Międzynarodowe Konsorcjum Badawcze projektu Scalings na uczelni

W dniach 31 stycznia i 1 lutego 2019 odbędzie się na uczelni spotkanie Międzynarodowego Konsorcjum Badawczego projektu Scalings z europejskiego programu badawczego Horyzont2020. Projekt dotyczy innowacji w zakresie wprowadzania energetyki odnawialnej w miastach ( przedmiotem badania są m.in. campusy uczelni europejskich, które dokonują transformacji energetycznej). Projekt SCALINGS realizowany jest w ramach konkursu, którego ideą przewodnią jest włączanie społeczeństwa do współtworzenia nauki i innowacji a także popularnego w ostatnim czasie kierunku rozwoju odpowiedzialnej nauki i innowacji (responsible research and innovation -RRI). Kluczową kategorią w badaniu jest koncepcja współtworzenia (co-creation) i partycypacji w procesie tworzenia innowacji. Nasza uczelnia jest partnerem w tym projekcie. W spotkaniu uczestniczyć będzie około 30 profesorów i doktorów zaangażowanych w projekt z Uniwersytetów z Niemiec, Danii, Francji , Szwajcarii, Włoch, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Austrii.

Ludzie, niezależnie od tego, czy są to osoby fizyczne, rodziny, czy mieszkańcy osiedli, miast czy regionów, są poddani wpływom już dokonującej się transformacji energetycznej poprzez inteligentne sieci, fotowoltaikę, elastyczną infrastrukturę energetyczną, systemy kontroli energii itp. Obserwujemy w Europie szybki wzrost inteligentnych miast, które koncentrują się na efektywności energetycznej, spółdzielniach energetycznych, innowacyjnych dostawach energii oraz stałej współpracy przemysł-uczelnie we wszelkiego rodzaju innowacjach energetycznych. Wprowadzane innowacje tworzą także pewne zagrożenia. Wspólnie trzeba zdecydować jak chronić wartości takie jak prywatność, autonomia, bezpieczeństwo, kontrola, równowaga sił i inne. Stąd potrzeba współtworzenia oraz odpowiedzialnych badań i innowacji. http://projekty.ue.wroc.pl/projekty/scalings