Październik 2022

Nowy rok akademicki zaczynamy prezentacją Rzecznika ds. przeciwdziałania dyskryminacji w temacie równych szans i niedyskryminowania w trakcie dni adaptacyjnych w Filii w Jeleniej Górze.

Zasada równości szans kobiet i mężczyzn nie ma na celu, aby kobiety i mężczyźni stali się tacy sami, ale na tym, aby zapewnić im takie same szanse w każdym obszarze życia.

Dlatego też głównymi punktami prelekcji są:

• pytanie skąd biorą się nierówności i zachowania dyskryminacyjne,
  • co to są mikronierówności,
  • co mogę zrobić, aby przeciwdziałać dyskryminacji.

Maj 2022

zapisz się

6 maja 2022 roku członkinie i członkowie Zespołu ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji zorganizowali warsztaty z udziałem:

• nauczycieli i nauczycielek akademickich UEW,
  • pracowników i pracowniczek administracji UEW,
  • studentów i studentek UEW,
  • doktorantów i doktorantek UEW.

Warsztaty odbyły się w budynku inQube. Celem było wspólne wypracowanie celów do realizacji w ramach Planu równości płci dla Uniwersytetu Ekonomicznego. Plan ten ma przyczyniać się do tego, aby Uniwersytet Ekonomiczny, stał się miejscem inkluzywnego, bezpiecznego i przyjaznego miejsca pracy, nauki, współpracy. Miejsca, w którym jako istotne wartości uznaje się poszanowanie równości i różnorodności, wolnego od dyskryminacji, zapewnianiającego jej interesariuszom i interesariuszkom swobodę rozwoju naukowego i zawodowego.

W warsztatach wzięło udział 31 osób, a jej uczestników i uczestniczki podzielono na 5 grup. Każda z nich miała do przepracowania jeden z wybranych obszarów w ramach Planu równości płci. Były to:

• równowaga między życiem prywatnym/rodzinnym a zawodowym i kultura organizacyjna instytucji,
  • równowaga płci w kadrze zarządczej i gronach decyzyjnych,
  • równość płci w procesie rekrutacji i rozwoju kariery,
  • włączenie kwestii płci do badań i treści dydaktycznych.

Środki przeciwko przemocy ze względu na płeć, w tym przeciwko molestowaniu seksualnemu.

Wspólnie udało się sformułować i zapisać cele do zrealizowania. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za udział w warsztatach oraz ich ogromne zaangażowanie, kreatywne pomysły. Dziękujemy za potwierdzenie tego, że wszystkim nam zależy na tym samym.

Kwiecień 2022

Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa realizowana w 26 krajach europejskich, w tym w Polsce od 2012 roku dzięki działalności stowarzyszenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu z Warszawy.

Dokument podpisało już 255 firm i instytucji, w tym – oprócz UEW – trzy publiczne uczelnie ekonomiczne z Katowic, Krakowa i Warszawy.

Karta Różnorodności wpisuje się w wizję i misję Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Będzie również stanowić narzędzie realizacji priorytetów strategicznych, zapisanych w „Strategii Rozwoju 2030” UEW.

dyplom

Stając się sygnatariuszem Karty, Uczelnia zobowiązała się m.in. do tworzenia i promocji rozwiązań służących zapewnieniu różnorodności w środowisku pracy i nauki, podejmowania działań na rzecz spójności i równości społecznej oraz przeciwdziałania dyskryminacji, zjawiskom mobbingu i molestowania na uczelni.

Karta w dniu 11 kwietnia 2022 r. została podpisana przez JM Rektora Andrzeja Kaletę, Prorektorów i panią Kanclerz.

Podpisanie Karty Różnorodności

Marzec 2022

W marcu skupiliśmy się na kontynuowaniu rozpoczętych działań, czyli:

• analizie pozyskanych danych ilościowych dotyczących liczby pracowników i pracowniczek, studentów i studentek oraz doktorantów i doktorantek,
  • przeglądzie aktów wewnętrznych.

Zintensyfikowaliśmy także działania związane z planowanym dołączeniem UEW do grona sygnatariuszy Karty Różnorodności.

Rozpoczęliśmy prace nad polityką mobbingową i ścieżkami rozwiązywania spraw związanych z dyskryminacją.

Rektor dr hab. prof. Andrzej Kaleta powołał dr. hab. Dorotę Tenetę-Skwiercz, prof. UEW na stanowisko Rzeczniczki ds. równego traktowania i dr. Artura A. Trzebińskiego na stanowisko Rzecznika ds. przeciwdziałania dyskryminacji.

Podsumowanie miesiąca:

Styczeń – Luty 2022

Na początku 2022 roku skupiliśmy się na określeniu kierunku naszych działań. Ustaliliśmy priorytety i nazwaliśmy obszary, w których będziemy podejmować aktywności.

Jako główne zadania przyjęliśmy przygotowanie Planu równości płci i wprowadzenie na UEW Karty Różnorodności (więcej o karcie).

Zaczęliśmy także prace nad:

• przeglądem przepisów, polityk i innych aktów wewnętrznych obowiązujących na UEW pod kątem równości i niedyskryminacji,
  • zebraniem danych ilościowych dotyczących pracowniczek i pracowników, doktorantek i doktorantów praz studentek i studentów z podziałem na płeć i zajmowane stanowiska.

Nasze działania podejmuje z myślą o społeczności UEW, aby zapewnić jej bezpieczne, przyjazne miejsce nauki i pracy oraz wolne od wszelkiej dyskryminacji. Ponadto przestrzeń zapewniającą ochronę socjalną oraz nieograniczony rozwój zarówno naukowy, zawodowy, jak i prywatny.

Podsumowanie:

Komunikat styczeń,

Komunikat luty.

Listopad – Grudzień 2021

Te dwa miesiące poświęciliśmy na poznanie siebie oraz poznanie naszych celi i priorytetów. Jako zespół poszukiwaliśmy formuły wspólnej pracy i wskazaliśmy obszary, którymi chcielibyśmy się zająć.

Dużo dyskutowaliśmy na temat naszej struktury i zbieraliśmy pomysły. Jednomyślnie wskazaliśmy, że naszym priorytetem jest opracowanie Planu równości płci i wdrożenie go w życie.

Podsumowanie: Komunikat Zespołu ds. równości i przeciwdziałania dyskryminacji.