Wykład "Kampania Mobilna Młodzież- czyli o możliwościach, które UE daje młodym Europejczykom"

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu zaprasza na spotkanie "Kampania Mobilna Młodzież- czyli o możliwościach, które UE daje młodym Europejczykom".

Programy Erasmus i Młodzież w Działaniu od kilku lat są niezwykle popularne wśród młodych Polaków. Jednak o tym jak skorzystać z EURES, EURAXESS i wielu innych programów, mających na celu podwyższenie poziomu edukacji młodzieży oraz zwiększenie jej szans na zatrudnienie, wie już zdecydowanie mniej osób. Chcemy to zmienić! Dlatego na szóste spotkanie z cyklu „Z Widokiem na Europę” zapraszamy przede wszystkim ludzi młodych, którzy chcą zapoznać się z kampanią „Mobilna Młodzież” i dowiedzieć się o możliwościach, jakie Unia Europejska daje młodym Europejczykom.

ke

Dnia 23 kwietnia gościem Domu Europy będzie pan Michał Nycz z Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego Komisji Europejskiej, który na co dzień zajmuje się inicjatywą „Mobilna Młodzież” (Youth on the Move), będącą pakietem inicjatyw adresowanym do młodych Europejczyków w dziedzinie edukacji i zatrudnienia. Spotkanie tradycyjnie rozpocznie się wykładem o godz. 12.00, po którym będzie czas na pytania ze strony uczestników.

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu

Ul. Widok 10

Poniedziałek, 23.04.2012 r., godz. 12:00!

Zapraszamy!

Więcej informacji o inicjatywie Mobilna Młodzież:

Rozpoczęty w 2010 roku program jest częścią strategii Europa 2020 na rzecz inteligentnego, trwałego i sprzyjającego włączeniu społecznemu wzrostu gospodarczego.

Cele

Celem programu jest podwyższenie poziomu edukacji młodzieży oraz zwiększenie jej szans na zatrudnienie. Chodzi o to, aby obniżyć wysokie bezrobocie, jakie aktualnie panuje wśród młodych, oraz zwiększyć poziom zatrudnienia – zgodnie z ogólnounijnym celem polegającym na zwiększeniu zatrudnienia do 75 proc. wśród ludności w wieku produkcyjnym (20–64 lata). W realizacji tego celu pomoże:

lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do potrzeb młodych

zachęcanie ich do korzystania z możliwości, jakie oferują unijne stypendia na kształcenie lub szkolenie za granicą

zachęcanie państw UE do podejmowania działań, które ułatwią młodzieży przejście z systemu edukacji na rynek pracy.

Metody

Koordynacja polityki w celu określenia i pobudzenia działań na szczeblu unijnym i krajowym

Konkretne działania skierowane do młodzieży – np. inicjatywa przygotowawcza „Pierwsza praca z EURES-em” na rzecz mobilności pracowników w UE oraz zwiększone wsparcie dla młodych przedsiębiorców za pośrednictwem europejskiego instrumentu mikrofinansowego Progress.

Dlaczego należy skoncentrować się na młodzieży?

Około 5,5 mln młodych Europejczyków jest bezrobotnych. Oznacza to, że co piąty mieszkaniec UE mający mniej niż 25 lat nie może znaleźć pracy.

Wskaźnik bezrobocia wśród młodzieży wynosi ponad 20 proc., czyli dwukrotnie więcej niż wskaźnik bezrobocia we wszystkich grupach wiekowych łącznie i prawie trzykrotnie więcej niż w przypadku osób aktywnych zawodowo w wieku powyżej 25 lat (9,6 proc.).

Bez pracy po zakończeniu nauki lub kształcenia zawodowego pozostaje obecnie 7,5 mln młodych ludzi w wieku od 15 do 24 lat.