Zapisy na nowy semestr Akademii Polskiego Filmu i Akademii Filmowej

Rozpoczynają się zapisy na zajęcia w ramach Akademii Filmowych

Studenci naszej Uczelni mogą zapisać się na zajęcia realizowane w ramach Akademii Filmu Polskiego oraz Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego. Zajęcia mają status przedmiotów fakultatywnych lub ponadprogramowych objętych punktacją ECTS (3 punkty za semestr). Do zapisów na zajęcia obu Akademii zapraszani są studenci wszystkich Wydziałów naszej Uczelni, które chcą poznać historię kina i obejrzeć najważniejsze dzieła filmowe na dużym ekranie. W zajęciach mogą uczestniczyć także osoby, które nie brały udziału we wcześniejszych semestrach Akademii.

Szczegółowe informacje na temat obu Akademii i ich programy znajdują się na stronie www.kinonh.pl/akademie i www.facebook.pl/akademiefilmowe.

15 września o godz. 12.00 na www.kinonh.pl rozpocznie się nabór na nowe semestry Akademii Filmowych w Kinie Nowe Horyzonty.

Pierwsze zajęcia odbędą się 13 i 14 października. Na obu akademiach wykłady poprowadzą wybitni filmoznawcy z różnych ośrodków akademickich w Polsce.

Rozpoczynający się semestr Akademii Polskiego Filmu otworzy wybitny debiut Grzegorza Królikiewicza „Na wylot” (1972), który zapowiada w naszym kinie przemianę języka filmowego. Lata 70-te to również pojawienie się w kinie polskim współczesnego bohatera filmowego, a przede wszystkim tzw. kina moralnego niepokoju. Słuchacze Akademii Polskiego Filmu obejrzą kilka reprezentatywnych filmów dla tego nurtu, m.in. „Barwy ochronne” (1976) Krzysztofa Zanussiego, „Wodzireja” (1977) Feliksa Falka, „Amatora” (1979) Krzysztofa Kieślowskiego i „Aktorów prowincjonalnych” (1978) Agnieszki Holland. Nie zabraknie również twórczych adaptacji wielkiej literatury: „Wesele” (1972) i „Ziemia obiecana” (1974) Andrzeja Wajdy, „Sanatorium pod klepsydrą” (1973) Wojciecha Jerzego Hasa, a także interesujących przykładów kina gatunkowego science fiction z początku lat 80-tych: „Wojna światów – następne stulecie” (1981) i ‘Seksmisja” (1983) Juliusza Machulskiego.

Cena karnetu za semestr: 140 zł

Bieżący semestr Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego, to również lata 70-te, w których pojawili się następcy Bergmana, Felliniego i Antonioniego, kontynuując proces odnawiania filmowego języka, zachowując autorski ton wypowiedzi artystycznej. To okres kontestacji, kiedy kino angażuje się w projekty społecznej, politycznej, ale i mentalnej przebudowy świata. W programie Akademii Kina Światowego znajdzie się m. in. amerykańskie kino drogi, włoskie kino kontestacji, brytyjskie kino społeczne, inteligenckie kino rosyjskie i nowe kino niemieckie. Semestr zamkną mistrzowie kina amerykańskiego – Robert Altman, Francis Ford Coppola, Martin Scorsese i Woody Allen. Uczestnicy Akademii obejrzą m. in. takie arcydzieła światowego kina, jak: „Mechaniczna pomarańcza” (1971) Stanleya Kubricka, „Zwierciadło” (1975) Andrieja Tarkowskiego, „Blaszany bębenek” (1979) Volkera Schlöndorffa, „Kes” (1969) Kena Loacha, czy „Rozmowę” (1974) Francisa Forda Coppoli.

Cena karnetu za semestr: 240 zł.

Osobą kontaktową jest dr Magdalena Sobocińska, adiunkt w Katedrze Badań Marketingowych Instytutu Marketingu (magdalena.sobocinska@ue.wroc.pl)

Adres WWW: https://www.kinonh.pl/akademia.do?typAkademii=polska