Zapraszamy na kolejny semestr Akademii Filmowych

Studenci naszej Uczelni mogą zapisać się na zajęcia realizowane w ramach Akademii Filmu Polskiego oraz Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego. Zajęcia mają status zajęć fakultatywnych lub ponadprogramowych objętych punktacją ECTS (3 punkty za semestr). Do zapisów na zajęcia obu Akademii zapraszani są studenci wszystkich Wydziałów naszej Uczelni, które chcą poznać historię kina i obejrzeć najważniejsze dzieła filmowe na dużym ekranie. W zajęciach mogą uczestniczyć także osoby, które nie brały udziału we wcześniejszych semestrach Akademii.

Na stronie www.kinonh.pl/akademie i www.facebook.pl/akademiefilmowe można znaleźć szczegółowe informacje na temat obu Akademii.

Zapisy już trwają (www.kinonh.pl/akademie), a pierwsze zajęcia odbędą się 3 i 4 marca. Na obu akademiach wykłady poprowadzą wybitni filmoznawcy z różnych ośrodków akademickich w Polsce, m.in.: prof. Andrzej Gwóźdź, prof. Krzysztof Kornacki, prof. Tadeusz Lubelski, prof. Tadeusz Szczepański, prof. Piotr Zwierzchowski.

Szósty semestr Akademii Filmowej – Historii Kina Światowego to druga połowa lat pięćdziesiątych i lata sześćdziesiąte, a więc jeden z najdonioślejszych artystycznie i poznawczo okresów w światowej kinematografii. Oprócz awangardy nowojorskiej, angielskich „młodych gniewnych” oraz europejskiego kina autorskiego, reprezentowanego w tym semestrze przez twórczość Ingmara Bergmana, Federico Felliniego czy Michelangelo Antonioniego, szczególna uwaga zostanie poświęcona Francuskiej Nowej Fali, a także Polskiej Szkole Filmowej. Cena karnetu za semestr: 240 zł.

Drugi semestr Akademii Polskiego Filmu otworzą natomiast niezwykle dojrzałe filmy mistrzów polskiego kina, m. in. Andrzeja Munka, Wojciecha Jerzego Hasa i Tadeusza Konwickiego. Twórcy ci podjęli pogłębioną analizę kondycji człowieka po II wojnie światowej. Oprócz filmów, w których pojawiają się nawiązania do tego tematu, a które dość wyraźnie korespondują ze sposobem rozumienia Polskiej Szkoły Filmowej, słuchacze akademii zapoznają się z wybitnymi adaptacjami narodowej klasyki literackiej: „Rękopisem znalezionym w Saragossie” Hasa oraz „Faraonem” Kawalerowicza. Ponadto w programie znajdą się klasyczne filmy Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy oraz Kazimierza Kutza.

Cena karnetu za semestr: 140 zł

Osobą kontaktową jest dr Magdalena Sobocińska, adiunkt w Katedrze Badań Marketingowych Instytutu Marketingu (magdalena.sobocinska@ue.wroc.pl)

plakat_1_obie_akademie