Uczelnia Przyjazna Rodzicom - Ankieta

Stowarzyszenia Doradców Europejskich z Krakowa przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego organizuje projekt „Uczelnia Przyjazna Rodzicom”. Jego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat możliwości i rozwiązań, które sprzyjają godzeniu nauki i pracy badawczej z obowiązkami rodzicielskimi oraz promowanie dobrych praktyk uczelni w tym zakresie.

Stowarzyszenie Doradców Europejskich PLinEU jest organizacją pozarządową z wieloletnim doświadczeniem w realizacji działań na rzecz wspierania osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz zwiększania równości szans kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia. Projekt „Uczelnia Przyjazna Rodzicom” jest kolejną inicjatywą wpisującą się w cele działalności naszej organizacji. W ostatnich latach obserwujemy wiele pozytywnych zmian, polegających na dostosowywaniu przestrzeni publicznej do potrzeb rodziców małych dzieci oraz ich lepszego funkcjonowania w różnych obszarach życia społecznego. Również w przestrzeni akademickiej pojawia się coraz więcej rozwiązań ułatwiających młodym rodzicom - studentom i naukowcom - godzenie nauki i pracy badawczej z obowiązkami rodzicielskimi.

W ramach projektu zapraszamy do udziału w badaniu ankietowym – Konkursie Dobrych Praktyk, którego celem jest identyfikacja i promowanie dobrych praktyk uczelni na rzecz godzenia kształcenia z wychowywaniem dzieci przez studentów i doktorantów będących rodzicami.

Wyniki ankiet posłużą do opracowania Podręcznika Dobrych Praktyk „Uczelnie Przyjazne Rodzicom”, w którym opisane zostaną dobre, sprawdzone rozwiązania oraz rekomendacje i wytyczne dla wszystkich szkół wyższych, w jaki sposób dostosowywać przestrzeń akademicką do potrzeb studiujących i pracujących na uczelniach rodziców. Podręcznik wydany będzie w formie e-booka i udostępniany bezpłatnie w internecie.