PTS zaprasza na wykład

który wygłosi prof. UE. dr hab. Grzegorz KOŃCZAK

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Katedra Statystyki, Zakład Statystycznej Analizy Jakości

w dniu 14.12.2011 r. o godz.  14:00 w sali  414  bud. Z  Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
ul. Komandorska 118/120

TEMATYKA ODCZYTU:
Klasyczne metody wnioskowania statystycznego wymagają spełnienia odpowiednich założeń. Często wymaga się, by obserwacje do próby były pobrane niezależnie z populacji o rozkładzie normalnym. Dane ekonomiczne zwykle charakteryzują się prawostronną asymetrią i przyjęcie założenia o normalności zazwyczaj nie jest uzasadnione.
W referacie zostaną przedstawione wybrane metody symulacyjne i możliwości ich zastosowania w badaniach statystycznych. Szczególna uwaga zostanie zwrócona na testy permutacyjne. Ze względu na dynamiczny wzrost możliwości obliczeniowych komputerów w ostatnich latach testy te znajdują coraz szersze zastosowania. Nie wymagają one spełnienia tak ostrych założeń jak testy parametryczne.