Uczelnie wrocławskie wspólnie rozpoczęły rok akademicki 2015/2016

Wrocławskie uczelnie wspólnie rozpoczęły nowy rok akademicki. W Inauguracji środowiskowej uczestniczyła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

W Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego spotkali się reprezentanci 10 wrocławskich uczelni wyższych. Byli przedstawiciele duchowieństwa, władz wojewódzkich i samorządowych, reprezentanci biznesu i młodzież akademicka. Przewodniczący uroczystości rektor Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Ziętek w swym przemówieniu mówił o sukcesach środowiska akademickiego we Wrocławiu.
W naszym mieście wspólnie podejmujemy wiele inicjatyw badawczych, edukacyjnych i rozwojowych, które realizujemy także na arenie międzynarodowej. Aktywnie współpracujemy z biznesem i samorządem. Wpływamy na rynek pracy i innowacyjną gospodarkę. Staramy się godnie kontynuować lwowskie tradycje - podkreślał Jego Magnificencja - przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i OpolaPodkreślał, że wrocławskie uczelnie tworzą nowoczesny i konkurencyjny ośrodek naukowy.

O znaczeniu Wrocławia jako ośrodka akademickiego mówiła też Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Lena Kolarska-Bobińska dziękowała za aktywność środowiska, służącą wypracowaniu zmian w  szkolnictwie wyższym.

W czasie uroczystości ślubowanie złożyli reprezentanci studentów wszystkich uczelni. Nasz Uniwersytet reprezentowali Izabela Obidowska (studentka Wydziału ZIF) i Wojciech Zdobylak (Wydział NE). Poruszający wyobraźnię historyczną wykład inauguracyjny „Z Kresów na Dolny Śląsk – 70. rocznica przeszczepu nauki polskiej” wygłosił prof. dr hab. Stanisław Nicieja Rektor Uniwersytetu Opolskiego.

Z Auli Leopoldina akademicki orszak w towarzystwie orkiestry wojskowej, straży miejskiej na koniach wyruszył do Rynku.
W Rynku połączone chóry wrocławskich uczelni odśpiewały Gaudeamus i 2 piosenki z kategorii muzyki popularnej.

Rektorzy w towarzystwie Pani Minister i prezydenta Wrocławia uroczyście otworzyli wystawę na ulicy Świdnickiej. Na 22 planszach zobaczyć można przeszłość i współczesność wrocławskich uczelni.

Moc pozytywnej energii wypełniła wrocławski Rynek w czasie tanecznego rekordu.

Na scenie wielki finał miała Gra Akademicka - Pierwsze starcie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody m.in. czytniki Kindle, urządzenia Fitbit One – monitorujące aktywność fizyczną, słuchawki Sennheisera – ufundowane przez Be Acitve Dentist, torby na laptopy od firmy Nokia, szczoteczki soniczne Philips Sonicare, Multicookery Philips i suszarki do włosów marki Philips, bony do Fotojokera, miesięczne karnety do Aquaparku czy bilety do Narodowego Forum Muzyki. Uczelnie oraz firmy IMPEL i KGHM S.A. sprawiły, że nikt nie wrócił bez nagród.

Uroczystości zakończyły koncerty - publiczność rozgrzewał zespół GoMusic, w finale na scenie pojawił się Kamil Bednarek.