Zapisy do Akademii Polskiego Filmu oraz Akademii Filmowej

18 września rozpoczynają się zapisy do Akademii Polskiego Filmu oraz Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego

Studenci naszej Uczelni mogą zapisać się na III semestr Akademii Filmu Polskiego oraz na III semestr Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego. Zajęcia mają status zajęć fakultatywnych objętych punktacją ECTS (3 punkty za semestr). Zapisy na III semestr obu Akademii rozpoczną się 18 września na stronie www.kinonh.pl. Do zapisów na zajęcia obu Akademii zapraszani są studenci wszystkich Wydziałów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz osoby zainteresowane tematyką filmową, które chcą poznać historię kina i obejrzeć najważniejsze dzieła filmowe na dużym ekranie, a w tym także osoby, które nie uczestniczyły w zajęciach we wcześniejszych semestrach.

Studenci, którzy zdecydują się włączyć zajęcia Akademii do programu swoich studiów są zobowiązani do zakończenia każdego semestru egzaminem. Wolni słuchacze nie mają takich obowiązków, choć – chcąc otrzymać certyfikat ukończenia Akademii – będą mogli również przystępować do egzaminów.

Zajęcia realizowane są w ramach porozumień: w lipcu 2012 roku zostało zawarte porozumienie między Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu a Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty dotyczące projektu edukacyjnego pt. ,,Akademia Polskiego Filmu", a w grudniu porozumienie między Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu a Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty dotyczące projektu edukacyjnego pt.: Akademia Filmowa – Historia Kina Światowego.

Programy Akademii w chronologiczny sposób prezentują dorobek polskiego i światowego kina. Zajęcia odbywają się popołudniami, raz w tygodniu – we wtorki o godz. 17.00 w ramach Akademii Filmowej, w środy o godz. 1700 – Akademii Polskiego Filmu. Każde spotkanie rozpoczyna około godzinny, akademicki wykład wygłaszany przez filmoznawcę, po którym następuje projekcja zazwyczaj dwóch pełnometrażowych filmów fabularnych. Początek zajęć kolejnego semestru to odpowiednio: 15 i 16 października 2013. Zajęcia będą odbywać się w kinie Helios Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21. O przyjęciu na zajęcia decyduje kolejność zgłoszeń.

Wykłady i projekcje filmowe w trzecim semestrze Akademii Filmowej mają na celu przybliżenie początków kina dźwiękowego w Hollywood i Francji, przedstawienie kina gatunków i awangardy filmowej oraz legend kina: braci Marx, Jeana Vigo, Williama Wylera czy Franka Capry oraz mistrzów kina niemego (Charles Chaplin, Fritz Lang i René Clair). Wykładowcami Akademii są profesorowie nauk humanistycznych z ośrodków akademickich z całej Polski, uznani filmoznawcy i krytycy filmowi – m.in. prof. dr hab. Andrzej Gwóźdź, prof. dr hab. Tadeusz Lubelski, prof. dr hab. Tadeusz Szczepański. Cena karnetu za semestr: 240 zł (do kupienia w kasach kina, po uprzednim zapisaniu się online na zajęcia i otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia). Szczegółowy program jest dostępny na: http://www.kinonh.pl/artykul.do?id=1652

W programie trzeciego semestru Akademii Polskiego Filmu znalazły się najwybitniejsze polskie filmy lat 70. i pierwszej połowy lat 80., m.in.: dzieła polskich nowofalowców i eksperymentatorów: Andrzeja Żuławskiego (Trzecia część nocy) i Grzegorza Królikiewicza (Na wylot), sztandarowe filmy nurtu kina moralnego niepokoju (Barwy ochronne Krzysztofa Zanussiego, Wodzirej Feliksa Falka, Amator Krzysztofa Kieślowskiego, Indeks Janusza Kijowskiego czy Dreszcze Wojciecha Marczewskiego), wybitne adaptacje klasyki polskiej literatury (Sanatorium pod klepsydrą Wojciecha Jerzego Hasa, Wesele i Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy, Noce i dnie Jerzego Antczaka, Siekierezada Witolda Leszczyńskiego), czy w końcu obrazy zapomnianych mistrzów, jak Piotr Szulkin. Cena karnetu za semestr: 120 zł (do kupienia w kasach kina, po uprzednim zapisaniu się online na zajęcia i otrzymaniu potwierdzenia przyjęcia). Szczegółowy program jest dostępny na: http://www.kinonh.pl/artykul.do?id=1651

Oprócz Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w projekcie z zakresu edukacji filmowej uczestniczy także Uniwersytet Wrocławski, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Dolnośląska Szkoła Wyższa, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej – Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu.

Osobą kontaktową będącą przedstawicielem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w sprawach Akademii Polskiego Filmu oraz Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego jest dr Magdalena Sobocińska, adiunkt w Katedrze Badań Marketingowych Instytutu Marketingu (magdalena.sobocinska@ue.wroc.pl)