II dzień na XXXII Forum Ekonomicznym – relacja

W Karpaczu trwa XXXII Forum Ekonomiczne. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jak co roku jest partnerem instytucjonalnym wydarzenia. Oto relacja z drugiego dnia wydarzenia.

Forum Ekonomiczne w Karpaczu jest największą w Europie Środkowej i Wschodniej platformą spotkań, na której dyskutuje się o perspektywach rozwoju gospodarczego i współczesnych wyzwaniach społecznych, ekonomicznych i ekologicznych. Tegoroczne Forum odbywa się pod hasłem „Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian”. Naszą uczelnię reprezentuje grono 22 ekspertów.

Finanse samorządów i polityka społeczna

Drugi dzień na tegorocznym Forum Ekonomicznym otworzyły dwa spotkania z udziałem naszych badaczy. Dr hab. Bartłomiej Nita, prof. UEW, Prorektor ds. Finansów i Rozwoju, uczestniczył w dyskusji „Finanse samorządów. Mądry budżet na trudne czasy”, w której wystąpili także prof. Jacek Sierak, Michał Ziółkowski (PLAY, Board Member) oraz przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego: prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, wiceprezydent Krakowa Bogusław Kośmider oraz przewodnicząca Rady Miejskiej w Przecławiu Monika Skowrońska-Ziomek. Tematyka tego spotkania była powiązana z najnowszym Rankingiem Finansowym JST pod redakcją dr Małgorzaty Gałeckiej.

bartlomiej nita forum ekonomiczne uew

W tym samym czasie dr hab. Marek Kośny, prof. UEW moderował panel „Podnoszenie poziomu życia w dobie kryzysu. Wyzwania polityki społecznej w 2023 r.”, który po dyskusji udzielił także wywiadu telewizji Echo24, mówiąc m.in. o podnoszeniu płacy minimalnej w kontekście wyrównywania nierówności społecznych:

W ostatnich latach w Polsce systematycznie maleje poziom nierówności. Przyszłoroczne plany związane z podniesieniem płacy minimalnej to bardzo mocne ruchy, które są trudne do jednoznacznie pozytywnej oceny – nie ze względu na potencjalne problemy z zatrudnieniem (czego często obawiają się analitycy), ale ze względu na fundamentalną modyfikację rozwarstwienia płac. 20-30 proc. osób zarabiających na poziomie płacy minimalnej to w skali populacji na pewno zbyt dużo.

Kreowanie marki, Zero Waste i system podatkowy

Nieco później rozpoczęły się kolejne dyskusje z udziałem naszych naukowców. Dr hab. Barbara Mróz-Gorgoń, prof. UEW, po wtorkowym spotkaniu, uczestniczyła w kolejnym panelu, którego tematyka była związana z brandingiem i zarządzaniem wizerunkiem: „Kreowanie marki polskiej gospodarki: tradycja, innowacje i wizja przyszłości”. Po tym przyszedł czas na kończący tę turę panel pod hasłem „Zero Waste – w kierunku ograniczenia marnotrawienia żywności” moderowany przez dra hab. Andrzeja Okruszka, prof. UEW.

andrzej okruszek forum ekonomiczne

Rundę popołudniową rozpoczęło spotkanie z udziałem dwójki naszych badaczy: dra hab. Bogusława Półtoraka, prof. UEW i prof. Marka Kośnego, który tym razem wystąpił w roli moderatora dyskusji „Czy ograniczenie podatku PIT jest korzystne dla gospodarki?”.

marek kośny bogusław półtorak forum ekonomiczne

Uczelnie wyższe a społeczeństwo

Drugi dzień Forum zamknęliśmy panelem „Rola uczelni wyższych w kształtowaniu społeczeństw – różne drogi do sukcesu” moderowanym przez prof. dr hab. Bogusławę Drelich-Skulską, Prorektora UEW ds. Akredytacji i Współpracy Międzynarodowej.

Współczesna rola uczelni wyższych w ekosystemie społeczno-gospodarczym ewoluowała wraz z rozwojem ludzkości. Dawno temu mówiliśmy o uniwersytecie jako „oazie tworzenia wiedzy”, dziś możemy mówić o uniwersytecie, który kształci i prowadzi badania, ale jednocześnie efekty jego działań są bardzo ważne dla rozwoju gospodarki. W związku z tym zarówno kształcenie przyszłych liderów gospodarczych, jak i prowadzenie badań powinny być pożyteczne dla społeczeństwa, powinny przynosić dobre efekty w postaci komercjalizacji wyników badań oraz przekładać się na konkretne efekty synergii, które może osiągać uczelnia współpracując z lokalnym samorządem czy sektorem przedsiębiorstw i tworząc wspólnie wartość dodaną – mówiła prof. Drelich-Skulska w rozmowie poprzedzającej spotkanie.

W dyskusji na temat miejsca uczelni wyższych w społeczeństwie oprócz prof. Drelich-Skulskiej uczestniczyli prof. Włodzimierz Bernacki (sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki), prof. Robert Olkiewicz (rektor Uniwersytetu Wrocławskiego) oraz przedstawiciele instytucji zagranicznych: profesorowie John Dishman (Coventry University), Antoine Godbert (ECSP Business School), Meelis Kitsing (Estonian Business School) i Oleg Vostrykh (High School of Professional Politics).

bogusława drelich skulska forum ekonomiczne

Już jutro zaprezentujemy relację z ostatniego dnia tegorocznego Forum Ekonomicznego. Zapraszamy do Strefy UEW w Sali Błękitnej Hotelu Gołębiewski Karpacz, by poznać naszych ekspertów osobiście. Zachęcamy również do śledzenia naszego serwisu oraz mediów społecznościowych UEW, w których na bieżąco publikujemy najświeższe wiadomości z Karpacza.

fe_logo_1 Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu na XXXII Forum Ekonomicznym
fe_logo_1 Uniwersytet biznesu – lider zmian