Ponad 20 naukowców UEW w gronie ekspertów Forum Ekonomicznego w Karpaczu

24 naukowców z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wystąpi w roli ekspertów i ekspertek podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu. XXXI edycja jednej z najbardziej prestiżowych konferencji gospodarczo-politycznych odbędzie się w dniach 6-8 września 2022 roku w Karpaczu.

Uniwersytet Ekonomiczny na XXXI Forum Ekonomicznym

Forum Ekonomiczne jest najważniejszą międzynarodową konferencją gospodarczo-polityczną w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Studiów Wschodnich już od 1992 roku. W czasie konferencji odbywają się liczne dyskusje i debaty, a poruszane w nich tematy są niezwykle istotne z perspektywy zarówno regionalnej, jak i światowej. Ich wynikiem nierzadko są decyzje i deklaracje, które mają znaczący wpływ na politykę gospodarczą państw uczestniczących w wydarzeniu.

Partnerem instytucjonalnym Forum Ekonomicznego jest Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu. W Karpaczu Uczelnię reprezentować będzie 24 naukowców, którzy jako prelegenci i prelegentki oraz moderatorzy i moderatorki wezmą udział w kilkunastu panelach o tematyce ekonomicznej, gospodarczej, społecznej i ekologicznej.

Raporty ekspertów i ekspertek UEW

Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu eksperci i ekspertki UEW zaprezentują cztery raporty. Są one efektem prac badawczych, które były prowadzone na Uczelni w 2021 i 2022 roku.

Pierwszy z nich to „Ranking Finansowy”, będący kompleksowym, a zarazem uniwersalnym i obiektywnym narzędziem, które umożliwia zbadanie kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. W „Rankingu Finansowym samorządu terytorialnego w Polsce 2021” autorstwa dr Małgorzaty Gałeckiej przedstawiono sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego w roku ubiegłym.

W dokumencie zaprezentowano dane dotyczące dochodów i wydatków, poziomu zadłużenia, poziomu środków pochodzących z UE oraz poziomu dokonanych inwestycji. Dane pochodzą z Regionalnych Izb Obrachunkowych za 4 kwartały. W rankingu uwzględniono podział gmin na kategorie oraz zmiany w pozycji jednostek samorządu terytorialnego w stosunku do roku 2020.

W trakcie XXXI Forum Ekonomicznego zostanie przedstawiona także analiza sprawozdań spółek giełdowych „Emocje, czyli ton w dokumentach spółek giełdowych”, której współautorami są dr inż. Dominika Hadro, dr Krzysztof Biegun oraz dr hab. Marek Pauka, prof. UEW. Podczas prac nad raportem korzystano z tekstów listów do akcjonariuszy publikowanych przez 100 największych spółek z GPW w sprawozdaniach za rok obrotowy 2021. Dokument zawiera autorskie narzędzie, przy pomocy którego można identyfikować słowa o pozytywnym i negatywnym znaczeniu w tekstach finansowych.

Kolejnym dokumentem, który zostanie przedstawiony na XXXI Forum Ekonomicznym, jest raport regionalny „Dolnośląski ekosystem start-upowy”. Autorami są: dr Ilona Fałat-Kilijańska z Katedry Finansów UEW i Jan Jakub Cendrowski z Uniwersyteckiego Inkubatora Przedsiębiorczości inQUBE, którzy przy opracowaniu współpracowali z Dolnośląskim Funduszem Rozwoju.

W programie Forum zaplanowano również prezentację raportu „Cele zrównoważonego rozwoju uczelni”, którego autorkami są prof. dr hab. Bogusława Drelich-Skulska, dr Anna H. Jankowiak oraz dr hab. Magdalena Rojek-Nowosielska, prof. UEW. Dokument przedstawia wybrane projekty i działania, które były realizowane przez pracowników i studentów UEW w latach 2017-2022.

Strefa UEW – miejsce wymiany myśli i kontaktów na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Na XXXI Forum Ekonomicznym w Karpaczu ponownie powstanie Strefa UEW – specjalna przestrzeń Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W Strefie eksperci UEW będą prezentować przygotowane raporty, a ponadto odbywać się tu będą bezpłatne warsztaty, spotkanie autorskie z dr hab. Barbarą Mróz-Gorgoń, prof. UEW oraz śniadanie networkingowe z udziałem startupów. W Strefie UEW będzie można również porozmawiać z przedstawicielami Uczelni oraz poznać ofertę Uniwersytetu.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na stronie poświęconej wydarzeniu: uewnaforum.pl.