Święto nauki polskiej we Wroclawiu

Otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola wpisało się w obchody Święta Nauki Wrocławskiej i Jubileuszu 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu.

Nadzwyczajne posiedzenie KRUWIO odbyło się 13 listopada. Aula Leopoldina zgromadziła wyjątkowych gości – członków Straży Akademickiej: profesora Ryszarda Badurę, byłego rektora Akademii Rolniczej (UP) i profesora Zdzisława Samsonowicza z Politechniki Wrocławskiej. Reprezentantom Straży na okoliczność przyznania dorocznej Nagrody im. Profesora Józefa Dudka za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego, wręczono dyplomy i statuetkę „Wrocławianka”. Na spotkaniu JM Rektor UMW, Marek Ziętek podkreślał, że piękne laboratoria, tysiące studentów, godne warunki do nauki i pracy zawdzięczamy tym, którzy z powojennych zgliszczy odbudowywali potencjał naukowy Wrocławia.

Podczas uroczystości przyznano wiele nagród i dyplomów. Przepiękne Ceramiki o nazwie: „Stany przejściowe” za szczególne działania w środowisku studenckim wręczono Akademickiemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Jedliniok” oraz Zespołowi Tańca Ludowego AWF Wrocław „Kalina”.
Z okazji Jubileuszu środowiska akademickiego we Wrocławiu wręczono statuetki „Wrocławianka” rektorom uczelni lwowskich.

Uhonorowano także rektorów (byłych) grafikami autorstwa prof. Przemysława Tyszkiewicza.

Podczas uroczystości wręczono dyplomy laureatom Studenckiego Programu Stypendialnego ufundowanego przez prezydenta Wrocławia. Wśród laureatów Stypendium im. Wincentego Stysia wyróżniono doktoranta Łukasza Żabskiego z naszej uczelni. Lista laureatów

dyplom

Wieczorem w Narodowym Centrum Muzyki odbył się nadzwyczajny koncert symfoniczny.

15 listopada, tradycyjnie pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich złożono kwiaty. Przedstawiciele wrocławskich uczelni także złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Profesorów Krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r. na ul. Sądowej i na ul. Kleczkowskiej