Specjalność FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ SPÓŁEK (I)

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ SPÓŁEK (I STOPIEŃ)

Specjalność pod opieką Katedry Finansów
oferowana na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych I stopnia

Opiekun specjalności: dr hab. Jacek Uchman, prof. UE (jacek.uchman@ue.wroc.pl)

PREZENTACJA SPECJALNOŚCI [PDF]

Opis specjalności

Funkcjonowanie gospodarki opiera się na aktywności podmiotów gospodarczych. Dla oceny ich działalności i dla uzyskania podstawy do podejmowania decyzji kluczowe znaczenie ma wiedza finansowa, którą student może pozyskać na specjalności Finanse i Rachunkowość Spółek.

Studia na specjalności Finanse i Rachunkowość spółek są w zasadzie dwustopniowe. Studia I stopnia trwają 6 semestrów, studia II stopnia - 4 semestry. Studia drugiego stopnia tzn. Finanse, Podatki i Rachunkowość Spółek są kontynuacją studiów pierwszego stopnia.

Absolwent uzyskuje wiedzę z zakresu finansów przedsiębiorstw, rachunkowości, zarządzania ryzykiem i podatków oraz zrozumienie konsekwencji finansowych poszczególnych rodzajów aktywności przedsiębiorstwa. Ukończenie studiów I stopnia daje przygotowanie do pracy w przedsiębiorstwach niefinansowych w działach finansów lub w instytucjach finansowych (banki, firmy leasingowe, firmy faktoringowe itp.) w działach obsługujących przedsiębiorstwa.

Zasadnicze treści kształcenia

Obejmują problematykę rozwijającą wiedzę studentów w obszarze finansów przedsiębiorstw, technik oceny sytuacji finansowej wybranych segmentów i całościowej sytuacji przedsiębiorstwa. Koncentracja na umiejętności oceny efektywności finansowej poszczególnych obszarów działalności przedsiębiorstw oraz na finansowo-prawnych zagadnieniach kluczowych obszarów aktywności gospodarczej.

Przedmioty specjalizacyjne

Formy kształcenia

W ramach wykładów, ćwiczeń i zajęć laboratoryjnych oferowanych na specjalności powinno nastąpić przyswojenie sobie cech i umiejętności niezbędnych do wcielenia się w role specjalistów z dziedziny finansów firm. Ponadto kompetencje przyszłych absolwentów powinny poszerzać praktyki studenckie.

Sylwetka absolwenta

Specjalność daje przygotowanie do pracy w obszarze finansów w sektorze prywatnym i publicznym. Student otrzymuje wiedzę finansową oraz wiedzę o kluczowych technikach i metodach podejmowania decyzji finansowych. Pozyskana wiedza i umiejętności są niezbędne w przedsiębiorstwach niefinansowych na różnych stanowiskach w obszarze finansów, rachunkowości, controllingu finansowego, w firmach doradczych i konsultingowych w obszarze doradztwa finansowego. Ponadto wiedza ta może być wykorzystana przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.