Uroczystości Swięta Nauki

15 listopada w rocznicę pierwszych akademickich wykładów w powojennym Wrocławiu,  obchodzone jest Święto Nauki Wrocławskiej. W tym dniu tradycyjnie w Auli Leopoldyńskiej zbiera się na otwartym posiedzeniu Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry, aby uhonorować najbardziej zasłużonych dla integracji środowiska akademickiego, wyróżnić najaktywniejszych studentów oraz wręczyć dyplomy laureatom Programu Stypendialnego Prezydenta Wrocławia.

Laudację dla pierwszego laureata wygłosił prof. Marek Bojarski – rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Prof. Norbert Heisig powiedział m.in. – Jestem synem tego miasta, urodziłem się tutaj przed 80 laty i czuję się związany z Wrocławiem, uniwersytetem i jego społecznością. Laureat otrzymał w darze grafikę Przemysława Tyszkiewicza z wrocławskiej ASP.

Po raz kolejny Kolegium Rektorów wyróżniło organizatorów Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, ale tym razem grono laureatów nagrody im. prof. Józefa Dudka liczyło aż 15 osób reprezentujących wszystkie publiczne uczelnie. Był wśród nich koordynator środowiskowy, jego zastępca i trzech pełnomocników, a także 10 koordynatorów uczelnianych. Laudację dla wyróżnionych wygłosił prof. Tadeusz Więckowski – rektor Politechniki Wrocławskiej. – Nagroda imienia prof. Józefa Dudka to nie pierwszy laur dla Festiwalu – powiedział laudator. – Wcześniej został on uhonorowany Nagrodą VI Dolnośląskich Prezentacji Edukacyjnych TARED 2000, oraz statuetką Nike w konkursie: „NAGRODY ALLIANZ 2000 – KULTURA, NAUKA, MEDIA” – przypomniał, dodając, że Kolegium Rektorów postanowiło nagrodzić nie tyle sam festiwal, co ludzi, którzy co roku za tym przedsięwzięciem stoją. – Wszyscy organizatorzy to ogromna rzesza ludzi – powiedział prof. Kazimierz Orzechowski, który zabierając głos w imieniu nagrodzonych, przypomniał, że prof. Józef Dudek wprowadzał go w świat matematyki.

Agnieszka_7

Laureaci Nagrody Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry – organizatorzy DFN

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie dyplomów i wyróżnień Programu Stypendialnego Prezydenta Wrocławia, które po raz trzeci były wręczane podczas uroczystości Święta Nauki Wrocławskiej. W konkursie przyznano dziesięć wyróżnień i wyłoniono dziewięciu stypendystów, którzy przez rok otrzymywać będą 2000 zł miesięcznie.

Konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem, do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 300 kandydatów, trzykrotnie więcej niż rok temu. Laureaci muszą wykazać się wybitnymi osiągnięciami w reprezentowanej przez siebie dziedzinie. Osiągnięcia te podlegają dwustopniowej ocenie: przez członków Akademii Młodych Uczonych i Artystów oraz przez członków kapituł poszczególnych kategorii: nauk fizycznych i chemicznych, nauk matematycznych, nauk biologicznych i medycznych, nauk społecznych i humanistycznych oraz w dziedzinie sztuki.

O Programie Stypendialnym Prezydenta Wrocławia mówił prof. Tadeusz Luty, który wręczył dyplomy i wyróżnienia. W imieniu laureatów głos zabrała Agnieszka Sorokowska z Uniwersytetu Wrocławskiego – laureatka stypendium im. Wincentego Stysia w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych.

_resized_600x400_Tomasz_Zolyniak_1

Laureat Stypendium im. Wincentego Stysia w zakresie nauk społecznych i humanistycznych Tomasz Żołyniak, doktorant prof. Andrzeja Graczyka.

Prof. Tadeusz Luty poinformował o dokooptowaniu do Akademii Młodych Uczonych i Artystów kolejnych trzech osób: dr Katarzyny Kopeckiej-Piech z AWF, dr. Radosława Rudka z Uniwersytetu Ekonomicznego i dr. Rolanda Zarzyckiego z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Święto Nauki Wrocławskiej zakończyło się w kościele uniwersyteckim Nadzwyczajnym Koncertem w wykonaniu Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu oraz chórów akademickich uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry pod dyrekcją Alana Urbanka. W pierwszej części artyści wykonali utwór Wolfganga Amadeusa Mozarta Ave Verum Corpus, w drugiej – Te Deum Antona Bruknera. Przed koncertem wręczono nagrodę KRUWOZ za szczególne działania w środowisku studenckim. Otrzymały ją chóry akademickie uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry.
Laudację wygłosił prof. Krystian Kiełb – rektor Akademii Muzycznej.
– Nagrodę traktujemy przede wszystkim jako zobowiązanie nas, członków wielkiej chóralnej rodziny, wobec całego środowiska akademickiego do dalszej wytrwałej pracy tak w wymiarze artystycznym jak również społecznym – powiedział Alan Urbanek, który zabrał głos w imieniu nagrodzonych.
Lista wyróżnionych chórów

DSC_0175

Wykorzystano informacje z serwisu  internetowego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
(http://www.up.wroc.pl/aktualnosci/19108/swieto_nauki_wroclawskiej_obchody_srodowiskowe.html)