Student UE laureatem konkursu na esej

Mariusz Maziarz (Katedra Ekonomii Ekologicznej, Wydział Nauk Ekonomicznych) został laureatem pierwszego miejsca IV edycji konkursu na esej „Etyka w finansach. Nagroda Robina Cosgrove” organizowanego przez Związek Banków Polskich. Rywalizacja pomiędzy doktorantami, pracownikami sektora finansowego oraz naukowcami poniżej 35. roku życia polegała na napisaniu eseju poświęconego etyce w finansach.
Celem zwycięskiego eseju „Żądanie obiektywizmu to marzenie ściętej głowy” było przedstawienie argumentów na rzecz tezy, że zalecenia zawarte w kodeksach etycznych: udzielania obiektywnej informacji i bezstronnego działania przez podmioty sektora finansów są niemożliwe do spełnienia.
Doktorant pracujący nad rozprawą doktorską pod nadzorem dra Bartosza Scheuera  oraz prof. dra hab. Stanisława Czai argumentował w eseju, iż w praktyce działalności finansowej – podobnie jak w przypadku badań ekonometrycznych – odmienne metody prowadzą do uzyskania innych wyników. Dlatego możemy jedynie mówić o mniej lub bardziej użytecznych modelach i wynikających z nich predykcjach, a nie o prawdzie rozumianej w klasyczny, korespondencyjny sposób a spełnienie żądania obiektywizmu, stawiane za cel przez kodeksy etyczne, to przysłowiowe marzenie ściętej głowy.

etyka