Żegnamy na zawsze śp. dr. inż. Zbigniewa Jakubczyka

pan_jakubczyk_m

Wyjazd na pogrzeb autobusem uczelni. Autobus będzie podstawiony na parkingu przed Rektoratem, odjazd o godz. 11.30.

zbigniew_jakubczyk

W dniu 4 października 2012 r. odszedł od nas na zawsze nasz Drogi Kolega
i Serdeczny Przyjaciel dr inż. Zbigniew Jakubczyk.

Dr Zbigniew Jakubczyk pracował od prawie 30 lat na naszej Uczelni, w Instytucie Ekonomii na Wydziale Nauk Ekonomicznych (dawniej Gospodarki Narodowej), początkowo od 1.10.1983 r. w Zakładzie Historii Myśli Ekonomicznej, potem w Katedrze Ekonomii Matematycznej zatrudniony w 1993 r. na stanowisku adiunkta, a następnie od 1996 r. w utworzonej przez prof. dra hab. B. Fiedora Katedrze Ekonomii Ekologicznej.
    Odznaczał się nietuzinkową i barwną osobowością zarażającą otoczenie wielkim optymizmem oraz wytrawnym humorem, nadzwyczajną inteligencją połączoną z pasją do szachów, docenianą wśród studentów oryginalnością w prowadzeniu zajęć dydaktycznych.
W ciągu kilkudziesięciu lat kariery zawodowej pozostawił po sobie bogaty dorobek obejmujący szereg publikacji oraz opracowań naukowych, wśród których jedna z ostatnich pozycji, podręcznik pt. Ekonomia rozwoju, wydany przez Wydawnictwo UE, którego dr Z. Jakubczyk był współautorem została nagrodzona Nagrodą Zespołową Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2011 r.
Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego uzyskały również inne, wcześniejsze pozycje dorobku dra inż. Zbigniewa Jakubczyka, w których był współautorem, monografia pt. Ekologiczne uwarunkowania wzrostu gospodarczego w ujęciu współczesnej teorii ekonomii (1994 r.) oraz podręcznik Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych (2003 r.). Ponadto dr inż. Zbigniew Jakubczyk był trzykrotnie uhonorowany Nagrodą Rektora (1996, 1997, 2008 r.).

Żegnamy przede wszystkim szczerego i dobrego Kolegę i Przyjaciela, niezapomnianego i wyjątkowego dydaktyka oraz sługę nauki, słowami wiersza pióra Antoniego Edwarda Odyńca ( 1804–1885 ):

Nauka, praca – oto życia Jego droga,

Cel ich był: służba bliźnim dla miłości Boga.

Toż i nagrodę za nie miał w ciągu lat swoich:

Cześć u uczniów, miłość ziomków i wdzięczność drugich.

Koleżanki i Koledzy z Instytutu Ekonomii