Ruszają nowe semestry Akademii Filmowych w KNH

Od października zapraszamy na kolejne kursy Akademii Polskiego Filmu i Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego. Od 10 września na stronie www.kinonh.pl można zapisywać się na zajęcia. Akademie są honorowane jako przedmioty fakultatywne lub ponadprogramowe na najważniejszych wrocławskich uczelniach. Na zajęciach będzie można spotkać się ze znawcami polskiej i światowej kinematografii, którzy najpierw przedstawią i przeanalizują wybrane zagadnienia, a potem zaproszą na seanse filmowe.

Uczestnicy Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego wraz z nowym, piątym już semestrem, rozpoczynającym się we wtorek 7 października, wkroczą w jeden z najciekawszych pod względem artystycznym okresów kina, rozpoczynając zajęcia od neorealizmu włoskiego. Wykłady znawców włoskiego kina (dr Anna Osmólska-Mętrak i mgr Adam Kruk) ilustrować będą takie arcydzieła, jak Złodzieje rowerów (1948), czy Umberto D. Vittorio De Sici (1952). Po raz pierwszy w programie pojawi się też kino japońskie – widzowie będą mieli okazję obejrzeć wybitne filmy z Kraju Kwitnącej Wiśni – Rashomona (1950) i Opowieści księżycowe (1953) oraz wysłuchać wykładu specjalisty tej dziedziny, prof. Krzysztofa Loski. Nie zabraknie również kina francuskiego, o którym opowie dr hab. Rafał Syska, i różnych odcieni kina amerykańskiego, poddanych analizie przez prof. Mirosława Przylipiaka i dr Michała Oleszczyka. Zajęcia będą się odbywać we wtorki o 17.00.

W środę 8 października o 17.00 ponownie wystartuje natomiast pierwszy semestr Akademii Polskiego Filmu. W ramach kursu poznacie początki kina polskiego i prześledzicie jego rozwój na przykładzie takich filmów, jak przedwojenny Mocny człowiek Henryka Szaro (1929), Zakazane piosenki Leonarda Buczkowskiego (1946), Kanał (1956) i Popiół i diament (1958) Andrzeja Wajdy czy Pociąg Jerzego Kawalerowicza (1959). Czas, w którym powstawały wymienione filmy kojarzy się z ogromnymi przemianami technicznymi, produkcyjnymi i artystycznymi, które ukształtowały dzisiejszy poziom sztuki filmowej. O tym, co wówczas działo się w polskiej kinematografii opowiedzą wybitni filmoznawcy z ośrodków akademickich z całej Polski, m.in. prof. Tadeusz Szczepański, dr Monika Talarczyk-Gubała i dr Marta Hauschild. Zajęcia będą się odbywać w środy o 17.00.

Szczegóły organizacyjne oraz programy semestrów: www.kinonh.pl/akademie

_resized_680x382_kino_swiatowe

akademie_baner_winylowy