Ambasador CIMA na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu

zajaczkowski_cima-2
Wojciech Zajączkowski

I am second year student of Finance and Accounting. I also start second faculty- IT in Business. Furthermore I participate in academical program School of Eagels (Szkoła Orłów). My adventure with economical topics has started way back in high school where I participated successfully in national contests like  Economic Knowledge Contest and  Entrepreneurship Contest. At this moment I would like to develop my career into digital and IT world and to finally work on artificial intelligence.
In my spare time I am into sport especially running. I am a member of track and field team in University Club. Besides that my hobby is photography.

Jestem studentem drugiego roku Finansów i Rachunkowości oraz rozpoczynam drugi kierunek- Informatykę w Biznesie. Uczestniczę również w programie naukowym Szkoła Orłów. Moja przygoda z zagadnieniami ekonomicznymi zaczęła się już w liceum gdzie z sukcesami uczestniczyłem w Olimpiadach Wiedzy Ekonomicznej oraz Przedsiębiorczości. Na tę chwilę mam zamiar swoją karierę pokierować w bardziej informatyczną stroną, a docelowo zajmować się zagadnieniami sztucznej inteligencji.

W życiu prywatnym dużą rolę odgrywa u mnie sport, a szczególnie bieganie. Jestem członkiem sekcji lekkoatletycznej naszego AZS. Hobbystycznie zajmuję się również fotografią.