Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą zaprasza do współpracy z Higher School of Economics w Moskwie

W związku z nawiązaniem współpracy zagranicznej z Wyższą Szkołą Ekonomii (Higher School of Economics - HSE) w Moskwie pragnę zaprosić Katedry oraz zespoły badawcze z naszej Uczelni do opracowania oferty programów badawczych oraz dydaktycznych mogących stanowić podstawę potencjalnej współpracy z rosyjskim partnerem. Pragnę przypomnieć, iż współpraca naukowo - badawcza może być finansowana zarówno w ramach konkursów Narodowego Centrum Nauki w kategorii Harmonia, jak również w ramach programów współpracy międzynarodowej premiowanych w corocznych konkursach MNiSW, przyczyniając się do wzmocnienia pozycji poszczególnych wydziałów naszego Uniwersytetu w ocenie parametrycznej, gwarantując tym samym odpowiedni poziom finansowania działalności statutowej. Dodatkowo istnieje również możliwość finansowania tej współpracy ze środków rosyjskiego partnera. Przedstawiana Państwu propozycja wynika ze wstępnych ustaleń z partnerem rosyjskim, mających na celu podpisanie umowy o współpracy. Propozycje ofert współpracy w języku angielskim proszę kierować do mnie na adres mailowy: prorektor.zagranica@ue.wroc.pl  lub do dra Zbigniewa Dokurno (zbigniew.dokurno@ue.wroc.pl), współodpowiedzialnego za relacje z HSE, najpóźniej do 20 października 2012 r., wg załączonego formularza.
Pragnę podkreślić, iż HSE powstała w 1992 r. jako uczelnia publiczna i jest jedną z najlepszych uczelni ekonomicznych w Federacji Rosyjskiej, prowadzącą badania naukowe oraz działalność dydaktyczną na najwyższym światowym poziomie, o czym świadczy przyznany jej w 2009 r. status Narodowego Centrum Badawczego.  Jej potencjał obejmuje blisko 1700 profesorów ( full and part - time jobs ) oraz ponad 400 badaczy, skupionych w 41 instytutach i centrach badawczych, kształcących corocznie prawie 17 000 studentów na 24 wydziałach, zlokalizowanych zarówno w samej Moskwie, jak i w Sankt Petersburgu, Niżnym Nowogrodzie i Permie. HSE prowadzi stałą współpracę z następującymi ośrodkami akademickimi:
 London School of Economics and Political Sciences, GB
 Manchester University, GB
 University Paris-I Pantheon - Sorbonne, France
 University Paris-X Nanter, France
 University Paris-XII Val-de-Marne, France
 University "Erasmus", Holland
 European School of Management ESAP-EAP, France
 University INHOLLAND, Holland
 Humboldt University, Germany
 Leads University, GB
Dopełnieniem potencjału HSE jest również jej status ekonomiczny. Budżet uczelni w 2011 r. wyniósł ponad 11 miliardów rubli, czyli blisko 340 milionów USD. Prezydentem HSE jest były dwukrotny wicepremier Federacji Rosyjskiej prof. dr Alexander N. Shokhin, pełniący również w przeszłości funkcję ministra pracy oraz ministra gospodarki, jak również będący wiceprzewodniczącym Dumy.
    Zapraszam do odwiedzenia strony HSE (http://www.hse.ru/en/ ) oraz do skorzystania z  nowych możliwości współpracy. Przewidywanym językiem współpracy jest angielski i/lub rosyjski.

Prof. dr hab. Bogusław Fiedor
      Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą