Wykład prof. Marka Belki

22 listopada br. gościem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu był prof. Marek Belka - prezes Narodowego Banku Polskiego.

W ramach Studium Generale Oeconomiae prof. Marek Belka wygłosił wykład pt. "Czy Polska powinna przyjąć euro?".
Podczas wykładu prezes NBP prof. Marek Belka stwierdził, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na przyjęcie euro, chociaż wstępując do Unii Europejskiej Polska zobligowała się do przyjęcia tej waluty. Profesor wyjaśnił iż kryzys 2008 roku doprowadził do zmiany nastawienia Polaków w sprawie przyjęcia euro. Zdaniem prof. Marka Belki Polska musi się przygotować, aby jej wstąpienie do strefy euro nie stało się zagrożeniem dla naszego rozwoju. Przede wszystkim powinniśmy mieć trzy dobrze funkcjonujące elementy gospodarki: konkurencyjność, elastyczny rynek pracy oraz zdrowe finanse. Gdybyśmy mieli konkurencyjność taką jak Niemcy, elastyczny rynek pracy jak Szwecja i finanse publiczne jak Finlandia, to byłoby to doskonałe i bezpieczne rozwiązanie. Niestety na razie musimy jeszcze dużo poprawić w naszej gospodarce, aby przyjęcie euro nam nie zaszkodziło – powiedział prezes NBP. Profesor podkreślił, że wybór daty, kiedy Polska wejdzie do strefy euro będzie decyzją polityczną. Niestety demokracja parlamentarna ma niewiele wspólnego z racjonalnością ekonomiczną – stwierdził. Profesor Marek Belka odpowiadał także na pytania uczestników spotkania. Tak licznej widowni sala CKU jeszcze nie miała.

Profesor Marek  Belka  – polski ekonomista, polityk, wykładowca akademicki, urzędnik w międzynarodowych instytucjach finansowych. Dwukrotnie wicepremier i minister finansów (w 1997 i w latach 2001–2002), od 2 maja 2004 do 31 października 2005 premier RP, pełnił funkcję sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy (UNECE); obowiązki na tym stanowisku objął w 2006,  w styczniu 2009 roku został dyrektorem Departamentu Europejskiego Międzynarodowego Funduszu Walutowego; od 11 czerwca 2010 r. pełni funkcję prezesa Narodowego Banku Polskiego.
Opublikował ponad 100 prac naukowych, poświęconych głównie teorii pieniądza oraz polityce antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. Specjalizuje się w zakresie ekonomii stosowanej oraz współczesnej myśli ekonomicznej. Jest także członkiem Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN.
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu w roku 2011 nadał prof. Markowi Belce tytuł doktora honoris causa.
Prezes NBP prof. Marek Belka szuka stażystów

Studium Generale Oeconomiae jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Oddziału Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego we Wrocławiu.  Studium jest pomyślane jako forum dyskusji nad najważniejszymi wyzwaniami, przed jakimi współcześnie stoją nauki ekonomiczne i praktyka gospodarowania. Wykładowcami Studium są wybitni przedstawiciele nauki i życia gospodarczego.

Spotkanie z prof. Markiem Belką w rektoracie