Nagroda PTE im. Edwarda Lipińskiego dla Bożeny Borkowskiej

2_ksiazka   Książka zawiera bogatą egzemplifikację  problemu od pierwszych prób wpływania na postępowanie firm monopolistycznych, przez studia przypadków dotyczące wybranych branż, aż po analizę tego zjawiska w gospodarce Polski w ostatnim czasie. Wskazuje niełatwe do oceny fakty oraz ich interpretacje w świetle teorii i praktyki ekonomii. Umożliwia wielostronne spojrzenie na problem państwowej regulacji monopolu w sferach pozornie nie podlegających prawom ekonomii (np. polityki). Wsparte bogatą literaturą wnioski zachęcają do głębszego zainteresowania problemami demonopolizacji, przy czym, wbrew pozorom, mogą się okazać niezwykle interesujące dla osób spoza grona ekonomistów, do których w zasadzie jest adresowana. Można ją polecić pracownikom służby zdrowia, ochrony środowiska, łączności i transportu, a także studentom politologii i samym politykom.

Książka wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu została nagrodzona w XX edycji konkursu o nagrodę Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. Edwarda Lipińskiego.

Nagroda im. prof. Edwarda Lipińskiego jest przyznawana corocznie przez Polskie Towarzystwo Ekonomiczne za książkę wnoszącą nowe wartości do dorobku nauk ekonomicznych w Polsce, a opublikowana w dwóch kolejnych latach poprzedzających rok, w którym nagroda jest przyznawana. Po przeprowadzeniu postępowania konkursowego Sąd Konkursowy postanowił przyznać nagrodę w 2011 r. BOŻENIE BORKOWSKIEJ za książkę "Regulacja monopolu naturalnego w teorii i praktyce" wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w 2009 r.

W pracach Sadu Konkursowego brali udział: S. Ryszard Domański, Bogusław Fiedor, Bożena Klimczak, Joanna Kotowicz-Jawor, Witold Kwaśnicki, Elżbieta Maczyńska, Jan Lipinski, Urszula Płowiec, Krzysztof Porwit, Stanisław Rudolf, Eugeniusz Rychlewski (przewodniczący), Zdzisław Sadowski, Czesław Skowronek, Andrzej Sławiński.
logo_pte