Pracownik UEW Mistrzem Techniki FSNT NOT

Z przyjemnością informujemy, że rozwiązanie techniczne pod nazwą „Komputerowe systemy wspomagające biosyntezę astaksantyny w fotobioreaktorach”, którego współautorem jest dr inż. Daniel Borowiak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, decyzją Ogólnopolskiej Komisji Konkursu Mistrz Techniki Federacji Stowarzyszeń Naukowo‑Technicznych NOT zostało uhonorowane prestiżowym tytułem „Mistrz Techniki FSNT-NOT 2018/2019” w dziedzinie biotechnologii.

Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 13 czerwca 2019 roku w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, w trakcie IV Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich i XXVI Kongresu Techników Polskich, których organizatorami była Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Akademia Górniczo-Hutnicza w  Krakowie, Europejska Federacja Polonijnych Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych, Rada Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Rada Główna Instytutów Badawczych, Akademia Inżynierska w Polsce, Politechnika Krakowska i Politechnika Warszawska.

IV Światowy Zjazd Inżynierów Polskich zorganizowany wspólnie z XXVI Kongresem Techników Polskich objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Wydarzenia te zostały również objęte Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP - Stanisława Karczewskiego, Prezesa Rady Ministrów - Mateusza Morawieckiego, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosława Gowina oraz  Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Konkurs „Mistrz Techniki FSNT-NOT” ma wieloletnią tradycję, jest organizowany co dwa lata i uważany za najbardziej prestiżowy w środowisku inżynierskim. Stanowi ważny element promocji polskich inżynierów oraz ich dorobku. Jego celem jest inspirowanie zespołów i osób do podejmowania innowacyjnych przedsięwzięć, wyróżnianie i promowanie twórców wdrożonych, innowacyjnych rozwiązań i przedsięwzięć technicznych oraz promocja i utrwalanie dorobku twórców techniki. Zgłaszane są do niego innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne wdrożone w ostatnich latach, dotyczące m.in.: konstrukcji maszyn, urządzeń i aparatów, procesów technologicznych i metod wytwarzania, systemów i procesów technologicznych uwzględniających oszczędności w zużyciu materiałów i energii, ochrony środowiska oraz ergonomii i bezpieczeństwa pracy. Autorami prac mogą być zespoły autorskie lub osoby fizyczne reprezentujące przedsiębiorstwa, zakłady projektowe, uczelnie lub jednostki badawczo-rozwojowe, instytucje oraz organizacje pozarządowe.

Konkurs realizowany jest w dwóch etapach. Terenowe Jednostki Organizacyjne FSNT-NOT przeprowadzają eliminacje regionalne i wyłaniają kandydatów do etapu centralnego, w którym Ogólnopolska Komisja Konkursowa, po zapoznaniu się ze zgłoszonymi pracami i opiniami ekspertów, wybiera najbardziej innowacyjne rozwiązanie i przedsięwzięcie techniczne, któremu przyznaje prestiżowy tytuł „Mistrz Techniki FSNT-NOT” w danej kategorii.

Zgłoszone do konkursu rozwiązanie techniczne powstało w efekcie kilkuletniej współpracy z firmą AlgaeLabs Sp. z o.o., prowadzącą działalność na terenie Wrocławskiego Parku Technologicznego i zajmującą się pozyskiwaniem astaksantyny z hodowli mikroalg Haematococcus pluvialis w zautomatyzowanym systemie fotobioreaktorów. Więcej informacji na temat nagrodzonych systemów można znaleźć na stronie Akademickiego Centrum Badań i Rozwoju BioR&D, którego laureat nagrody  członkiem . http://www.acbir.ue.wroc.pl/?computer-control-and-measurement,15