Specjalność FINANSE I RYZYKO W OPIECE ZDROWOTNEJ (II)

FINANSE I RYZYKO W OPIECE ZDROWOTNEJ (II STOPIEŃ) \NOWOŚĆ

Specjalność pod opieką Katedry Finansów
oferowana na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia

Opiekun specjalności: dr Paweł Prędkiewicz (pawel.predkiewicz@ue.wroc.pl)

PREZENTACJA SPECJALNOŚCI [PDF]

Opis specjalności

Specjalność nakierowana jest na przygotowanie teoretyczne i praktyczne absolwentów do współpracy z podmiotami sektora ochrony zdrowia.

Celem edukacji jest:

1.Wyposażenie absolwenta w nowoczesną, użyteczną wiedzę i kompetencje w zakresie zarządzania finansami w jednostkach ochrony zdrowia.

2. Przekazanie absolwentowi pogłębionej wiedzy i umiejętności posługiwania się nią w realizacji zadań i wyzwań dotyczących zarządzania nowoczesnym podmiotem medycznym (komercyjnym, publicznym i społecznym).

3. Przygotowanie absolwenta do podjęcia funkcji menedżera w jednostkach ochrony zdrowia.

Zasadnicze treści kształcenia

Absolwenci kierunku Finanse i Rachunkowość, w tym również na specjalności Finanse i ryzyko w opiece zdrowotnej, otrzymują szeroką wiedzę z obszaru finansów. W szczególności w ramach przedmiotów ogólnorozwojowych oraz kierunkowych wskazać można:

• Rachunek kosztów,
  • Rachunkowość zarządcza,
  • Standardy sprawozdawczości finansowej,
  • Portfel inwestycyjny,
  • Globalne rynki finansowe,
  • Zarządzanie instytucjami kredytowymi,
  • Polityka pieniężna,
  • Finanse osobiste,
  • Prawo finansowe,
  • Prognozowanie finansowe,
  • Finanse samorządu terytorialnego
  • Współczesne koncepcje i metody zarządzania,
  • Historia myśli ekonomicznej.

Studenci tej specjalności otrzymają wiedzę z zakresu zarządzania i finansów ukierunkowaną na problemy decyzyjne podmiotów ochrony zdrowia o różnych formach organizacyjnych i własnościowych ( tj. publicznych, niepublicznych, prywatnej praktyki i społecznych).

Ważnymi treściami kształcenia będą problemy dotyczące organizowania i planowania działalności placówek ochrony zdrowia, w tym zarządzania finansami, kontraktowania świadczeń zdrowotnych, kształtowania oferty usługowej i standardów ich jakości, sprawnego organizowania obsługi pacjentów i promocji. Istotnym elementem programu będzie analiza procesu zarządzania ryzykiem w podmiotach oraz współpracy na styku sektora publicznego i prywatnego. Problemy te będą przedstawiane na tle osiągnięć innych krajów europejskich.

Absolwenci tej specjalności będą wyposażeni w wiedzę teoretyczną i umiejętność jej praktycznych zastosowań. Cechować się będą przygotowaniem i gotowością do podjęcia funkcji doradczych, analitycznych i menedżerskich w jednostkach ochrony zdrowia.

Przedmioty specjalizacyjne

W ramach przedmiotów specjalizacyjnych studenci będą mieli możliwość wyboru przedmiotów z poniższej listy:

Formy kształcenia

Zajęcia mają formę wykładową, ćwiczeniową i laboratoryjną. Są tak skonstruowane, by łączyć przekaz wiedzy z dyskusją grupową i rozwiązywaniem przypadków (case study). Wykładowy i warsztatowy charakter zajęć dydaktycznych jest szansą na utrwalanie wiedzy i wyrabianie umiejętności pracy zespołowej, kierowania zespołem, podejmowania decyzji, prowadzenia dyskusji i argumentowania swoich sądów, a przede wszystkim kształtowania praktycznych cech menedżera.

Ponadto aktywne formy prowadzenia zajęć rozwijają kreatywność studentów i ich aktywność oraz gotowość do podejmowania wyzwań na zmiennym rynku ochrony zdrowia w Polsce i na świecie.

Zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi i technik prezentacyjnych, nowoczesnego sprzętu audio-wizualnego i komputera. Organizowane są także spotkania z udziałem menedżerów ochrony zdrowia, co daje szanse prezentacji i dyskusji nad faktycznymi problemami funkcjonowania jednostek ochrony zdrowia.

Sylwetka absolwenta

Oferta jest skierowana do osób, które zainteresowane są jest przygotowany do pełnienia funkcji analitycznych, doradczych lub menedżerskich w jednostkach ochrony zdrowia o różnych formach własności i zorganizowania. Cechuje go umiejętność podejmowania odpowiedzialności za decyzje i wskazane rozwiązania mające skutki dla pozycji, wizerunku i rozwoju podmiotów ochrony zdrowia.

Wyróżniającą jego cechą jest wyposażenie w nowoczesną, teoretyczną i użyteczną wiedzę oraz kompetencje społeczne i praktyczne w zakresie zarządzania finansami w jednostkach ochrony zdrowia; posiadanie umiejętności: krytycznej analizy, interpretacji i oceny zjawisk i procesów występujących na rynku ochrony zdrowia oraz oceny ich wpływu na funkcjonowanie podmiotów ochrony zdrowia, co wyznacza problemy decyzyjne i sposoby ich rozwiązania.

Absolwent Specjalności Finanse i ryzyko w opiece zdrowotnej jest przygotowani do pracy na stanowiskach: specjalistycznych w systemie zarządzania, menadżerów średniego i wyższego szczebla, doradców i konsultantów w organizacjach ochrony zdrowia o różnych formach organizacyjnych i własnościowych.

Ponadto ma rozbudzone zainteresowania poznawcze oraz ambicje podnoszenia kwalifikacji i kontynuowania edukacji także na studiach trzeciego stopnia (doktoranckich).