Debata 'Imigrant' czy obywatel – kim jesteśmy na unijnym rynku pracy?

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce organizuje cykl debat dotyczących praw przysługujących obywatelom Unii Europejskiej, pod wspólnym tytułem "Mam Prawo". W piątek 17 kwietnia 2015 r., w salach P1 i P2, odbędzie się pierwsza debata pt. 'Imigrant' czy obywatel - kim jesteśmy na unijnym rynku pracy? Początek o godzinie 10:00.

Pierwsza debata z cyklu "Mam Prawo" jest organizowana przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z Instytutem Spraw Publicznych oraz Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. Debata pt. 'Imigrant' czy obywatel - kim jesteśmy na unijnym rynku pracy? dotyczyć będzie kwestii mobilności wewnątrz Unii Europejskiej. W dyskusji wezmą udział m.in. Elżbieta Bieńkowska, Komisarz Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP; Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej Rzeczpospolitej Polskiej oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, ministerstw pracy państw członkowskich, organizacji pozarządowych, analitycy i działacze związkowi. Spotkanie odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Celem wydarzenia jest zainicjowanie debaty publicznej dotyczącej równości wszystkich obywateli pod względem dostępu do edukacji, rynku pracy i swobody prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Unii Europejskiej.

Debata podzielona będzie na dwie sesje plenarne. W pierwszej, pt., Co dalej z mobilnością w UE? wezmą udział: Komisarz UE Elżbieta Bieńkowska, Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, Europosłanka Jutta Steinruck oraz Dyrektor Generalny ds. Pracy w Ministerstwie Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów Marcelis Boereboom. W drugiej sesji plenarnej pt. Migrant czy ekspat? - szanse, zagrożenia i realne skutki mobilności w UE. dyskutować będą przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz środowisk akademickich m.in. Instytut Spraw Publicznych, Uniwersytet Ekonomiczny Citizens UK oraz Fairwork Foundation.

Przewidziane są także warsztaty skierowane do konkretnych grup społecznych i zawodowych, dotyczące m.in.: programu Erasmus Plus, funduszy UE dla przedsiębiorców oraz funkcjonowania na holenderskim rynku pracy oraz przeciwdziałania handlowi ludźmi.

W trakcie wydarzenia zostaną zaprezentowane materiały multimedialne, m.in sondy uliczne oraz materiały audiowizualne. Debatę będzie można śledzić online na stronach internetowych organizatorów i partnerów, a także zadawać prelegentom pytania w czasie rzeczywistym za pośrednictwem serwisu Twitter.

Udział w debacie jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, którzy wcześniej zarejestrują się na stronie www.mam-prawo.eu.

Program wydarzenia:

10:00 - 11:30

Warsztaty tematyczne

od 11:00

12:00 - 12:20

Powitanie - Profesor zw. dr hab. Andrzej Gospodarowicz - Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Przemówienie otwierające - Elżbieta Bieńkowska - Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, Komisja Europejska

12:20 - 13:30

I sesja

Co dalej z mobilnością w UE? - Elżbieta Bieńkowska - Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP, Komisja Europejska; Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej; Jutta Steinruck - Posłanka do Parlamentu Europejskiego; Marcelis Boereboom - Dyrektor Generalny ds. Pracy w Ministerstwie Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów

13:30 - 13:45

Przerwa kawowa