Ogłoszenie o konkursie w ramach III edycji programu "Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców"

7 października 2008 r.

Na podstawie § 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie programu „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców" (Dz. U. Nr 84, poz. 510) Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza konkurs w ramach III edycji programu „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców".

1. Forma wsparcia

W ramach programu przyznawane są jednostkom naukowym środki finansowe przeznaczone na finansowanie zagranicznych pobytów pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych, obejmujących udział w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych realizowanych w zagranicznych ośrodkach naukowych.

Wsparcie przyznawane jest w kwotach zryczałtowanych. Na każdy miesiąc pobytu uczestnika programu w miejscowości, w której lub w pobliżu której znajduje się zagraniczny ośrodek, przyznawane jest wsparcie w wysokości 10 000 zł. Ponadto w ramach programu przyznawane są środki na sfinansowanie pobytu małżonka uczestnika programu w kwocie 2 000 zł/miesiąc i jego niepełnoletnich dzieci w kwocie 1 000 zł/miesiąc na każde dziecko. Jeżeli miejsce pobytu uczestnika programu znajduje się na terytorium państwa należącego do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zryczałtowane kwoty przyznawane w ramach programu podwyższa się o 30%.

Ponadto w ramach programu przyznawane są środki na sfinansowanie podróży uczestnika programu i jego małżonka oraz dzieci między miejscem zamieszkania a miejscowością, w której lub w pobliżu której znajduje się zagraniczny ośrodek.

Szczegółowe przepisy określa rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie programu „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców".

Przyznane finansowanie nie podlega wyłączeniu w zakresie obowiązku opodatkowania czy ponoszenia innych wymaganych obciążeń.

2. Adresaci konkursu

Program jest adresowany do pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych, którzy spełniają łącznie następujące warunki:

3. Dziedziny nauki

Wsparcie jest udzielane we wszystkich dziedzinach nauki.

4. Terytorium, na którym uczestnictwo w programie ma być realizowane

W ramach konkursu nie ma ograniczeń co do terytorium realizacji uczestnictwa.

5. Termin rozpoczęcia zagranicznego pobytu uczestnika programu oraz okres trwania zagranicznego pobytu

Termin rozpoczęcia zagranicznego pobytu uczestnika programu powinien przypadać nie wcześniej niż 1 października 2009 r. Okres udziału w programie powinien wynosić od 6 do 36 miesięcy.

6. Termin przyjmowania wniosków oraz procedura konkursu

Wniosek o przyznanie środków na uczestnictwo w programie może zostać złożony przez jednostkę naukową, w której zatrudniony jest kandydat na uczestnika programu. Wniosek, wraz z wymaganymi załącznikami oraz z dołączoną listą publikacji opiekuna naukowego z zagranicznego ośrodka, do którego udaje się kandydat na uczestnika programu, sporządzony wg obowiązującego wzoru, powinien zostać złożony w 2 egzemplarzach w terminie do dnia 30 listopada 2008 r. na adres:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Departament Współpracy Międzynarodowej
ul. Wspólna 1/3
z dopiskiem „Mobilność międzynarodowa"

Szczegółowe przepisy dotyczące procedury konkursu, w tym regulujące tryb oceny wniosków, zawiera rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 7 maja 2008 r. w sprawie programu „Wsparcie międzynarodowej mobilności naukowców".

Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia i jest dostępny na stronie internetowej www.nauka.gov.pl