Koło Naukowe ANALYST zaprasza

Academic Club of Financial Analysis ANALYST is pleased to invite You to this year's inaugural meeting to be held on this Thursday, October 18, 2012 at 18:15 at the auditorium 1 in building P of Wroclaw University of Economics.

At the first meeting we are planning to have the honor of hosting Mr. prof. dr hab. Krzysztof Jajuga and Mr. dr Tomasz Slonski, who are going to give presentations on the globally recognized Chartered Financial Analyst program, career prospects in the finance industry and the CFA Institute Research Challenge - an international competition testing analytic, valuation and reporting skills of students, on which the members of AC ANALYST succeed regularly.

At Academic Club ANALYST, our goal is to deepen our knowledge and develop practical skills in the field of financial analysis. We work in close cooperation with experienced professionals and reputable researchers. Together with the CFA Society of Poland, we promote the prestigious Chartered Financial Analyst program. Come join us!

Last but not least, membership in Academic Club ANALYST stands a great chance to develop Your field-specific language knowledge and skills, as all meetings are conducted in English.

For more information, please go to:
www.analyst.ue.wroc.pl
www.facebook.com/knanalyst
www.cfainstitute.org/cfaprogram/challenge/

Koło Naukowe Analizy Finansowej ANALYST ma zaszczyt zaprosić na tegoroczne spotkanie inauguracyjne, które odbędzie się w najbliższy czwartek, 18 października 2012 o godzinie 18:15 w auli nr 1 budynku P Uniwersytetu Ekonomicznego we Wroclawiu.

Na pierwszym spotkaniu będziemy mieli przyjemność gościć Panów prof. dr. hab. Krzysztofa Jajugę oraz dr. Tomasza Słońskiego, którzy w swoich prezentacjach przedstawią znany na całym świecie program Chartered Financial Analyst oraz perspektywy zawodowe w branży finansów, a także założenia organizowanego przez CFA Institute międzynarodowego konkursu Research Challenge, sprawdzającego umiejetności z zakresu analizy, wyceny i rachunkowosci uczestników, którego laureatami regularnie są członkowie Koła.

Celem działania Kola Naukowego ANALYST jest rozwój posiadanej przez czlonków wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu analizy finansowej. Współpracujemy z doświadczonymi praktykami i szanowanymi pracownikami naukowymi. Jako partner CFA Society of Poland, od lat wspieramy prestiżowy program Chartered Financial Analyst. Zapraszamy!

Co więcej, wszystkie spotkania Koła prowadzone są w języku angielskim, co dla uczestników stanowi doskonałą okazję do poznania i rozwoju umiejętności posługiwania się specjalistyczną terminologią ze świata finansów w tym języku.

Więcej informacji:
www.analyst.ue.wroc.pl