Nominacja profesorska dla dr. hab Andrzeja Graczyka

Z satysfakcją informujemy, że Prezydent RP Bronisław Komorowski 2 kwietnia 2015 r. nadał tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych dr. hab. Andrzejowi Graczykowi, prof UE._resized_300x225_graczyk___zdjecie

Profesor dr hab. Andrzej Graczyk
Absolwent z roku 1978 naszej uczelni, na Wydziale Nauk Ekonomicznych; doktorat: 1987; habilitacja: 2005; profesura: 2015.
Zainteresowania naukowe Profesora dotyczą, m.in. zagadnień z zakresu ekonomii środowiskowej i zarządzania środowiskiem, gospodarowania energią, teorii i praktyki zrównoważonego rozwoju, polityka ekologiczna i jej instrumenty, rynek w ochronie środowiska, rynek produktów ekologicznych.

Pracuje w Instytucie Ekonomii, Katedrze Ekonomii Ekologicznej, którą kieruje od 2005 roku;
Był także zatrudniony w latach:
2012-2014 – na Uniwersytecie Zielonogórskim, Wydział Ekonomii i Zarządzania
2005-2012 – w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach
1996-2005 – w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
1979-1988 – na Politechnice Wrocławskiej
Był wiceprezesem i prezesem firmy konsultingu ekonomiczno-ekologicznego EcoPlus, sp. z o.o. (1996-2000).
W Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu pełnił funkcje: prodziekana Wydziału Gospodarki Narodowej (1999-2005), dziekana Wydziału Nauk Ekonomicznych (2005-2012), obecnie (od 2012 roku) Profesor jest prodziekanem Wydziału Nauk Ekonomicznych do spraw Nauki i Stypendiów.
Dorobek publikacyjny obejmuje autorstwo lub współautorstwo ponad 300 artykułów i opublikowanych referatów naukowych. Profesor Andrzej Graczyk jest autorem, współautorem lub redaktorem naukowym około 30 publikacji zwartych
Do najważniejszych publikacji Profesor zalicza:
1.    Graczyk A. Ekologiczne koszty zewnętrzne. Identyfikacja, szacowanie, internalizacja, Wydawnictwo Ekonomia i Środowisko, Białystok 2005
2.    Graczyk A., Graczyk A.M., Wprowadzanie mechanizmów rynkowych do ochrony środowiska, PWE, Warszawa 2011
3.    Czaja S., Fiedor B., Graczyk A., Jakubczyk Z., Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, Wydawnictwo C.H. Beck, Warszawa 2002
4.    Instrumenty rynkowe polityki ekologicznej. Teoria i praktyka, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Wrocław 2013
Profesor uczestniczył w 100 projektach badawczych, w tym kierował 16 zespołowymi pracami naukowymi i programami badawczymi.
Uczestniczył także w 14 międzynarodowych programach badawczych w zakresie ochrony środowiska.
Przewodniczył lub był członkiem komitetu organizacyjnego 26 konferencji naukowych.
Profesor jest promotorem siedmiu doktorów nauk ekonomicznych, promotorem w pięciu otwartych przewodach doktorskich, opiekunem naukowym czterech studentów studiów doktoranckich.
W zakresie dydaktyki Profesor realizował m.in. programy w następujących przedmiotach: Mikroekonomia, Makroekonomia, Ekonomia, Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, Ekonomia środowiska i zasobów naturalnych, Podstawy ekologicznej działalności gospodarczej, Finansowanie ochrony środowiska, Instrumenty ekonomiczno-finansowe w ochronie środowiska, Zarządzanie ochroną środowiska w przedsiębiorstwie, Podstawy przedsiębiorczości, Międzynarodowe stosunki gospodarcze, Wycena dóbr i zasobów środowiska, Szkody i zabezpieczenie roszczeń ekologicznych, Ekologiczne wzorce konsumpcji, Ekonomiczne aspekty rozwoju energetyki odnawialnej, Gospodarowanie energią, Polityka ekologiczna, Instrumenty polityki ekologicznej, Rynek odpadów, Rynek w ochronie środowiska, Rynki energii, Gospodarowanie energią.

Nagrody, wyróżnienia:
Profesor angażuje się w działalność w stowarzyszeniach naukowych. Jest (był) członkiem: