Specjalność FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDOWEJ (II)

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDOWEJ (II STOPIEŃ)

Specjalność pod opieką Katedry Finansów
oferowana na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych II stopnia

Opiekun specjalności: dr Katarzyna Smolny (katarzyna.smolny@ue.wroc.pl)

PREZENTACJA SPECJALNOŚCI [PDF]

Opis specjalności

Oferta nauczania jest skierowana do osób, które są zainteresowane zastosowaniem i skutkami wykorzystania instrumentów finansowych w:

• gospodarstwach domowych
  • podmiotach gospodarczych (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki osobowe, spółka cywilna, spółki kapitałowe),
  • instytucjach sektora finansów rządowych (organy podatkowe - urzędy i izby skarbowe),
  • instytucjach sektora finansów samorządowych (organy j.s.t),
  • podmiotach zarządzających środkami pochodzącymi z funduszy Unii Europejskiej.

Przy tworzeniu programu zajęć współpracujemy z praktykami. Wykłady i ćwiczenia na omawianej specjalności dają solidną bazę dla rozwoju zawodowego absolwenta.

Specjalność daje solidne podstawy do dalszej edukacji w zakresie specjalistycznym dotyczącym środków publicznych. Możliwymi kierunkami dalszej edukacji jest m. in: doradztwo podatkowe, audyt, zarządzanie środkami publicznymi.

Zasadnicze treści kształcenia

Treści kształcenia są zgodne ze standardami dla kierunku Finanse i rachunkowość ustalonymi przez MNiSzW.

Treści kształcenia obejmują, oprócz przedmiotów kształcenia ogólnego, przedmioty podstawowe, kierunkowe i specjalizacyjne. W szczególności w ramach przedmiotów kierunkowych wskazać można:

Przedmioty specjalizacyjne

Formy kształcenia

Zajęcia są prowadzone przede wszystkim w formie wykładów i ćwiczeń. Większość zajęć specjalistycznych opiera się o przygotowywanie samodzielnie i w zespołach roboczych projektów - głównie analiz przypadków, które w sposób bezpośredni przekładają wiedzę teoretyczną na umiejętności praktyczne.

Przykładowo, studenci analizują sprawozdania z wykonania budżetu określonej jednostki samorządu terytorialnego w kolejnych latach. Na podstawie analizy wyciągają wnioski dotyczące realizacji zadań tej jednostki. Analiza sprawozdań pozwoli na interpretację polityki finansowej na poziomie jednostki samorządu terytorialnego.

Sylwetka absolwenta

Studenci są przygotowywani do samodzielnej pracy w jednostkach zajmujących się finansami publicznymi, czemu towarzyszy nastawienie na realizację funkcji finansów publicznych i presja oczekiwań społecznych.

Absolwenci specjalności Finanse i rachunkowość administracji rządowej i samorządowej mają świadomość zachodzących procesów finansowych, znają instrumenty finansowe, ich cechy, ryzyko i zastosowanie w szeroko rozumianym sektorze finansów publicznych. Absolwenci mają świadomość funkcjonowania norm moralnych oraz konieczności zachowania się w sposób etyczny.

Nastawiamy się przede wszystkim na wykształcenie umiejętności:

• szybkiego wyszukiwania, porządkowania i analizowania informacji,
  • rozumienia wpływu zdarzeń w gospodarce na sytuacje sektora finansów publicznych,
  • zastosowania instrumentów finansowych do konkretnych zadań w zakresie finansów publicznych,
  • zarządzania środkami publicznymi.

Zdobyte wiedza, umiejętności i kompetencje pozwalają na szybkie wejście na rynek pracy w jednostkach administracji rządowej i samorządowej lub w podmiotach współpracujących z sektorem publicznym. Specjalność Finanse i rachunkowość adm. rządowej i samorządowej umożliwia kontynuację kształcenia na trzecim stopniu studiów w obszarze finansów.