Specjalność INNOWACJE I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ (II)

INNOWACJE I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ (II STOPIEŃ)

Specjalność pod opieką Katedry Gospodarki Przestrzennej i Administracji Samorządowej
oferowana na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia

Opiekun specjalności: dr hab. Alicja Zakrzewska-Półtorak (alicja.zakrzewska-poltorak@ue.wroc.pl)

PREZENTACJA SPECJALNOŚCI [PDF]

Opis specjalności

Studia na specjalności kształcą specjalistów zdolnych do prowadzenia efektywnej, konkurencyjnej i innowacyjnej działalności w ujęciu międzynarodowym. Specjalność przygotowuje do efektywnej współpracy z kooperantami oraz pomiędzy sektorem przedsiębiorstw a sferą nauki. Studenci uczą się funkcjonować w międzynarodowym otoczeniu innowacyjnym, m.in. wdrażać innowacyjne projekty oraz szacować koszty i oceniać szanse powodzenia nowych innowacyjnych przedsięwzięć.

Zasadnicze treści kształcenia

Specjalizacyjne treści kształcenia dotyczą przede wszystkim:

• budowania innowacyjnych, przedsiębiorczych i kreatywnych postaw i reakcji na zmiany zachodzące w otoczeniu międzynarodowym, z uwzględnieniem społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstwa,
  • nauki sporządzania analiz, biznes planów i strategii,
  • wykształcenia umiejętności niezbędnych do skutecznego przygotowywania i realizacji projektów inwestycyjnych,
  • rozwijania umiejętności szacowania i radzenia sobie z ryzykiem występującym w międzynarodowej działalności gospodarczej,
  • możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych na rozwój firmy, w tym pochodzących z funduszy Unii Europejskiej i venture capital.

Przedmioty specjalizacyjne

• Kreatywność i innowacyjność przedsiębiorstw
  • Innowacyjne formy współpracy przedsiębiorstw
  • Ryzyko w innowacyjnym biznesie
  • Finansowanie rozwoju przedsiębiorczości
  • Start up w biznesie
  • Czynniki lokalizacji innowacyjnych przedsięwzięć
  • Innowacyjna gospodarka i jej formy
  • Strategie korporacji transnarodowych w gospodarce globalnej
  • Rozwój innowacji z wykorzystaniem kreatywnych metod
  • Kreatywne małe i średnie przedsiębiorstwa
  • Terytorium jako element innowacyjności firmy

Formy kształcenia

• Interaktywne zajęcia (warsztaty, symulacje, praca w zespołach, projekty)
  • Wykłady (prowadzone przez pracowników naukowych UE we Wrocławiu oraz zapraszanych gości z praktyki gospodarczej i innych uczelni, w tym uczelni zagranicznych)
  • Indywidualne konsultacje tematyczne
  • Wyjścia studialne i badania terenowe
  • Konwersatoria
Ponadto studenci mają możliwość wyboru przedmiotów w języku angielskim, które znajdują się w ofercie Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Sylwetka absolwenta

Absolwent posługuje się językiem specjalistycznym związanym z wyuczonym zawodem. Jest przygotowany do działalności w warunkach podwyższonego ryzyka w zakresie: konkurowania w środowisku innowacyjnym i kreatywnym, podejmowania różnych form współpracy w ramach innowacyjnego biznesu (w tym współpracy sektora przedsiębiorstw ze sferą nauki), kreowania i wprowadzania innowacyjnych produktów, ochrony patentowej, zarządzania projektami, wykorzystania różnych form pomocy w tym środków z funduszy Unii Europejskiej i funduszy venture capital.

Absolwent jest przygotowany do pracy na stanowiskach operacyjnych, analitycznych i kierowniczych: w przedsiębiorstwach (w szczególności funkcjonujących na rynku międzynarodowym w innowacyjnych branżach), w instytucjach otoczenia biznesu, w uczelniach wyższych oraz do prowadzenia własnej międzynarodowej działalności gospodarczej.

Absolwent umie pracować w międzynarodowym zespole projektowym. Powinien mieć wpojone nawyki ustawicznego kształcenia. Absolwent powinien znać dwa języki obce. Jest przygotowany do podjęcia studiów III stopnia.