, potrzeby piękna. Sztuka była także wyrazem przemożnej potrzeby człowieka pozostawienia śladu po sobie. Była nadzieją więźnia na to, że nawet jeśli umrze, pozostanie rysunek czy przedmiot, który zaświadczy o jego cierpieniu. Mogła ocalić życie więźnia lub odwrotnie: przyczynić się do jego śmierci. Za wykonaną starannie urodzinową kartkę lub portret dla esesmana czy kapo więzień mógł otrzymać dodatkową porcję zupy lub uniknąć ciężkiej pracy, a równocześnie za to samo mogło spotkać go bicie, upokorzenie, wcielenie do karnej kompanii lub nawet śmierć.

Za bramami obozu Auschwitz zamkniętych zostało wielu przedstawicieli polskiej inteligencji, polskiego świata artystycznego, postrzeganych przez władze niemieckie jako szczególnie niebezpieczni, gdyż mogli organizować i kierować ruchem oporu. Wśród nich znajdowała się spora grupa profesjonalnych artystów plastyków.

W późniejszym okresie trafiali do Auschwitz również twórcy innych narodowości, przede wszystkim Żydzi. Mieli oni oczywiście znacznie mniejsze możliwości tworzenia. Albowiem do końca istnienia obozu jego władze traktowały Żydów najbardziej bezwzględnie, częstokroć z wyrafinowanym okrucieństwem. Wartość ich życia dla esesmanów była najniższa. W najszerszym zakresie stawali się ofiarami głodu, zimna, pracy ponad siły, nieustannego szykanowania i maltretowania, ponawianych wciąż różnego rodzaju akcji eksterminacyjnych. Mimo to również niektórzy Żydzi tworzyli w obozie, a część ich prac przetrwała do dzisiaj.

Bycie artystą nie zapewniało żadnej ochrony przed obozowym terrorem czy śmiercią, niejednokrotnie jednak talent dawał większe szanse na przetrwanie. Więźniom posiadającym „fach” w ręku łatwiej było zdobyć pracę w komandzie „pod dachem”, z dala od zimna i deszczu, co w warunkach obozowych nieraz znaczyło dosłownie „żyć” lub „nie żyć”.

W trakcie wykładu słuchacze mogli oglądać prace obozowych artystów na slajdach oraz w albumach i książkach , które zaprezentowała wykładowczyni.

T.E
Święto Uczelni

8 marca 2018 roku, miało miejsce wręczenie wyróżnień za działalność na rzecz Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wyróżnienia otrzymali:

Pani prof. Zofia Hasińska,

Pan dr inż Marek Urban

Pan Bartosz Jugo, dyrygent Chóru Apasjonata 

c
KOSSAKÓWKA - NAJSŁYNNIEJSZY DOM W POLSCE

Wykład o takim tytule wygłosiła dnia 02.03.2018 r. Pani Iwona Strzelewicz dziennikarka zajmująca się życiem i twórczością Kossaków. Pracuje także naukowo dla Archiwum Narodowego w Krakowie opracowując archiwa rodzinne tych słynnych artystów. W bardzo malowniczy i ciekawy sposób przedstawiła słuchaczom historię życia i twórczości Juliusza Kossaka, Wojciecha Kossaka, Jerzego Kossaka, Marii Pawlikowsko – Jasnorzewskiej, Magdaleny Samozwaniec oraz żyjącej jeszcze Joanny Kossak. Wszystkie postacie to wybitni artyści malarze, którzy byli mieszkańcami Kossakówki czyli dwóch budynków dzisiaj już nieistniejących. Wymieniła również najsłynniejsze obrazy namalowane przez tych artystów ze szczególnym uwzględnieniem Panoramy Racławickiej, której twórcą wraz z Janem Styką był Wojciech Kossak. Ciekawostką było przedstawione słuchaczom zdjęcie z 1927 roku Wojciecha Kossaka zrobione w Stanach Zjednoczonych.

Wykład cieszył się wielkim zainteresowaniem.

T.E.

Zawody w Boule Soft

Zawodu integracyjne w Boule Soft odbyły się dnia 23 lutego 2018 r. na terenie Studium Wychowania Fizycznego i Sportu przy Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu
Udział brały zespoły z Domów Pomocy Społecznej, Uniwersytety Trzeciego Wieku i Stowarzyszenie Absolwentów AWF. Nasz zespół pod kierownictwem Jadwigi Świętochowskiej zajął 3 miejsce.
Skład zespołu:
Barbara Pietroń
Marianna Sobczak
Krystyna Zazulak
Jadwiga Obiegła

luty_2018_016Zabawa karnawałowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W poniedziałkowe, popołudnie, 29 stycznia br. odbył się tradycyjnie o tej porze roku bal noworoczny UTW w UE Oprawę muzyczną z kolorowymi światłami, dymem zapewnił nam muzyk pan Darek Duszyński z zespołu ICE- TEA Obecność ponad 100 osób sprawiła ze bal był prawdziwie w stylu GLAMOUR o czym świadczą zdjęcia i krótki film. Długo będziemy pamiętać chwile które wywołały w nas tyle emocji, bo prawdziwa zabawa jest zawsze wtedy, gdy jesteśmy szczęśliwi, i pochłaniamy teraźniejszość garściami a tak właśnie było o czym świadczą wypowiedzi przed kamerą uczestników balu. Dla odpoczynku i przypływu energii potrzebnej do zabawy był czas na poczęstunek – ciepła kawa, herbata oraz pyszne ciastka i przekąski smakowały każdemu uczestnikowi balu . 


https://www.youtube.com/watch?v=upxzRtvYn2A&feature=youtu.be


dsc09410

dsc09453

dsc09368

dsc09413
Pierwsza kąpiel, ząbek czy w objęciach babci wnuk/wnuczka - wrzucanie zdjęć dzieci do sieci.

„Internet nie zapomina” taki temat wykładu wysłuchali słuchacze uczestnicząc w piątkowym spotkaniu w dniu 26 stycznia br. z wykładowcą prawnikiem Centrum Doskonałości Jeana Monneta przy Uniwersytecie Wrocławskim magistrem Krzysztofem Jankowskim. Podczas wykładu usłyszeliśmy odpowiedzi na nurtujące nas następujące pytania:--czy treści wrzucone do Internetu pozostają tam na zawsze?

czy mamy szansę efektywnie chronić naszą prywatność?

Czy mamy prawo aby Internet o mnie zapomniał?

Liczba użytkowników Facebooka systematycznie rośnie - teraz korzysta z niego ponad 15 milionów polskich internautów. Nie wiadomo dokładnie, ilu z nich to rodzice a ilu to dziadkowie którzy posiedli umiejętność posługiwania się Internetem. Ale musi być ich sporo sądząc po liczbie zdjęć dzieci umieszczanych na facebookowych stronach.

Nieświadomi niebezpieczeństwa umieszczają tykającą “bombę reputacyjną” Mowa nie tylko o zdjęciach swoich, i wnuków ale o kopiach wszelkiego rodzaju dokumentów. Internet nie zapomina. Po wrzuceniu zdjęcia czy dokumentu na facebooka rodzice czy dziadkowie praktycznie tracą nad nim kontrolę. Każdy może powielić, skopiować i udostępnić. Zdjęcie kochanego wnuka któremu wyszedł pierwszy ząbek, może znaleźć się na tysiącach serwerów, nie ma mowy o trwałym i skutecznym usunięciu. Pokolenie “ofejsbukowanych” dorasta i warto o tym pamiętać wybierając zdjęcia do publikacji.

Internet nie jest do końca bezpieczny ani dla młodych ludzi, ani dla starszych. Zabezpieczenia stron, które oferują szkodliwe treści są tak banalne, że aż zachęcają, żeby tam wejść. Każdy może powiedzieć, że ma 18 lat nikt tego nie sprawdzi.

Rok temu unijny Trybunał Sprawiedliwości zadecydował, że internauci mogą ubiegać się o usunięcie dotyczących ich treści z wyników wyszukiwania Google. Choć np. kompromitujące

fotki z imprezy czy nagie zdjęcie małej wnuczki cały czas będzie można znaleźć, tyle że nie przy pomocy wyszukiwarki Google.

Dotychczas wnioski o bycie zapomnianym złożyło 7 tys. Polaków, o wiele mniej niż Niemców czy Francuzów. Może nie mamy czego się wstydzić, albo brakuje nam świadomości, że tożsamość w internecie wcale nie jest mniej ważna od tej w życiu osobistym?

Wykład cieszył się ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

KBUbezwłasnowolnienie

Wykład w dniu 19 stycznia 2018 r. na temat „Ubezwłasnowolnienia” przedstawiła słuchaczom Pani Ilona Damek – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego obecnie Sędzia Sądu Rejonowego w Bielsku Białej. Panią Damek przedstawił nam Poseł Pan Sławomir Piechota zwracając uwagę na jej kompetencje i doświadczenie w pracy zawodowej.

Jak przedstawiła Pani Sędzia, ubezwłasnowolnienie, to wyraz troski, pomocy i opieki wobec osób, które nie potrafią się o siebie zatroszczyć, pomóc sobie i zaopiekować się sobą.

Polega, na pozbawieniu albo ograniczeniu przez sąd, zdolności do czynności prawnych danej osoby z uwagi na chorobę osoby, psychiczne problemy lub chorobę alkoholową i narkomanię. Istnieją dwa rodzaje ubezwłasnowolnienia, są to: ubezwłasnowolnienie całkowite dla którego ustanawia się opiekę oraz ubezwłasnowolnienie częściowe dla którego ustanawia się kuratelę.

Wniosek taki może złożyć do sądu tylko określony krąg osób. Są to małżonek, krewni w linii prostej oraz prokurator. Decyzję o złożeniu wniosku prokurator może podjąć, jeżeli zauważy taką potrzebę lub otrzyma zawiadomienie od osoby, która nie należy do kręgu osób uprawnionych i uzna to za zasadne. Do wniosku muszą być podłączone dokumenty potwierdzające przynależność osoby, która złożyła wniosek do kręgu osób uprawnionych, świadectwa o stanie zdrowia, zaświadczenie z poradni alkoholowej oraz o uzależnieniu od narkomanii. Należy pamiętać, że podstawą do ubezwłasnowolnienia może być jedynie dobro osoby, której proces ma dotyczyć.

W żadnym wypadku nie można ubezwłasnowolnić osobę aby z tego tytułu opiekun miał korzyści osobiste czy finansowe .

T.E
Kryminalistyka wczoraj i dziś

Wykład pod tytułem „Kryminalistyka wczoraj i dziś” w dniu 12 stycznia 2018 r. wygłosiła dla naszych słuchaczy Pani dr Iwona Dorota Zieniewicz adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim – Wydział Prawa Administracyjnego i Ekonomii.

Kryminalistyka jako nauka powstała dopiero w XIX wieku, chociaż wiedza kryminalistyczna stosowana była od wieków, o czym świadczą już starożytne źródła. Długo jednak funkcjonowała w ramach różnych dziedzin nauki, głównie w ramach medycyny sądowej. Dopiero w XIX wieku wiedza ta zaczęła się wyodrębniaćjako samodzielny system naukowy, czego główną przyczyną była paląca wówczas potrzeba poszukiwania nowych narzędzi walki z przestępczością, która zalewała ówczesną Europę. Możliwość taką dał rozwój nauk przyrodniczo-technicznych, który pozwolił dostrzec znaczenie dowodów rzeczowych w procesie dochodzenia przestępstw. Ślady pozostawiane na miejscach przestępstw stały się ważnym źródłem wnioskowania, podstawą do przeprowadzania badań identyfikacyjnych osób i rzeczy.

Nauka kryminalistyki ma charakter kompleksowy, ponieważ korzysta z dorobku różnych dziedzin nauki i dostosowuje je do własnych potrzeb. Może być wykorzystywana dla celów postępowania karnego, ale także administracyjnego i cywilnego. Kryminalistyczne metody identyfikacji osób i rzeczy mogą być również stosowane w ramach badań historycznych, wtedy gdy istnieje konieczność identyfikacji lub ustalenia autentyczności obiektu.

Kryminalistyka dzisiaj to nowe wyzwania, potrzeba dostosowania narzędzi walki z przestępczością do jej nowego oblicza, wymaga w związku z tym wykorzystania nowych technologii w praktyce śledczo-sądowej.

T.EW biurze Uniwersytetu Trzeciego Wieku prezentujemy wystawę malarstwa słuchaczki Ireny Łuczyńskiej.

dsc09174

dsc09177

dsc09178Koncert i wystawa jako antidotum na zawirowania pogodowe.

W samo południe 5 stycznia 2018 roku, znaną wszystkim kolędą „ Pójdźmy wszyscy do stajenki” chór „Apasjonata” rozpoczął pierwszy w nowym roku swój koncert.

Bogaty repertuar zawierał wiele pięknych kolęd, pieśni świątecznych i noworocznych przeplatanych recytacją równie nastrojowych wierszy naszych słuchaczy Steni Bronowickiej i Alfreda Kampy.

Dalsza część tak artystycznie rozpoczętego dnia została przeniesiona do biblioteki uniwersyteckiej gdzie w sali wystawienniczej, Prezydium Samorządu wraz z Sekcją Haiku i chórem, przygotowało dla słuchaczy naszego uniwersytetu piękną imprezę w ramach obchodów jubileuszu 10- lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a mianowicie wystawę malarstwa naszej słuchaczki Lucyny Skowron Skowrońskiej. Pod wymownym tytułem „Dialogi z naturą”autorka pokazała swoje obrazy do których członkowie Sekcji Haiku napisali wiersze. Całość obrazy i wiersze wydano w tomiku, „Dialogi z Naturą”, który był dostępny dla osób chcących zagłębić się w japońskiej poezji pisanej do polskich urokliwych miejsc uchwyconych na obrazach naszej koleżanki. Przedstawione pejzaże malowane farbami akrylowymi pokazywały przyrodę. 

KB

p1120107

p1120109_1


swieta_1

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Życzymy naszym słuchaczom siły,nadziei i wiary w to,że życie mimo wszystko jest piękne.

Oby Nowy 2018 Rok dał ciepło tym,którzy marzną,

czułość i miłość-samotnym,

opiekę i wsparcie potrzebującym.

Oby spełnił każdemu z Was choć jedno,malutkie marzenie.

Szczęśliwego Nowego Roku

składa

Prezydium Samorządu wraz z panią Beatką.

dsc08873__2_
BOŻE NARODZENIE

Wykład pod tytułem: Gody idą gody. Tradycje Bożonarodzeniowe w dniu 15.12.2017 r. wygłosiła dla naszych słuchaczy Pani Agnieszka Szepetiuk - Barańska pracownik Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu.

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych i najpiękniejszych świąt w religii chrześcijańskiej upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa. Jest ono stałą uroczystością liturgiczną przypadającą na dzień 25 grudnia i poprzedzoną adwentem tj: okresem trzytygodniowego oczekiwania. W Kościele rzymskokatolickim jest świętem nakazanym.

Ze świętem Bożego Narodzenia wiąże się mnóstwo zwyczajów i tradycji kultywowanych w wielu rodzinach. Są to:

Wigilia Bożego Narodzenia – to dzień poprzedzający rocznicę narodzin Jezusa przypadający na 24 grudnia, w Polsce nazywany Gwiazdką. To uroczysta kolacja, do której zasiada się po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki. Tradycja nakazuje aby liczba gości w czasie wieczerzy składała się z liczby parzystej plus jeden talerz dla nieobecnych. Ważnym punktem wieczerzy jest dzielenie się opłatkiem, który jest symbolem zgody i wyrozumiałości.

Pasterka – to uroczysta msza odbywająca się o północy z 24 na 25 grudnia. Choinka – to drzewko obwieszone świecidełkami jest symbolem świąt. Szopki – to bogato zdobione sceny przedstawiające misterium Bożego Narodzenia. W każdej szopce znajduje się przedstawienie świętej rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa, a także postacie Trzech Mędrców, pasterzy, bydła, aniołów oraz Gwiazdy Betlejemskiej. Jasełka – to widowiska o Bożym Narodzeniu. Piękną tradycją jest rodzinne śpiewanie kolęd oraz oglądanie prezentów ułożonych pod choinką.

Ze świętem Bożego Narodzenia wiąże się również wiele przesądów i wierzeń.

Jaka Wigilia, taki cały rok. Aby przez cały rok mieć dobre relacje z innymi należy unikać kłótni, gniewu, złośliwości i obrażania. Cały dzień musimy być uśmiechnięci i życzliwi. Żeby zapewnić sobie dostatek należy w trakcie Wigilii wsunąć pod talerz monetę a do portfela włożyć łuskę z ryby. Nie należy również wydawać i pożyczać pieniędzy. Aby nam niczego nie brakowało musimy popróbować wszystkich potraw podanych do stołu. Stół powinien być udekorowany w kolory czerwieni i złota, co zapewni bogactwo i szczęście na cały rok. Jeżeli w dzień Wigilijny pierwszy przekroczy próg naszego domu mężczyzna będziemy cieszyć się szczęściem, kobieta przynosi pecha.

W trakcie wykładu mogliśmy obejrzeć slajdy przedstawiające przepiękne szopki bożonarodzeniowe i ślicznie ubrane choinki.

T.E

wyklad_grudzien_1


p1120013
Jesienna zaduma

Gdy z drzew spadają liście i kasztany, a w lasach na potęgę rosną grzyby , chyba nikt nie ma wątpliwości, że właśnie nadeszła jesień.

Krótkie dni, brak słońca - to powody naszego złego samopoczucia. Co robić, gdy dopadnie nas jesienna koleżanka deprecha?

Nie ma wspólnego sprawdzonego sposobu. Ze względu na różną osobowość każdego z nas, musimy sobie radzić indywidualnie. Jednym wystarczy zjeść coś słodkiego, komuś innemu pomoże dobra książka, jeszcze innym spacer czy rozmowa z bliska osobą.

Słuchacze naszego UTW mają na nią sposób który polecamy innym.

W tym celu 12 grudnia 2017 roku członkowie sekcji Haiku, Teatralnej i soliści Chóru wystąpili w kolejnym spektaklu słowno –muzycznym z cyklu „cztery pory roku” Piosenki i wiersze choć mówiły o jesieni stworzyły niezapomniany klimat.

Otoczyliśmy widzów światłem żarówek o jasnym i ciepłym odcieniu zapewne energooszczędnym, a dla dodania nastroju zapalono świece i włączono ostatni najważniejszy element muzykę. Pięknie wykonane przez solistów znane piosenki i klimatyczne wiersze spowodowały ze tu i tam widownia nuciła znane szlagiery by za chwilę w skupieniu wysłuchać kolejnego wiersza napisanego przez nasze koleżanki z sekcji haiku.

Ania Ejfler pomysłodawczyni i realizatorka całego przedsięwzięcia zebrała wiele podziękowań i ogromne brawa. Spektakl bardzo podobał się naszej publiczności.

Po takiej dawce „słońca w każdej postaci jesienna chandra odeszła w zapomnienie.

KB

dsc08922

hh
Zamenhof – twórca języka esperanto

W ramach jubileuszowych spotkań w dniu 04 grudnia 2017r

słuchacze UTW i zaproszeni goście, mogli zobaczyć światowej sławy wystawę o życiu Ludwika Zamenhofa- twórcy języka esperanto.

Otwarcie wystawy przygotowano przy olbrzymiej pomocy członków związku esperantystów. I stało się! w progach szacownej uczelni jakim jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, zagościła wystawa którą pokazano w wielu krajach. Ten kto twierdzi że jest to język martwy, tylko na papierze z łatwością możemy wyprowadzić z błędu, albowiem Światowy Kongres Esperantystów organizowany jest co rocznie począwszy od roku 1905 tylko z wyłączeniem dwóch wojen światowych. Pierwsza zorganizowana grupa esperantystów we Wrocławiu i zarazem na całym Śląsku powstała w dniu 12 kwietnia 1905 roku. Ruch esperancki odrodził się już w polskim Wrocławiu w dniu 18 marca 1948 roku. Upamiętnia to tablica na budynku (w którym 13 osobowa grupa założycielska powołała Oddział Wrocławski Polskiego Związku Esperantystów) - (Rynek 50) To namiastka historii. Dużo obszerniej opowiedziała o języku, współorganizatorka spotkania dr Ewa Tracz.

Otwarcie wystawy uświetniła obecność najwyższej władzy Uniwersytetu Ekonomicznego jakim jest Pan prof. dr hab. Andrzej Kaleta. Byliśmy niezmiernie dumni że Pan Rektor zaszczycił nas swoją obecnością.

Wystawę możemy zobaczyć jeszcze przez kilka dni –zapraszamy.

Kontynuacją tematu DOKTOR ESPERANTO zajęła się Pani Helena Biskup która wystąpiła w monodramie, opowiadając o życiu Ludwika Zamenhofa twórcy języka z zawartą ideą, której celem jest umożliwienie ludziom całego świata porozumienie w duchu pokoju i przyjaźni przy pomocy wspólnego, neutralnego języka. Występ Pani Heleny Biskup mógł posłużyć dla większego grona słuchaczy UTW w UE jako bezpłatny warsztat poprawnej dykcji, umiejętności intonacji i

modulacji głosem. Za pomocą takich umiejętności występująca zgrabnie tworzyła nastrój, budowała dramaturgię, zaciekawiała a co najważniejsze przykuwała uwagę.

Opowiadana historia była na kilka chwil przerywana fragmentami znanych utworów muzycznych, wykonanych na skrzypcach przez muzyka Pana Wiktora Wojciechowskiego.

KB


wystawa_1

wystawa_2

wystawa_3

wystawa_4

„Ochrona jednostki przed bezczynnością organów administracji państwowej”

Taki temat podjęła się przedstawić słuchaczom UTW w trakcie swojego wykładu, mgr Beata Madej- z Wydziału Prawa Administracji I Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wykład dotyczył prawnych aspektów ochrony jednostki przed bezczynnością, opieszałością organów administracji publicznej do których zaliczani są:

ministrowie, centralne organy administracji rządowej, wojewodowie, działające w ich imieniu lub we własnym imieniu inne organy administracji rządowej organy jednostek samorządu terytorialnego oraz organy i podmioty, które są powołane z mocy prawa lub na podstawie porozumień do rozstrzygania spraw indywidualnych w drodze decyzji administracyjnych.

Jak powiedziała Pani magister, organy administracyjne są trzonem aparatu administracyjnego i najważniejszymi elementami administracji publicznej. .

Jednostkami pomocniczymi organów są natomiast urzędy, wykonujące często zadania zlecone przez te organy. Bezczynność należy rozumieć zarówno wówczas jeżeli jest brak działania ze strony organu administracji, jak i odmowę podjęcia czynności, w tym np.: wydania określonego aktu czy odpisu.

W trakcie wykładu słuchacze usłyszeli jak skarżyć bezczynność urzędnika ,za jakie uchybienia i do jakiego sądu.

O ile rozstrzygnięcia skarg bywają różne to jedno wiemy na pewno, prawo do złożenia skargi na bezczynność organów administracji pozwala skutecznie walczyć z „milczeniem” urzędników, poddając je ocenie niezawisłego sądu.

Urzędnik musi zastosować się do rozstrzygnięcia sądu.

KB


Najpierw ruch, badania profilaktyczne potem kino, teatr i szydełko

Profesor dr hab. nauk med. Spec. ginekolog położnik

Lidia Hirnle była naszym gościem w dniu 24.11.br z wykładem na temat „Problemy ginekologiczne kobiet w wieku 60+”

Słuchacze tłumnie wypełnili salę wykładową, piszę słuchacze ponieważ na sali nie brakowało panów. Brawo! Panowie pilnie słuchali, o istotnych dla zdrowia kobiet- żon, córek i matek sprawach, dotyczących profilaktyki zapobiegania groźnym chorobom.

Problemy ginekologiczne w wieku podeszłym mają swoją specyfikę. W krajach o wysokim stopniu cywilizacji kobiety żyją coraz dłużej – przeżywają obecnie trzecią część swojego życia po menopauzie.

Jak powiedziała pani profesor sześćdziesiątka to dobry moment, by zadbać o formę i zająć się tym, co szwankuje żeby mieć dobrą starość.

Wiele kobiet myśli, że skoro dawno temu urodziły dzieci, skończyły się kłopoty z menopauzą, to teraz wreszcie mają już święty spokój z ginekologiem. Tak nie jest apelowała pani doktor. Najwięcej przypadków zachorowania na raka jajnika oraz na raka macicy odnotowuje się właśnie u pań między 60. a 69. rokiem życia. Są to nowotwory, które czasem rozwijają się już od wielu lat. Także rak piersi występuję mniej więcej do 65. roku życia kobiet. Ku przestrodze profesor przedstawiła rodzaje badań profilaktycznych które każda kobieta powinna wykonać raz do roku.

-raka sutka można wykryć, idąc na mammografię albo samodzielnie badając sobie piersi.

-raka szyjki macicy może wykryć cytologia.

W przypadku wszystkich nowotworów narządów kobiecych szczególną czujność powinny zachować osoby, u których w najbliższej rodzinie choroba już się pojawiła Są jednak i takie choroby, które kobietom po sześćdziesiątce już nie grożą ze względu na brak hormonów. To między innymi endometrioza, i stany zapalne jajników.

Ważna informacja to taka że z programu wczesnego wykrywania raka piersi, czyli darmowej mammografii, bez skierowania od lekarza mogą korzystać kobiety od 50. do 69. roku życia.

BK

ginekolog
 „REPUBLIKA DOBROWNICKA I JEJ KULTURA W KONTEKŚCIE WSPÓŁCZESNYCH SPORÓW TOŻSAMOŚCIOWYCH” 

Wykład wygłosiła dla naszych słuchaczy Pani prof. dr hab. MILICA JAKÓBIEC – SEMKOWOWA. Pani profesor jest członkinią komitetu słowianoznawstwa PAN oraz Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego a jej podstawowym obszarem badawczym jest literatura i folklor serbski. DUBROWNIK to perła Adriatyku – takimi słowami rozpoczął się wykład. To miasto Chorwacji najchętniej odwiedzane przez turystów. Kiedyś to ośrodek handlu w randze europejskiej, obecnie przede wszystkim ośrodek turystyki. Aby przybliżyć słuchaczom wizerunek tego pięknego miejsca Pani profesor dość obszernie i bardzo ciekawie przedstawiła:

HISTORIĘ Republiki Dubrownickiej cofając się aż do czasów starożytności.

POŁOŻNIE GEOGRAFICZNE prezentując mapy tego miejsca.

KULTURĘ I SZTUKĘ omawiając style w jakich wybudowane zostały zabytki. Bardzo istotną cechą jest fakt, że corocznie w Forcie Lovrijene odbywają się festiwale teatralne.

LITERATURĘ przedstawiając jej wielkich przedstawicieli takich jak: Marin Drizie czy Ivan Dzivo, którego pomnik znajduje się w Dubrowniku.

Przy tym temacie Pani profesor poleciła słuchaczom książkę Badaczki – Joanny Rapackiej pod tytułem: Rzeczpospolita Dubrownicka, która zawiera wszystkie najważniejsze zarysy historii literatury dubrownickiej.

Całość wykładu wypełniona była pokazem najpiękniejszych zabytków Dubrownika. Wśród wielu pokazanych na slajdach, słuchacze zobaczyli między innymi :

Kościół i Pomnik Św. Błażeja – Św. Błażej to patron miasta

Kolumna Rolanda

Mury Miejskie okalające całe miasto

Stradun to główna ulica miasta

Klasztor franciszkanów

Wielka i Mała studnia Onufrego

Bramy Ploce i Pile

Klasztor i Kościół dominikanów

Katedra Wniebowzięcia NMP

Twierdza Minceta

Ciekawy wykład, piękne zabytki. Sposób w jaki Pani profesor przekazała słuchaczom został nagrodzony wielkimi oklaskami.

TE

      

semkow   ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI – 11 LISTOPADA

Chór „Apasjonata” uczcił 99 rocznicę odzyskania przez

Polskę Niepodległości koncertami pieśni i wierszy patriotycznych

„WITAJ WOLNOŚCI ANIELE!”

10 listopada 2017 wystąpiliśmy na naszej macierzystej uczelni

z koncertem dla naszych koleżanek i kolegów,

słuchaczy UTW w UE, prezentując następujące pieśni:

1.    Legiony (My I Brygada)

2.    Wojenko, wojenko

3.    Piechota

4.    Bywaj dziewczę zdrowe – Kazimierz Kudryński

5.    Za Niemen

6.    Rozkwitały pąki białych róż – Bernardeta Czarnecka, Krystyna Kubicha

7.    Ej, dziewczyno

8.     Przybyli ułani

9.     Dziś do ciebie przyjść nie mogę

10.     Jędrusiowa dola – Kazimierz Kudryński

11.     Serce w plecaku – Mieczysław Nitschke

12.     Deszcz, jesienny deszcz

13.     Czerwone maki – Mieczysław Nitschke

14.    Taki kraj – Maria Bogusława Skonieczna

15.     Wolność – Ryszard Zamiara

Wiersze recytowali:

Stefania Bronowicka, Bogusława Kaczyńska, Anna Kałużna, Małgorzata Kochańczyk i Alfred Kampa.

Koncert został owacyjnie przyjęty przez słuchaczy UTW w UE,

za co serdecznie dziękujemy. Było nam bardzo miło, że mogliśmy sprawić Wam radość, zaprosić do wspomnień, do wspólnego śpiewania i już zapraszamy na następny koncert, który odbędzie się 5 stycznia 2018 r.


20171110_121207

20171110_121248
 Zmiany stanu środowiska na Dolnym Śląsku i w Polsce w latach 2010/2015

 Drugi w tym roku akademickim wykład, wygłosił prof. dr hab. Edmund Cibis z Katedry Inżynierii Bioprocesowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Wykład zainteresował wielu naszych słuchaczy, którzy przybyli w piątkowe przedpołudnie do sali wykładowej Uniwersytetu Ekonomicznego.

Jakie znaczenie dla ludzkości ma ochrona środowiska naturalnego? odpowiedz usłyszeli słuchacze ponieważ Profesor przedstawił zmiany jakie dokonywały się w latach 2005 – 2015 w pięciu podstawowych komponentach środowiska takich jak:

1.    Gospodarka wodno – ściekowa

2.    Gospodarka odpadami

3.    Ochrona atmosfery

4.    Ochrona przed hałasem

5.    Ochrona gleb

Omawiając powyższe zagadnienie, Profesor przy pomocy tabel i slajdów pokazał nam jak wygląda sytuacja w stanie środowiska naturalnego w Polsce z uwzględnieniem Dolnego Śląska. Wykładowca przedstawił największe źródła zagrożeń oraz sposoby ich zapobiegania podkreślając bardzo istotny fakt, a mianowicie rosnące nakłady finansowe które przeznaczane są na ochronę środowiska w naszym kraju.

Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy co zostało nagrodzone oklaskami.

T.E
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017/2018

Oficjalne otwarcie roku akademickiego 2017/2018 odbyło się 13 października 2017. Uroczystość otworzył Pełnomocnik Rektora ds. UTW dr inż. Marek Urban, który przywitał serdecznie zaproszonych gości, oraz słuchaczy naszego uniwersytetu.

Realizując kolejny punkt inauguracji, głos zabrał prof. dr hab. inż. Edmund Cibis, który, życząc słuchaczom jak najlepszych wyników w nowym roku akademickim, rok akademicki 2017/2018 uznał za otwarty. Następnie głos zabrała przewodnicząca naszego UTW Bogumiła Kurek, która w swoim wystąpieniu przedstawiła krótki plan działania na nowy rok akademicki 2017/2018. Przewodnicząca zwróciła uwagę, iż obecna inauguracja zapoczątkowała obchody jubileuszowe - dziesięciolecia powstania Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Na ekranie wyświetlono logo 10 -lecia przedstawiające jesienne liście, a wśród nich mały zielony listek - który jest symbolem możliwość jakie daje UTW

Głos zabrali również zaproszeni goście, Pani prof. Zofia Hasińka, która na zakończenie swojego wystąpienia z rąk dr Marka Urbana otrzymała Zaproszenie do elitarnego klubu ludzi 60+jakim jest nasze UTW. Następną osobą, która zwróciła się bezpośrednio do słuchaczy, była dr Walentyna Wnuk, doradca Prezydenta Miasta Wrocławia ds. Seniorów. W wypowiedzi Pani Wnuk usłyszeliśmy jak dużym uznaniem cieszy się nasz uniwersytet trzeciego wieku. Pani Wnuk poinformowała tych którzy jeszcze tego nie wiedzieli, iż na zakończenie „Dni Seniora „ pani profesor Zofia Hasińska otrzymała z rąk Prezydenta Wrocławia tytuł „Przyjaciel Seniora” wraz ze statuetką.

Inauguracyjny bardzo ciekawy wykład zatytułowany „O znaczeniu ekonomii” wygłosił założyciel naszego Uniwersytetu prof. dr hab. Bogusław Fiedor którego wykład spotkał się jak zawsze z wielkim zainteresowaniem słuchaczy.

Całość uroczystości urozmaicona była występem naszego chóru „Apasjonata”.

TE


dsc08399


p1010511Grand Prix dla naszego chóru

I znowu sukces!

Chór „Apasjonata” UTW w UE pod dyrekcją Bartosza Jugo wziął udział w VI Przeglądzie Amatorskich Chórów Senioralnych. (21 września w Teatrze Muzycznym Capitol)

i zdobył Grand Prix.

Razem z innymi laureatami (w przeglądzie wzięło udział 18 zespołów) prezentował się 26 września w kościele Św. Doroty i 1 października w Hali Stulecia (w sali Rycerskiej). Serdecznie gratulujemy!

Chór jest prawdziwym ambasadorem UTW w UE. 8 października jedzie do Świeradowa-Zdroju,

 na zaproszenie Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Życzymy kolejnego udanego występu!


mmmm

img_0815

img_20171001_124644

wp_20170921_046

wp_20170921_075

img_20170926_151312


  

 „Apasjonata” z podwójnym „brązem”

52. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego miał bardzo wysoki poziom. W Festiwalu udział wzięły chóry z Czech, Szwecji, Litwy i Polski.

    Po wysłuchaniu utworów muzyki współczesnej, zaprezentowanych przez 8. zespołów uczestniczących w konkursie, Brązowy Dyplom chórowi „Apasjonata” Uniwersytetu III Wieku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, dyrygent: Bartosz Jugo, przyznało jury w składzie: prof. zw. dr hab. Ryszard Zimak – przewodniczący, prof. Rolandas Daugela, prof. Milan Kolena, prof. zw. dr hab. Stanisław Krawczyński, Krystyna Stańczak, Halina Rostek – sekretarz.

    Ponadto - po wysłuchaniu 9. zespołów biorących udział w konkursie Musica Sacra, Brązowy Dyplom Chórowi „Apasjonata” Uniwersytetu III Wieku na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, dyrygent: Bartosz Jugo, przyznało jury w składzie: prof. dr hab. Anna Domańska – przewodnicząca, prof. Halina Bobrowicz , ks. prałat dr Marian Wittlieb, ks. dr Zbigniew Woźniak.

Festiwal odbył się od 18 do 23.06.2017 r., w Międzyzdrojach.

    Dla „Apasjonaty” był to okres wytężonej pracy, uwieńczonej sukcesem, a udział w tak prestiżowym festiwalu sprawiał, że były to chwile niezwykłe, pełne pozytywnych emocji. Tym bardziej, że „Apasjonata” była jedynym chórem seniorów.

Chórzyści cieszą się z podwójnej nagrody i serdecznie dziękują dyrygentowi za determinację i włożoną pracę w przygotowania do Festiwalu.

A. E.

    

Linki do nagrań koncertu Musica Sacra 21 czerwca 2017

https://youtu.be/rtAEIJMQlyQ

https://youtu.be/uxYZkvKBlLQ

https://youtu.be/s65NBylBtUM


17120

17121

dscf1745

ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017

Oficjalne zakończenie roku akademickiego 2016/2017 odbyło się dnia 26 maja 2017r. Uroczystości otworzyła Przewodnicząca Samorządu UTW Bogumiła Kurek witając serdecznie wszystkich przybyłych na tą okoliczność słuchaczy naszego Uniwersytetu, jak również członków Samorządu UTW.

Po przywitaniu zebranych, Przewodnicząca przedstawiła sprawozdanie z działalności Samorządu UTW w roku akademickim 2016/2017 podając informacje równie ważne, które miały na celu przybliżyć słuchaczom pracę jaką wykonało Prezydium Samorządu Słuchaczy a które nie zostały podane dotąd do publicznej wiadomości.

Kolejnym punktem uroczystości było wręczanie dyplomów i upominków dla najbardziej zasłużonych i wyróżniających się słuchaczy naszego UTW.

Ten jak że ważny punkt zakończenia roku akademickiego, poprowadziła również nasza Przewodnicząca. Zrobiła to z wielkim rozmachem i zaangażowaniem przedstawiając przepiękną prezentację nagrodzonych osób. W pierwszej kolejności podziękowania otrzymał dr Marek Urban Pełnomocnik Rektora ds. UTW oraz Pani Profesor Zofia Hasińska.

Podziękowania Prezydium Samorządu skierowało w pierwszej kolejności do wszystkich członków sekcji organizacyjnej. Dalej kolejno wyczytanych przewodniczących takich sekcji: Haiku, Chór, Kultury, Sztuki użytkowej, Sportu, Turystycznej, Żywego słowa, i Teatralnej, poproszono o odebranie podziękowań i upominków dla wszystkich jej członków.

Następnie kolejno zapraszano na scenę pozostałych przewodniczących sekcji, którzy za swoją pracę otrzymali tak jak poprzednicy upominki i podziękowania. Prezydium Samorządu słuchaczy wyróżniło za wykonaną pracę w roku akademickim 2016/2017 również inne osoby nie będące członkami sekcji, które jednorazowo lub cyklicznie pracowały na rzecz naszej społeczności.

Upominkiem dla wszystkich wyróżnionych była płyta „Na lepsze dni” wrocławskiego piosenkarza – Mirosława Bielińskiego którą otrzymało nasze UTW od wykonawcy nie odpłatnie.

Przewodnicząca pamiętała również o nas składając serdeczne podziękowania całemu Samorządowi za miłą współpracę, życzliwą atmosferę oraz za umiejętność pracy w zespole. W sumie wyróżniono i nagrodzono 110 członków naszego UTW.

Miłym zakończeniem uroczystości były gromkie brawa dla Przewodniczącej i Samorządu oraz życzenia wspaniałego wypoczynku dla słuchaczy w tle grającej piosenki w nowej interpretacji „lato lato lato czeka…”

31 maja 2017r, w restauracji „Agawa” we Wrocławiu odbyło się spotkanie naszych słuchaczy będące kontynuacją zakończenia roku akademickiego 2016/2017.

Spotkanie otworzyła Przewodnicząca Bogumiła Kurek witając wszystkich zebranych.

Zaszczycili nas swoją obecnością goście w osobach: Pełnomocnik dr Marek Urban, prof. Zofia Hasińska oraz była przewodnicząca samorządu UTW Elżbieta Anwajler .

Spotkanie rozpoczęło się spektaklem, w parkowej scenerii przygotowanym przez Sekcję teatralną pod kierownictwem Alfreda Kampa pod tytułem „Haiku – wspomnienie klasycznej japońskiej poezji Matsuo Basho”

Następnie wszyscy zasiedliśmy do suto zastawionych stołów i w miłej i serdecznej atmosferze spędzaliśmy przyjemnie czas na rozmowach, robieniu zdjęć czy spacerując po pięknym Parku Południowym bo pogoda dopisała nam tak dobrze jak frekwencja słuchaczy.

Swoim programem zabawiała nas również Sekcja „Żywego słowa” którego przewodniczącą jest Regina Orłanowska.

I tak oto zakończyliśmy rok akademicki 2016/2017.

TE


motor

                                            DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH


zakonczenie_roku_utw

p1100746

p1100765

p1100782
zamknij
Nasza strona korzysta z plików cookies. Zachowamy na Twoim komputerze plik cookie, który umożliwi zbieranie podstawowych informacji o Twojej wizycie.
Przeczytaj jak wyłączyć pliki cookiesRozumiem