Podejrzewasz, że możesz mieć koronawirusa - co robić?

Podejrzewasz, że możesz mieć koronawirusa - co robić?

Jesteś studentem/doktorantem/pracownikiem/słuchaczem studiów podyplomowych/uczestnikiem innych form kształcenia odbywających się na terenie Uczelni i masz objawy wskazujące na zarażenie wirusem SARS-CoV-2 lub kontaktowałeś się z osobą, która jest teraz chora?

Oto, co powinieneś zrobić:

1. Zostań w domu i nie przychodź na Uczelnię. Nie idź do przychodni lub do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
  2. Poinformuj telefonicznie/mailowo o tym fakcie bezpośredniego przełożonego/prowadzącego, z którym masz zaplanowane zajęcia w danym dniu.
  3. Zadzwoń do swojego lekarza pierwszego kontaktu (POZ). Opisz mu swoją sytuację, w tym objawy oraz kontakty.
  4. Lekarz POZ skieruje cię na test na obecność wirusa Covid-19 i poinformuje, gdzie możesz go przeprowadzić. Może też zalecić inny sposób leczenia, np. zaleci pozostanie w domu na podstawie zwolnienia lekarskiego, przepisze lekarstwa.
  5. Jeśli masz poważne objawy chorobowe (m. in. duszność, wysoką gorączkę, której nie można zbić) dzwoń po Zespół Ratownictwa Medycznego (tel. 112 lub 999) lub udaj się bezpiecznym transportem (nie publicznym) do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.