Specjalność BANKOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA I DORADZTWO FINANSOWE (II)

BANKOWOŚĆ, UBEZPIECZENIA I DORADZTWO FINANSOWE (II STOPIEŃ)

Specjalność pod opieką Katedry Finansów
oferowana na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia

Opiekun specjalności: dr hab Maria Węgrzyn (maria.wegrzyn@ue.wroc.pl)

PREZENTACJA SPECJALNOŚCI [PDF]

Opis specjalności

Specjalność zapewnia przygotowanie teoretyczne i praktyczne do pracy na samodzielnych stanowiskach pracy związanych z obsługą procesów i realizacja zadań w banku, firmy ubezpieczeniowej, u pośrednika finansowego lub w ramach własnej działalności gospodarczej związanej z branżą finansową.

Zasadnicze treści kształcenia

Na poziomie rozwiniętym i specjalistycznym prezentowane będą zasady działania instytucji kredytowych (w tym banków i parabanków) oraz ubezpieczeniowych na rynku usług finansowych. Oferta produktów i usług różnych instytucji finansowych. Analiza i ocena korzyści i kosztów dla nabywcy usługi finansowej. Działalność kredytowa i depozytowa oraz inna lokacyjna, ubezpieczeniowa. Dobór usług finansowych do potrzeb grup klientowskich, ocena ryzyka, kalkulacja kosztów produktów i usług.

Przedmioty specjalizacyjne

Formy kształcenia

Zajęcia wykładowe, ćwiczenia i laboratoria prowadzone na specjalności mają przygotować do roli samodzielnego pracownika doradcy finansowego lub pracownika współpracy z klientami (Tzw. FrontOffice) oraz zaplecza operacyjnego i strategicznego (tzw. BackOffice) banku, firmy ubezpieczeniowej, firmy pożyczkowej, leasingowej, factoringowej lub innej formy pośrednika finansowego. W ramach funkcjonowania specjalności studenci mogą rozwijać wiedzę praktyczną i aplikacyjną poprzez praktyki studenckie w instytucjach współpracujących oraz uczestniczenie w projektach współrealizowanych przez koła naukowe działające przy Katedrze Finansów.

Sylwetka absolwenta

Oferta nauczania skierowana jest do osób, które zainteresowane są ścieżką rozwoju zawodowego i naukowego w zakresie funkcjonowania i zarządzania instytucjami bankowymi, ubezpieczeniowymi, firmami pośrednictwa finansowego.