Zdzisław Sokal, prezes Zarządu BFG z wizytą na naszym Uniwersytecie

Dlaczego system finansowy w Polsce jest stabilny wyjaśniał Zdzisław Sokal, prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.
Prezes Zdzisław Sokal był  gościem naszej uczelni w środę, 8 listopada. Galeria zdjęć.

Zdzisław Sokal – prezes Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy, członek Komisji Nadzoru Finansowego,  współautor „Pakietu Zaufania” – programu zainicjowanego przez NBP po bankructwie Lehman Brothers,  wieloletni wykładowca; doktor honoris causa Uniwersytetu Bankowego przy Narodowym Banku Ukrainy.
Przebieg kariery zawodowej i zdjęcie zamieszczone są na stronie https://www.bfg.pl/o-nas/zarzad/zdzislaw-sokal/

Zdzisław Sokal
Absolwent Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie (obecnie Szkoła Główna Handlowa).
Z branżą finansową związany od 1994 r. Swoją karierę zaczął w Kredyt Banku SA, gdzie zajmował się restrukturyzacją kredytów. Następnie objął stanowisko prezesa w jednym z pierwszych brokerów ubezpieczeniowych w Polsce Prospector sp. z o.o.

W latach 1998-2001 jako członek zarządu i dyrektor finansowy prowadził restrukturyzację Dyrekcji Eksploatacji Cystern Sp. z o.o. Restrukturyzował także Stołeczne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA i był członkiem jego rady nadzorczej.

W latach 2006-2007 pracował w PKO BP SA, początkowo na stanowisku doradcy prezesa, później jako wiceprezes nadzorujący obszar rachunkowości i rozliczeń, ryzyka i windykacji. Był także przewodniczącym rady nadzorczej Kredobank SA Ukraina.

W latach 2007-2013 pełnił funkcję członka zarządu Narodowego Banku Polskiego odpowiedzialnego za rachunkowość, stabilność finansową, informatykę i bezpieczeństwo. Współautor „Pakietu Zaufania” – programu zainicjowanego przez NBP po bankructwie Lehman Brothers. Pełnił funkcję pełnomocnika prezesa NBP do spraw etyki. Kierował procesem wydzielenia nadzoru bankowego z NBP i przeniesienia go do Komisji Nadzoru Finansowego. Był członkiem Komitetu Standardów Rachunkowości przy ministrze finansów oraz członkiem rady nadzorczej Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej w Moskwie. Obecnie sprawuje funkcję członka Rady Wykonawczej Międzynarodowego Stowarzyszenia Gwarantów Depozytów (International Association of Deposit Insurers – IADI).
Jest wieloletnim wykładowcą, obecnie wykłada finanse na Uczelni Łazarskiego.

Jest doradcą prezydenta RP oraz przedstawicielem prezydenta RP w Komisji Nadzoru Finansowego. 2 kwietnia 2016 r. rozpoczął trzyletnią kadencję prezesa zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.