Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy i Akademia Młodego Ekonomisty

Ekonomiczny Uniwersytet Dziecięcy (EUD) i Akademia Młodego Ekonomisty (AME) to projekty edukacji ekonomicznej najmłodszych i gimnazjalistów prowadzone przez Fundację Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych w Warszawie we współpracy z lokalnymi partnerami:

w Warszawie, wspólnie ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie,
w Białymstoku, wspólnie z Politechniką Białostocką,
w Katowicach, wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach,
w Poznaniu, wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu,
we Wrocławiu, wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu (EUD od października 2013 roku; AME od marca 2016 r.),
w Szczecinie, wspólnie z Uniwersytetem Szczecińskim,
w Gdańsku wspólnie z Politechniką Gdańską,
w Łodzi wspólnie z Uniwersytetem Łódzkim (AME).

Koordynatorem projektów EUD i AME we Wrocławiu jest dr Iwona Czerska, adiunkt Katedry Badań Marketingowych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Pani mgr Edyta Ratoń, specjalista w Katedrze Polityki Ekonomicznej i Europejskich Studiów Regionalnych oraz w Katedrze Zarządzania Strategicznego Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Za fotografowanie spotkań EUD i AMEodpowiedzialny jest Pan Krzysztof Wilma, z firmy FARGO we Wrocławiu. O stronę techniczną zajęć dba Pan Janusz Kwaśniewicz, elektronik UE we Wrocławiu.

partnerzy

Przedsięwzięcia EUD i AME mają na celu popularyzację wiedzy i budowanie świadomości ekonomicznej wśród dzieci już od najmłodszych lat. Oferta edukacyjna EUD skierowana jest do uczniów klas piątych i szóstych szkół podstawowych, a AME - do siódmoklasistów, ósmoklasistów oraz gimnazjalistów. Równolegle odbywają się spotkania dla rodziców z zakresu wychowania i kształtowania postaw u najmłodszych.

Każda edycja EUD i AME obejmuje 6 spotkań w semestrze. Spotkania odbywają się średnio co dwa tygodnie i trwają półtorej godziny od 18.00 do 19.30 w poniedziałki.

eud1

Do pomocy przy warsztatach przydzieleni są wolontariusze - w większości studenci Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Rolą wolontariuszy jako moderatorów grup warsztatowych jest zapewnienie komfortu pracy zarówno wykładowcy, jak i małym studentom. Wsparcie opiekunów grup polega na sprawnej organizacji każdego spotkania oraz opiece w trakcie warsztatów. Mali studenci wspomagani przez studentów w trakcie warsztatów mają możliwość przekonania się, co oznacza współpraca, dobra organizacja, presja czasu. Dzieci szczególnie chętnie zdobywają wiedzę i umiejętności, gdy widzą ich praktyczne zastosowanie w realnym życiu. Podczas warsztatów mali studenci wykorzystują różne pomoce do przygotowania projektu: papier flipchartowy, flamastry w kilku kolorach. Najważniejszy oczywiście jest sam pomysł na pracę i zgodna współpraca w grupie.

Zajęcia dla dzieci prowadzone są przez nauczycieli akademickich partnerskich uczelni (ekspertów lokalnych) oraz przez ekspertów Fundacji (ekspertów zewnętrznych). Spotkania dla rodziców i opiekunów prowadzą nauczyciele akademiccy oraz psychologowie. Po każdym spotkaniu na stronie internetowej EUD i AME publikowane są materiały edukacyjne z wykładu (prezentacja ppt), relacja wideo z zajęć (EUD i AME) oraz prezentowana jest galeria zdjęć, zawierająca zarówno fotografie samych uczestników zajęć, jak również wyników ich prac warsztatowych.

Na ostatnich zajęciach studenci EUD i AME piszą TEST WIEDZY, który jest nieobowiązkowy, a który obejmuje pytania związane z zagadnieniami poruszanymi na pięciu spotkaniach. Dla najlepszych uczniów - z największą liczbą uzyskanych punktów, przewidziane są wartościowe nagrody.