Przegląd OECD „Rola szkolnictwa wyższego w rozwoju Wrocławia”

Zachęcamy do skorzystania z możliwości obejrzenia transmisji z seminarium „Społeczność uczących się i jej uczelnie” poświęconemu przeglądowi OECD „Rola szkolnictwa wyższego w rozwoju Wrocławia”.

Seminarium odbędzie się w dniach 21-22 lutego 2013 r. (szczegółowy program seminarium w załączeniu) i w tym czasie będziecie mogli Państwo skorzystać z bezpośredniej transmisji dostępnej pod adresem: http://wca.wroc.pl/artykuly/1123/Przeglad-OECD/  .

Natomiast w terminie późniejszym nagranie zostanie udostępnione w wersji VOD na stronie wca.wroc.pl  .

W dniu rozpoczęcia seminarium na wspomnianej stronie zostanie także zamieszczony harmonogram wywiadów z Panelistami, które transmitowane będą w przerwach między sesjami seminarium.

Informacja na temat Przeglądu

Czym jest przegląd?

Przeglądy odnoszące się do roli szkolnictwa wyższego w rozwoju miast i regionów przeprowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej są narzędziem mającym na celu zmobilizowanie szkolnictwa wyższego dla gospodarczego, społecznego i kulturalnego rozwoju miast oraz regionów. Przeglądy analizują, jak system szkolnictwa wyższego wpływa na rozwój lokalny i regionalny.

Wrocławski przegląd „Rola szkolnictwa wyższego w rozwoju Wrocławia” jest pierwszym i jedynym, jak do tej pory, takim przedsięwzięciem w naszej części Europy.

Jak przegląd jest realizowany?

Prace nad wrocławskim przeglądem objęły kilkadziesiąt spotkań, w których uczestniczyło ponad sto osób – przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, władze uczelni, pracownicy naukowi i administracyjni uczelni, przedstawiciele samorządów, organizacji pracodawców, biznesu, studenci i doktoranci oraz przedstawiciele organizacji trzeciego sektora. Z przedstawicielami tych grup w lutym 2012 roku spotkali się także eksperci OECD pracujący nad przygotowaniem ostatecznego dokumentu. Ponadto w procesie istotną rolę odegrał Komitet Sterujący złożony z reprezentantów środowiska akademickiego, biznesowego, samorządowego oraz ministerialnego.

Seminarium upowszechniające wyniki jest ostatnim elementem przeglądu, jaki przewiduje program działania w ramach tego przedsięwzięcia.

Perspektywa 2014-2020

W trakcie seminarium poruszonych zostanie wiele kwestii istotnych z punktu widzenia starań o unijne fundusze w najbliższych latach. Otóż dialog, jaki prowadzony był pomiędzy uczelniami i ich partnerami społecznymi, i gospodarczymi w ramach przygotowywania przeglądu we Wrocławiu, jak wiele wskazuje, będzie wymagany przez unijne agendy, jako punkt wyjścia w rozmowach o dofinansowanie projektów.

Program OECD