Janusz Lewandowski - doktor honoris causa

18 stycznia 2013 r. do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu przystąpił dr Janusz Lewandowski, komisarz Unii Europejskiej.

List gratulacyjny przysłany przez prof. Barbarę Kudrycką - Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Podziękowanie dr. Janusza Lewandowskiego

Uroczystość nadania doktoratu prowadził JM Rektor prof. Andrzej Gospodarowicz.
Laudację promotorską przygotował prof. zw. dr hab. Bogusław Fiedor. W wygłoszonej laudacji prof. Bogusław Fiedor podkreślił zasługi Janusza Lewandowskiego w tworzeniu ideowych i instytucjonalnych podstaw transformacji polskiej gospodarki.Szczególnie ważny był udział dr. Lewandowskiego w zapoczątkowaniu i realizacji programu prywatyzacji w Polsce – programu charakteryzującemu się różnorodnością ścieżek i metod prywatyzacji, wspartych silnym komponentem prywatyzacji obywatelskiej (pracowniczej). Profesor Fiedor zaznaczył, że  Uniwersytet Ekonomiczny przyznając godność doktora honorowego Januszowi Lewandowskiemu docenił jego osiągnięcia w życiu publicznym i działalności naukowej. Recenzentami dorobku dr. Janusza Lewandowskiego byli: prof. Danuta Hübner i prof. Bohdan Gruchman.

W swoim przemówieniu doktor honorowy Janusz Lewandowski mówił o atmosferze Uniwersytetu Gdańskiego, miejscu w którym wykuwały się charaktery i osobowości osób (które weszły  na arenę publiczną wraz ze zrywem Solidarności w roku 1980), mających następnie ogromny wpływ na losy odrodzonej, polskiej państwowości. Zauważył, że w tamtym okresie dwa miasta: Gdańsk i właśnie Wrocław szczególnie się wyróżniały myśleniem o przyszłości i projektowaniem scenariuszy reform ustrojowych na zapas, na wypadek, gdyby zaistniała po temu możliwość.
Nawiązując do pełnionej obecnie funkcji komisarza, podkreślał swoją specyficzną rolę wymagającą dystansowania się od interesów narodowych w imię interesu całej wspólnoty. Wyraził niepokój o jakość i przyszłość europejskiej wspólnoty jeśli do głosu dojdą ponownie dawne polityczne uwikłania podszyte wzajemnymi uprzedzeniami. Podkreślił, że prawdziwa europejska integracja dokonywać się będzie w grupie krajów związanych wspólnym losem przez wspólną walutę. Komisarz Lewandowski , z z zadowoleniem stwierdził, że Polska i inne kraje dawnego bloku wschodniego, dobrze wykorzystują swoją obecność w Unii Europejskiej.
W uroczystości  wzięli udział m.in. przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, środowiska naukowego z Polski i zagranicy, przedstawiciele korpusu konsularnego oraz Komisji Europejskiej, w tym m.in. Aleksander Skorupa, Wojewoda Dolnośląski, Jan Krzysztof Bielecki, były Prezes Rady Ministrów, aktualnie przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów i Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia.
Komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu i programowania finansowego dr Janusz Lewandowski (ur. 13 czerwca 1951 roku w Lublinie) jest doktorem nauk ekonomicznych, ekonomistą i politykiem.
Janusz Lewandowski po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Gdańskim w latach 1974-1984 był pracownikiem naukowym tej uczelni. W 1984 r. uzyskał stopień naukowy doktora. Zakładał Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, w którym do dziś pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej.
Jest autorem m.in. książek pt. „Neoliberałowie wobec współczesności”, "Samorząd w dobie Solidarności", a także wielu artykułów, które były publikowane w prasie, a w tym w takich dziennikach i tygodnikach jak: „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, „Parkiet”, „Polityka”, „Wprost” i „Newsweek Polska”. W 1993 otrzymał Nagrodę Kisiela.
Pracował w Polskich Liniach Oceanicznych, a także był dyrektorem firmy konsultacyjnej „Omega”.
W latach 1980–1989 był doradcą ekonomicznym „Solidarności”, a w 1988 współzałożycielem Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Dwukrotnie pełnił funkcję ministra przekształceń własnościowych w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego (1991) i Hanny Suchockiej (1992–1993). Doprowadził do uruchomienia giełdy i opracowania Programu Powszechnej Prywatyzacji. W latach 1991-1993 oraz 1997-2001 i 2001-2004 był posłem na Sejm RP.
Janusz Lewandowski w latach 2003-2004 był obserwatorem przy Parlamencie Europejskim, a następnie Posłem Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji. Od 9 lutego 2010 roku pełni funkcję Komisarza Europejskiego ds. budżetu i programowania finansowego w Drugiej Komisji José Manuela Barroso. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.