XVI Dolnośląski Festiwal Nauki na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

TO JUŻ BYŁO

logo_dfn-duze

XVI Dolnośląski Festiwal Nauki

Festiwal w roku 2013 odbył się w następujących terminach:
we Wrocławiu - 20-25 września
w Legnicy i Zgorzelcu - 26-27 września
w Głogowie i Wałbrzychu* - 3-4 października
w Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej i Dzierżoniowie - 10-11 października

Dolnośląski Festiwal Nauki stawia sobie za cel upowszechnianie szeroko pojętej kultury naukowej, wspieranie i wykorzystywanie potencjału twórczego Dolnoślązaków. Festiwal od lat cieszy się dużym uznaniem mieszkańców Wrocławia i województwa.

XVI edycji Festiwalu przyświecało hasło Nauka obywatelem Europy.

PODSUMOWANIE

Nasza uczelnia przygotowała w 2013 roku niemal 100 imprez.
W organizację były zaangażowane wszystkie wydziały oraz jednostki uczelniane:
Archiwum Uczelni, Biuro Karier i Promocji Zawodowej, Biuro Promocji, SJO, SWF,
Uniwersytet Trzeciego Wieku i Dział Informacji i Rozwoju.

Program imprez Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, które odbyły się na terenie Wrocławia

Imprezy na uczelni

Park Wiedzy

Pokazy interaktywne w szkołach

Imprezy w regionie

Program imprez UE w regionie

Terminy regionalnych imprez festiwalowych:
w Legnicy i Zgorzelcu - 26-27 września
w Głogowie i Wałbrzychu* - 3-4 października
w Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej i Dzierżoniowie - 10-11 października
w Ząbkowicach Śląskich** - 17-18 października

RELACJA Z JELENIEJ GÓRY

Po raz pierwszy w historii Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w regionie Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki UE w Jeleniej Górze, Dział Informacji i Rozwoju, Archiwum Uczelni (oddział w Jeleniej Górze) i Biuro Promocji Uczelni i organizatorzy projektu Sudety, Moja Mała Ojczyzna, Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze oraz Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, wspólnymi siłami przygotowały dużą, masową imprezę w ramach Festiwalu Nauki. W imprezie pt. Schroniska sudeckie dawniej i dziś. Turystyka - współczesność i przeszłość wzięło udział ponad 400 uczniów jeleniogórskich szkół średnich.
Wydarzenie rozpoczął wykład prof. Jacka Potockiego pt. Turystyka w Karkonoszach. Tradycje i współczesność. Po wykładzie delegacje uczniów szkół i goście z Czech pojechali do Karpacza i uczestniczyli w mini rajdzie na trasie  kościółek Wang -  Stara Polana  - Domek Myśliwski  -  Samotnia - Strzecha Akademicka. Uczestnicy podzielili się na 2 grupy: niemiecko- i anglojęzyczną i zwiedzali Karkonosze pod opieką przewodników posługujących się tymi językami.
Po powrocie do Jeleniej Góry rozpoczęła się warsztatowa część imprezy. Po występie jeleniogórskiego barda Grzegorza Żaka w auli Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych w Jeleniej Górze odbyły się zajęcia w pracowniach językowych, na których uczestnicy zaprezentowali inscenizacje otrzymanego w czasie rajdu tekstu w języku trasy.
Kolejny dzień imprezy rozpoczął się wycieczką po Jeleniej Górze, po której nastąpił blok zadań realizowanych w Muzeum Karkonoskim. Po warsztatach poświęconych tworzeniu widokówek uczniowie własnoręcznie wykonali pocztówki z zabytkiem Jeleniej Góry  lub schroniska i omówili obiekt w języku obcym.

W CZASIE KOLEJNYCH IMPREZ DFN zastanawialiśmy się  nad kwestią Quo vadis Europo? (Wyzwania strategii Europa 2020, Polskie cele w ramach strategii Europa 2020 na tle innych krajów UE,  Człowiek w UE, czyli demograficzna podróż po zakątkach Europy, prof. dr hab. Elżbieta Sobczak, dr Beata Bal-Domańska, dr Małgorzata Markowska) oraz Czy ekonomia to nuda? (wykład, dr Urszula Markowska-Przybyła), dyskutowaliśmy o Kreatywności w biznesie (wykład, dyskusja, dr Andrzej Raszkowski), ćwiczyliśmy Techniki negocjacji (warsztat dr Anetta Zielińska). Posłuchaliśmy wykładu nt. Systematyka i problem wyboru źródeł finansowania innowacyjnych projektów (dr Dariusz Głuszczuk) oraz podążaliśmy Śladami kowarskich górników (dr Zbigniew Piepiora).

W Jeleniej Górze odbyło się aż 10 imprez organizowanych przez naszą uczelnię.

BYSTRZYCA KŁODZKA

Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu uczestniczyli także w edycji regionalnej XVI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Bystrzycy Kłodzkiej.
W ramach imprezy wykłady wygłosili: prof. Jacek Potocki („Społeczne i środowiskowe aspekty budowy autostrad – teoria i praktyka”), dr Zbigniew Piepiora („Przeciwdziałanie skutkom katastrof naturalnych”), dr Andrzej Raszkowski („Kreatywność w biznesie”). Koordynatorem festiwalu w Bystrzycy Kłodzkiej była po raz kolejny dr Małgorzata Żochowska – nauczyciel geografii z tamtejszego Zespołu Szkół Ogólnokształcących.