Prorektor ds. Finansów i Rozwoju Uczelni

Dr hab. Bartłomiej Nita, prof. UE – Prorektor ds. Finansów i Rozwoju Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w kadencji 2016-2020 oraz 2020-2024

Bartłomiej Nita prof_nitaurodził się w 1978 r. we Wrocławiu. Studia ukończył w 2003 r. na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, na kierunku finanse i bankowość; doktorat: 2005 Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu, ekonomia; habilitacja: 2011 Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, nauki ekonomiczne w zakresie ekonomii; profesura UE: 2012.
Przebywał również na stypendium w University of Limerick (Irlandia), gdzie studiował finanse i rachunkowość, studia ukończył z wyróżnieniem.
Profesor Bartłomiej Nita w pracy naukowej zajmuje się rachunkowością, finansami przedsiębiorstw, sprawozdawczością, analizą finansową, rachunkiem kosztów, controllingiem oraz pomiarem dokonań (performance measurement). Współpracował z firmami konsultingowymi, gdzie zajmował się doradztwem gospodarczym dla różnych przedsiębiorstw i instytucji. Jest autorem wielu ekspertyz i opracowań, w tym wycen spółek.
Opublikował ponad 140 pozycji naukowych z obszaru rachunkowości i finansów. Jest autorem lub współautorem 10 książek i monografii naukowych.

Funkcje w uczelni:
  • Kierownik Katedry Teorii Rachunkowości i Analizy Finansowej (od 2014 r.)
  • członek Senackiej Komisji Budżetowej w latach 2009-2012
Funkcje środowiskowe:
  • członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce
  • członek European Accounting Association
  • członek Performance Measurement Association
Nagrody:
  • nagroda za książkę „Sprawozdawczość zarządcza. Analizy i raporty wewnętrzne w controllingu” (PWN, Warszawa 2014) – Najlepsza publikacja Ekonomiczna 2014 roku na Targach Wydawnictw Ekonomicznych w kategorii Księgowość i Rachunkowość (2014)
  • nagroda „Kryształowy Alumnus”. Nagroda ta jest przyznawana absolwentom Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu za szczególne osiągnięcia naukowe w trakcie studiów, w pracy zawodowej, sztuce, sporcie oraz za działania na rzecz rozwoju uczelni, w pracy społecznej i filantropijnej (2010)
  • wyróżnienie „Złote Skrzydła” przyznane przez Gazetę Prawną i KPMG za książkę „Rachunkowość w zarządzaniu strategicznym przedsiębiorstwem” (Wolters Kluwer Polska, Kraków 2008). Jest to nagroda przyznawana autorom najlepszych w Polsce książek z dziedziny Zarządzania (2008)
  • laureat Nagrody „Young Researcher Award” przyznawanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i Wydawnictwo Elsevier dla młodych badaczy, którzy musieli wykazać się znaczącym osiągnięciem naukowym lub udziałem w wartościowym projekcie naukowym (2008)
  • wyróżnienie za pracę doktorską w konkursie na najlepsze prace doktorskie z dziedziny rachunkowości przyznane Radę Naukową Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (2006)
  • nagrody Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (10 razy)