Dostęp do mikrodanych z EUROSTAT-u

Informujemy, że Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu został oficjalnie wpisany na listę jednostek badawczych uprawnionych do korzystania z tzw. mikrodanych (microdata) dostępnych dla naukowców na stronie Eurostatu – Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej: http://ec.europa.eu/eurostat/web/microdata/overview . Uczelni nadany został formalny numer ID: 2015/086/PL, którym posługiwać należy się w kontaktach z Komisją Europejską w sprawach dotyczących mikrodanych.  W związku z powyższym pracownicy UE we Wrocławiu mają obecnie możliwość korzystania z wysokiej jakości informacji statystycznych na poziomie europejskim, co pozwoli na wykonywanie bardzo dokładnych porównań pomiędzy krajami i regionami Europy i zapewne zwiększy szanse na pozyskanie dofinansowania na realizację projektów badawczych finansowanych ze źródeł zewnętrznych – w tym ze środków NCN czy NCBiR.

Ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa oraz dokładnego monitoringu dostępu do mikrodanych, niezbędne jest złożenie przez zainteresowanych naukowców indywidualnego wniosku o udostępnienie szczegółowych statystyk. Wnioski te składane są za pośrednictwem Kierownik Ośrodka Informacji Ekonomicznej & Czytelni Europejskiej CDE – mgr Agnieszki Dramińskiej. Warto zaznaczyć, że sposób właściwego wykorzystania pozyskanych informacji pozostaje kwestią indywidualnej odpowiedzialności danego naukowca, zaś Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu odpowiada za zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa. W związku z tym w Bibliotece Głównej przygotowane zostało specjalne stanowisko pracy przeznaczone do indywidualnego korzystania do mikrodanych.

Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem mikrodanych zapraszamy do kontaktu z osobą odpowiedzialną za współpracę z Eurostatem oraz bezpieczeństwo danych:
mgr Agnieszka Dramińska
Kierownik Ośrodka Informacji Ekonomicznej & Czytelni Europejskiej CDE,