Dla studenta - 16 tys. miejsc praktyk w urzędach

16 600 nowych miejsc praktyk dla studentów w 1500 urzędach i jednostkach administracji rządowej – oto wyniki sprawozdania ogłoszonego przez Szefa Służby Cywilnej. Jest to działanie zapowiedziane w exposé premier Ewy Kopacz.
Program ma ułatwić wejście na rynek pracy i umożliwić zdobycie nowych, praktycznych umiejętności.
Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej KPRM znajdują się materiały informacyjne dotyczące praktyk studenckich, w tym wykaz instytucji, w których organizuje się praktyki. Oferty praktyk będą ogłaszane na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

UMIĘDZYNARODOWIENIE. Program Studia dla wybitnych uchwalony przez Sejm

Sejm uchwalił ustawę, która ma umożliwić realizację programu „Studia dla wybitnych”.
Program ma ruszyć w 2016 roku, tak by umożliwić pokrycie kosztów studentom rozpoczynającym naukę w roku akademickim 2016/2017. Z programu będą mogli skorzystać wybitni studenci, którzy ukończyli III rok jednolitych studiów magisterskich oraz absolwenci studiów licencjackich. Finansowanie ma dotyczyć studiów na najlepszych uniwersytetach zagranicznych. Na liście ma znaleźć się pierwszych 15 uniwersytetów z ogólnego rankingu szanghajskiego, a także uczelnie z rankingów dziedzinowych.
Aby nie zwracać udzielonego wsparcia na studia, absolwent w ciągu 10 lat od ukończenia studiów musi odprowadzać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne przez 5 lat, albo skończyć potem studia doktoranckie w Polsce.

Stypendia rządu Australii

Australia oferuje stypendia na podjęcie studiów (magisterskich, doktoranckich) oraz prowadzenie badań naukowych w australijskich jednostkach badawczych. Termin składania aplikacji mija przed północą dnia 30 czerwca 2015 r.

DUO-Thailand 2016 Fellowship Programme"
na rok akademicki 2015/2016; zaproszenie do składania wniosków (do 28 sierpnia 2015 r.)
DUO-Thailand jest programem wymiany studenckiej pomiędzy Azją i Europą odbywającym się na zasadzie 1:1 (jeden student wyjeżdżający do jednego studenta przyjeżdżającego). Studenci otrzymują wspólnie stypendium w wysokości ok. 8 tys. euro.
Wymiana trwa jeden semestr. Aplikuje uczelnia tajska w imieniu dwóch uczelni uczestniczących w programie. Warunkiem złożenia aplikacji jest podpisane porozumienie o współpracy z uczelnią z Tajlandii.

DUO-Korea Fellowship Program" na rok akademicki 2015/2016; zaproszenie do składania wniosków (do 19 maja 2015 r.)

Duo-Korea jest programem wymiany studenckiej pomiędzy Azją i Europą odbywającym się na zasadzie 1:1 (jeden student wyjeżdżający do jednego studenta przyjeżdżającego). Studenci otrzymują wspólnie stypendium w wysokości ok. 8 tys. euro. Wymiana trwa jeden semestr. Aplikuje uczelnia koreańska w imieniu dwóch uczelni uczestniczących w programie Warunkiem złożenia aplikacji jest podpisane porozumienie o współpracy z uczelnią z Korei.

New Zealand International Doctoral Research Scholarships – stypendia rządu Nowej Zelandii

Nowozelandzkie uczelnie oferują stypendia na podjęcie studiów doktoranckich w języku angielskim w dowolnej dyscyplinie. Oferta dotyczy: AUT University, Lincoln University, Massey University, University of Auckland, University of Canterbury, University of Otago, University of Waikato, Victoria University of Wellington.