Współpraca UEW z CIMA

30 maja 2019 r. w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) odbyło się wydarzenie pt. „Konstytucja dla Nauki i nowe oblicze finansów w cyfrowym świecie: Zatrudnialność, Edukacja i Partnerstwo”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez MNiSW i Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (Chartered Institute of Management Accountants) – największą międzynarodową organizację zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej.

W spotkaniu wzięło udział osiem polskich uczelni ekonomicznych (w tym Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), w których uruchomiono Program CIMA na Uczelni oraz sześć najlepszych uczelni o takim profilu z krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Ukrainy, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii i Węgier. Do uczestnictwa w tym wydarzeniu zaproszono również przedstawicieli globalnych firm, których siedziby znajdują się w województwach reprezentowanych przez poszczególne polskie uczelnie.

Wydarzenie miało na celu wypracowanie dobrych praktyk we współpracy środowiska akademickiego i biznesu. Jednym z głównych założeń było umożliwienie uczestnikom zdobycia najświeższych informacji na temat zmieniających się potrzeb pracodawców w zakresie wiedzy i umiejętności absolwentów kierunków ekonomicznych. Istotne było również pokazanie, przed jakimi wyzwaniami w czasach cyfrowej transformacji, stoją uczelnie na świecie i jak sobie radzą, tworząc nowoczesne programy studiów i wprowadzając nowe modele kształcenia.

Wydarzenia związane z tematyką współpracy środowiska akademickiego i biznesu zostały zorganizowane przez CIMA w ubiegłym roku w Johannesburgu, Deli, Dżakarcie i Lagos. W Europie to Polska została wybrana spośród innych krajów, w których operuje CIMA ze względu na wzorcową współpracę polskich uczelni z globalnymi pracodawcami. Formuła spotkania w Warszawie została wzbogacona o nowy element: rozmowy przy okrągłym stole, podczas których przedstawiciele uczelni, biznesu i CIMA wzięli udział w profesjonalnej grze biznesowej. Na tej podstawie powstanie raport zatytułowany „Employability, Education & Partnership in CEE Region”, przygotowany przez prof. Bartłomieja Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz dr. hab. Remigiusza Napiecka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Więcej informacji o wydarzeniu tutaj.

cima_mnisw_81