Specjalność RYNKI FINANSOWE (II)

RYNKI FINANSOWE (II STOPIEŃ)

Specjalność pod opieką Katedry Finansów
oferowana na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia

Opiekun specjalności: dr Marek Pauka (marek.pauka@ue.wroc.pl)

PREZENTACJA SPECJALNOŚCI [PDF]

Opis specjalności

Oferta skierowana jest do osób, które pasjonują się rynkami finansowymi i chciałyby rozszerzyć swoją wiedzę o nowoczesne teorie rynków finansowych, które są obecnie stosowane w praktyce. Wiedzę i umiejętności pozyskane w ramach specjalności Rynki finansowe będzie można wykorzystać m.in. w:

Program zajęć powstawał przy współpracy z praktykami, a prowadzone wykłady i ćwiczenia dają podstawę do rozpoczęcia ścieżki zawodowej na rynku finansowym.

W ramach specjalności Rynki finansowe aktywność studentów nie ogranicza się wyłącznie do uczestniczenia w zajęciach formalnych. Duże możliwości rozwoju oraz zdobycia praktyki daje aktywne uczestniczenie w pracach Koła Naukowego Rynku Kapitałowego "Hossa Procapital" (jednego z najdłużej działających Kół Naukowych na UE we Wrocławiu).

Zasadnicze treści kształcenia

Absolwenci kierunku Finanse i Rachunkowość, w tym również na specjalności Rynki finansowe, otrzymują szeroką wiedzę z obszaru finansów. W szczególności w ramach przedmiotów ogólnorozwojowych oraz kierunkowych wskazać można:
Rachunek kosztów,
Rachunkowość zarządcza,
Standardy sprawozdawczości finansowej,
Portfel inwestycyjny,
Globalne rynki finansowe,
Zarządzanie instytucjami kredytowymi,
Polityka pieniężna,
Finanse osobiste,
Prawo finansowe,
Prognozowanie finansowe,
Finanse samorządu terytorialnego
Współczesne koncepcje i metody zarządzania,
Historia myśli ekonomicznej
.

Przedmioty specjalizacyjne

W ramach przedmiotów specjalizacyjnych studenci będą mieli możliwość wyboru przedmiotów z poniższej listy:

Formy kształcenia

Zajęcia są prowadzone przede wszystkim w formie wykładów i ćwiczeń oraz warsztatów komputerowych. Większość zajęć specjalistycznych opiera się o przygotowywanie samodzielnie i w zespołach roboczych projektów - głównie analiz przypadków, które w sposób bezpośredni przekładają wiedzę teoretyczną na umiejętności praktyczne.

Przykładowo, studenci analizują politykę dywidend, relacje inwestorskie, sprawozdania finansowe spółek giełdowych, korzystając z bazy EMIS, Amadeus, NOTORIA.

Sylwetka absolwenta

Studenci są przygotowywani do pracy w zespołach analitycznych, pod presją czasu i przy dużym ryzyku popełnienia błędów.

Absolwenci specjalności Rynki finansowe mają ogromną świadomość zachodzących procesów na rynkach finansowych, znają instrumenty finansowe, ich cechy, ryzyko i zastosowanie.

Zdobyte wiedza, umiejętności i kompetencje pozwalają na szybkie wejście w zawodowy świat rynków finansowych, w tym w szczególności w centrach usług takich jak BNY Mellon czy Credit Suisse, ale również w firmach doradczych pozyskujących kapitały czy w działach finansowych podmiotów pozyskujących finansowanie z rynków finansowych oraz zarządzających ryzykiem kursowym czy stopy procentowej.