Rekrutacja do Akademii Młodych Uczonych i Artystów

Przypominamy, że trwa się rekrutacja do Akademii Młodych Uczonych i Artystów.
Członkami Akademii mogą zostać osoby do 35 roku życia, wyróżniające się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Kandydaci powinni wykazywać zainteresowanie aktywną współpracą z przedstawicielami rozmaitych dziedzin nauki i sztuki. Kadencja członka Akademii trwa 5 lat.

JAK APLIKOWAĆ?
Wszystkich zainteresowanych kandydowaniem do Akademii Młodych Uczonych i Artystów prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego pod linkiem:

i przesłanie go na adres amuia@um.wroc.pl . Jednocześnie prosimy o dostarczenie lub przesłanie oryginału formularza do siedziby Wrocławskiego Centrum Akademickiego (Rynek 13, II p., 50-101 Wrocław). Termin zgłoszeń upływa 15 maja 2016 r. (decyduje data wpływu do WCA).
Kontakt:
Aleksandra Nowak
tel. +48 506 388 101

Szczegółowe informacje dotyczące Akademii Młodych Uczonych i Artystów znajdziecie Państwo również na stronie www.akademia.wroc.pl  .

CZYM JEST AKADEMIA MŁODYCH UCZONYCH I ARTYSTÓW?
•    Akademia Młodych Uczonych i Artystów jest miejscem interdyscyplinarnej, swobodnej i żywej wymiany intelektualnej dla młodych naukowców i artystów związanych z dolnośląskimi uczelniami wyższymi i instytutami naukowymi;

•    Jest to inicjatywa, którą wyróżnia interdyscyplinarny, międzyuczelniany i elitarny charakter, ideą zaś jest jedność wiedzy;

•    Działalność Akademii ma wyzwolić potencjał, śmiałość i nieszablonowość młodych umysłów oraz stać się stymulatorem procesu rozwoju tzw. „trójkąta wiedzy". Pomoże kształtować wizerunek Wrocławia jako ambitnego ośrodka akademickiego i naukowego przyjaznego ludziom młodym;

•    Zaproszenie do członkostwa wybitnych przedstawicieli młodego pokolenia naukowców wystosowane przez znamienite postaci polskiej nauki jest jednocześnie zachętą dla najlepszych absolwentów, doktorantów, artystów i badaczy, by związać swą przyszłość z Wrocławiem oraz tutejszymi uczelniami i instytutami badawczymi.

DZIAŁANIA AKADEMII
Akademia Młodych Uczonych i Artystów odbywa cykliczne spotkania seminaryjne, organizuje otwarte wykłady z różnych dziedzin nauki oraz inicjuje i uczestniczy w innowacyjnych projektach popularyzujących naukę i sztukę (np. cykl warsztatów, publikacja „Złożoność i Prostota", konferencja i publikacja „Nadmiar i Brak", projekt badawczo-edukacyjny „Gucio", dotyczący różnorodności genetycznej populacji pszczół, projekt „Matma nie gryzie", który miał na celu pokazanie zastosowania matematyki we wszystkich dziedzinach wiedzy i działalności człowieka, pilotażowy projekt „Język maszyn", którego celem jest wykształcenie umiejętności logicznego myślenia u uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, projekt warsztatów logiczno-krytycznych zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli wrocławskich szkół pt. „Porządne myślenie", międzynarodowa konferencja psychiatryczna pt. „Moneta o wielu stronach - różne perspektywy chorób psychicznych"). Członkowie Akademii tworzą prawdziwie interdyscyplinarne grupy badawcze (np. psychiatria i informatyka, sztuki plastyczne i informatyka, filozofia i matematyka) i prowadzą w swoim gronie projekty naukowe. Obecna na każdym spotkaniu Akademii wielość perspektyw poznawczych jest ucieleśnieniem źródłowych dla nauki idei: jedności wiedzy oraz jedności poznania.
Członkowie Akademii mogą nawiązać współpracę z prywatnymi firmami, które mogą fundować nagrody lub finansować część badań. Miasto udziela zaś wsparcia w poszukiwaniu sponsorów projektów naukowych oraz w realizacji projektów popularyzujących naukę. W przypadku starań o zewnętrzne dofinansowanie badań lub przyznanie grantów Kapituła Akademii Młodych Uczonych i Artystów udziela członkom rekomendacji.

KAPITUŁA
Wyboru pierwszych członków Akademii Młodych Uczonych i Artystów dokonała Honorowa Kapituła. W ten sposób zapewniono Akademii elitarny charakter, najwyższy poziom
i niezależność. Jest to starannie wyselekcjonowane grono cenionych postaci ze świata nauki. Zasiadają w niej:

prof. Andrzej Białas      Prezes Polskiej Akademii Umiejętności
prof. Marek Bojarski     Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego
dr Rafał Dutkiewicz       Prezydent Wrocławia
prof. Michał Kleiber       Prezes Polskiej Akademii Nauk
prof. Tadeusz Luty        Honorowy Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich
prof. Maciej Żylicz         Prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Kapituła przyjmuje od członków Akademii sprawozdanie z działalności.