Rozszerzenie międzynarodowej współpracy Wydziału ZIiF

W dniach 21-22 czerwca 2012 r. gośćmi Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów byli członkowie kierownictwa Bochum University of Applied Sciences – prorektor prof. dr Jürgen Bock i dziekan Wydziału Ekonomicznego prof. dr Eva Waller. Przybyli z roboczą wizytą, której celem było doprecyzowanie ostatecznych wzajemnych ustaleń dotyczących uczestnictwa Wydziału ZIiF w programie Double Degree. Jest to bardzo pożądany przejaw intensyfikacji współpracy międzynarodowej – angażowania się Wydziału ZIiF w proces boloński i internacjonalizację kształcenia.
Rozmowy zakończone ustaleniem treści porozumienia odbywały się pod auspicjami dziekana Wydziału ZIiF prof. Józefa Dziechciarza. Partnerami rozmów z gośćmi byli: prof. Ewa Stańczyk-Hugiet, dr Ewa Łosiewicz-Dniestrzańska, prof. Andrzej Kardasz i prof. Mieczysław Owoc.
Przygotowany projekt stworzy naszym studentom możliwość uzyskania dyplomu partnerskiej uczelni wraz z dyplomem absolwenta Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów.
O szczegółach uzyskiwania dyplomu niemieckiej uczelni poinformujemy wkrótce.

Extension of international cooperation of the Faculty of ZIiF

On 21-22 June 2012 the members of the management board of Bochum University of Applied Sciences-Vice-President Prof. Dr. Jürgen Bock and Dean of the Faculty of Economics Prof. Dr. Eva Waller were hosted by the Faculty of Management, Information Technology and Finance. The aim of that working visit was to clarify the final arrangements for the cooperation in the Double Degree field. This is a very desirable characteristic of intensifying international cooperation, the characteristic of engaging the Faculty of Management, Information Technology and Finance in the Bologna process and the internationalization of education.

As a result of the visit partner universities fix the content of the agreement. The visit was held under the auspices of Prof. J.Dziechciarz, the Dean of the Faculty. The partners in discussions representing Faculty were: Prof. Ewa Stańczyk-Hugiet, Dr. Ewa Łosiewicz-Dniestrzańska, Prof. Andrzej Kardasz and Prof. Mieczysław Owoc.

The project will provide our students the opportunity to get the diploma of the partner university with diploma of Wroclaw University of Economics.

Details regarding Double Diploma option will be communicated soon.