Zarządzenie Dziekana WNE nr 2/2018

Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

z dnia 21.05.2018 r.

wprowadzające:

System Zapewnienia Jakości Badań Naukowych (SZJBN)

na Wydziale Nauk Ekonomicznych

1. Celem wprowadzenia Systemu Zapewnienia Jakości Badań Naukowych (SZJBN) na Wydziale Nauk Ekonomicznych jest stworzenie warunków dla rozwoju działalności naukowo-badawczej i osiągania celów naukowych przez pracowników Wydziału indywidualnych i zespołowych zgodnie z misją Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także strategią rozwoju Wydziału ze szczególnym uwzględnieniem zewnętrznych parametrów oceny jakości badań naukowych i wdrożeń.

2. Na System Zapewnienia Jakości Badań Naukowych składają się podsystemy:

1) podmiotów odpowiedzialnych za funkcjonowanie SZJBN,

2) narzędzi realizacji zadań badawczych,

3) oceny skuteczności i jakości badań oraz wdrożeń,

4) zasad, praktyk i procedur.

3. Wskazaną metodą zarządzania i oceny jakości badań naukowych w jednostkach Wydziału jest zarządzanie przez cele (ang. Management by Objectives, MBO) w oparciu o kartę celów i kartę wyników.

4. Jednostki naukowe i pracownicy Wydziału w zakresie działań finansowanych lub współfinansowanych z dotacji statutowej, ze środków pozostających do dyspozycji Dziekana z dotacji statutowej lub innych źródeł wewnętrznych, a pozostających w ich dyspozycji powinni kierować celami naukowymi określonymi w strategii rozwoju wydziału i uczelni.

5. Do zadań naukowych uznawanych za szczególnie istotne z punktu widzenia celów SZJBN zalicza się przede wszystkim działania związane z:

a) publikacjami naukowymi, w tym w szczególności z publikacją monografii w uznanych wydawnictwach (wskazanych przez MNiSW) oraz artykułu w czasopiśmie z listy JCR, indeksowanym na innych uznanych listach (wskazanych przez MNiSW),

b) przygotowaniem międzynarodowej konferencji naukowej o szczególnym znaczeniu dla Wydziału i Uczelni w danej dyscyplinie lub interdyscyplinarnej,

c) realizacją krajowych lub międzynarodowych projektów finansowanych z zewnętrznych źródeł, a obejmujących badania naukowe lub prace rozwojowe uznane za priorytetowe w krajowych lub regionalnych strategiach rozwoju,

d) wdrożeniem wyników badań naukowych lub prac rozwojowych zrealizowanych w jednostce naukowej (wymagane jest wykazanie przychodów jednostki, uczelni z nim związanych),

e) komercjalizacją wyników badań naukowych.

6. Podmiotami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie SZJBN są: dziekan, prodziekan ds. nauki, dyrektorzy instytutów, kierownicy katedr, wydziałowa komisja ds. nauki.

7. Narzędzia realizacji i ewaluacji zadań badawczych są określane zgodnie z przyjętymi dobrymi praktykami, procedurami i zasadami przyjętymi na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu i w środowisku naukowym, do których zalicza się:

a) Europejską Kartę Naukowca i HR Excellence in Research,

b) Kodeks Etyki Pracownika Naukowego,

c) Kodeks Dobre praktyki w szkołach wyższych,

d) uczelniany system oceny pracowniczej,

e) uczelniane zasady przyznawania nagród pracowniczych,

f) procedurę tworzenia wydziałowego wniosku o dotację statutową,

g) procedurę tworzenia sprawozdania z wydatkowania dotacji statutowej,

h) zasady podziału środków statutowych przyjęte przez Senat,

i) procedurę podziału środków z dotacji statutowej i dla młodych naukowców przez komisję ds. nauki,

j) procedurę monitorowania osiągnięć naukowych Wydziału przez komisję ds. nauki,

k) ocenę osiągnięć naukowych zespołów i jednostek naukowych w oparciu o kartę celów i kartę wyników (Załącznik 1 i 2) prowadzoną na Wydziale.

8. Ewaluacja skuteczności i jakości badań oraz wdrożeń przeprowadzana jest w sposób ciągły na podstawie danych wymaganych w systemie WIR i/lub POL-on, a ocena okresowa jednostek naukowych zgodnie z kalendarzem raportów dla MNiSW, w terminach określonych przez dziekana, nie rzadziej niż raz na rok.

9. W katedrach można stosować karty celów i karty wyników (Załącznik 1 i 2) jako formy ewaluacji i oceny badań naukowych pracowników i zespołów badawczych, nie rzadziej niż raz na rok. W przypadku międzynarodowych zespołów badawczych (MZB) i pracowników korzystających z formuły współpracy w ramach mobilnego kontraktu naukowca (MBO) - są one obowiązkowe.

10. Ocena wniosków składanych w ramach SZJBN do finansowania ze środków pozostających w dyspozycji dziekana należy do kolegium dziekańskiego, do wniosku załączona powinna być karta celów (załącznik 1).

11. W trakcie i po realizacji działania naukowego finansowanego ze środków pozostających w dyspozycji dziekana wnioskodawca w terminie do 15 marca danego roku budżetowego, pod rygorem wykluczenia z kolejnych postępowań, składa w formie papierowej i elektronicznej do Biura Wydziału raport o sposobie i efektach wykorzystania środków finansowych zawierający kartę wyników (załącznik 2).

12. Oceny osiągnięcia celu w ramach działania naukowego finansowanego ze środków pozostających w dyspozycji dziekana dokonuje kolegium dziekańskie, w pozostałych przypadkach bezpośredni przełożony, formułując odpowiednie wnioski do systemu oceny pracownika.

Dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych

/-/