Rektorzy uczelni wrocławskich w hołdzie królowi

Z inicjatywy Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza miasto ufundowało tablicę pamiątkową w hołdzie królowi Polski Janowi Kazimierzowi. Umieszczono ją w kościele Saint-Germain-des-Prés w Paryżu.

Wybór kościoła Saint-Germain-des-Prés w Paryżu dla uczczenia króla Jana Kazimierza i docenienie wkładu w rozwój zaplecza intelektualnego dzisiejszego Wrocławia – jednego z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce, nie jest przypadkowy. W 1669 roku król Jan Kazimierz, rok po swojej abdykacji przyjął zaproszenie króla Ludwika XIV i do końca swojego życia (do 1672 roku) sprawował prestiżową funkcję opata tej świątyni.

Uroczyste odsłonięcie tablicy odbyło się 21 stycznia roku w 350 rocznicę założenia Uniwersytetu. Poprzedzone zostało uroczystą Mszą św., w której wzięli udział przedstawiciele władz Wrocławia i Paryża, rektorzy wrocławskich uczelni oraz przedstawiciele kościoła z Paryża i Wrocławia.

Ufundowanie tablicy w hołdzie Janowi Kazimierzowi wiąże się symbolicznie z inicjatywą utworzenia Wrocławskiej Unii Akademickiej. W sprawie tej rektorzy siedmiu wrocławskich uczelni podpisali porozumienie 27 września 2010 roku. Patronem Unii miałby być właśnie król Jan Kazimierz.

wykorzystano informacje ze strony

WWW: http://informator.fr/index.php/odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-obecnosc-polskiego-krola-jana-kazimierza-w-paryzu/