Zaproszenie na wykład Studium Generale Oeconomie

W czwartek, 11 grudnia 2014 r., o godzinie 15.00, w sali 113, bud. Z odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Studium Generale Oeconomie.
Na posiedzeniu z wykładem pt. Kalifornijski system szkolnictwa wyższego – dobry wzór? wystąpi  prof. Leszek Pacholski, profesor nauk matematycznych, logik, informatyk, w latach 2005-2008 Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Instytutu Informatyki UWr.

Kalifornia ma chyba najlepszy publiczny system szkolnictwa wyższego na świecie. W pierwszej setce rankingu szanghajskiego, oprócz trzech doskonałych szkół prywatnych (Stanford, Caltech i University of Southern California) jest 8 badawczych uniwersytetów publicznych (UC), z tego cztery w pierwszej dwudziestce. Ale te uczelnie, to tylko fragment systemu obejmującego także system szkół niebadawczych (CSU) i koledżów (CCCS).

Opowieść o systemie kalifornijskim będzie tłem do rozważań o tym, jak najefektywniej wydawać pieniądze na wyższą edukację, godząc masowe studia, od których nie ma odwrotu, z kształceniem przyszłych liderów polskiej gospodarki i kultury – co jest niezbędne, jeśli Polska ma dalej się rozwijać.

Wykład jest otwarty. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.